Blender ręczny czy kielichowy? Porównanie
Blender to praktyczne urządzenie z zakresu małego AGD, niezbędne w nowoczesnej kuchni. Do wyboru mamy sprzęt ręczny oraz kielichowy. Na który się zdecydować? Oto najważniejsze parametry obu urządzeń i kilka ciekawych modeli, które wpadły nam w oko.
1. Blender ręczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Blender ręczny to lekki sprzęt niewielkich rozmiarów, który jest zbudowany z dwóch części: końcówki z funkcją miksowania oraz rączki. Końcówka może być wykonana z plastiku lub ze stali. Najlepiej wybrać blender ze stalowym wykończeniem - będzie łatwiejszy w myciu pod bieżącą wodą i podczas rozdrabniania twardych produktów nie będzie się odkształcał.
Blender ręczny możemy kupić w zestawie z licznymi dodatkami: pojemnikiem czy wymienną końcówką przeznaczoną do ubijania mleka dla malucha – w tym przypadku blender zastąpi spieniacz.
Wydawałoby się, że przy wyborze idealnego urządzenia najważniejszym parametrem będzie cena – im wyższa, tym lepszej jakości sprzęt otrzymamy. Nie sprawdza się to jednak w każdym przypadku. Najważniejsza jest moc blendera. Niektóre modele pomimo niskiej ceny będą miały bardzo dobre parametry, dzięki którym miksowanie twardych produktów nie będzie sprawiało trudności. 700 W to optymalna liczba. Bardzo wydajne są blendery z funkcją turbo oraz te z płynną regulacją prędkości, którą dostosujemy do stopnia rozdrobnienia potrawy.
2. Blender kielichowy – najważniejsze parametry i podstawowe funkcje
Blender stojący nazywany również kielichowym ze względu na podłużny kształt naczynia, do którego wrzucamy produkty, jest w porównaniu ze swoim kuzynem, rozbudowanym urządzeniem.
Kielich może być wykonany ze szkła hartowanego (będzie najtrwalszy), plastiku (nie zbije się w trakcie upadku) lub akrylu. Poza kielichem w obrębie blendera znajdziemy szeroką antypoślizgową podstawę, nożyk znajdujący się na jej dnie oraz pokrywę, którą wykorzystujemy w trakcie pracy z urządzeniem. Blender kielichowy używany w kuchni na całym świecie przyda nam się nie tylko do przygotowania zupy dla niemowlaka, zdrowego sosu z awokado, tęczowego smoothie czy koktajlu, ale także purée dla malucha czy rozkruszenia lodu.
Tak jak w przypadku blendera ręcznego, również tutaj bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Najprostsze w obsłudze modele mają już 100 W, jednak praca z takim sprzętem nie należy do najłatwiejszych, ponieważ blender może krócej pracować – szybciej się przegrzewa. Optymalnym rozwiązaniem będzie moc na poziomie ok. 1000 W, jednak na rynku znajdziemy również modele o mocy wynoszącej nawet 1500 W.
Z tym parametrem wiąże się prędkość obrotów noży, a także poziom hałasu. Im ciszej pracuje urządzenie, tym większy komfort odczuwamy podczas przygotowywania posiłków (np. kiedy dzieci śpią). W blenderze ważna jest także funkcja pulsacyjna, dzięki której kontrolujemy pracę urządzenia. Wystarczy wcisnąć przycisk na kilka sekund, by wymieszać produkty.
3. Blender sportowy – odmiana blendera kielichowego
Producenci wyszli naprzeciw zabieganych osób, które cenią zdrowe musy i koktajle, jednak nie chcą przelewać napoju do bidonu czy butelki. Odpowiedzią są blendery personalne - idealne dla osób będących na diecie (np. diecie przy niestrawności).
Wystarczy odkręcić kielich od stojaka i zabrać ze sobą na spacer czy do pracy. Cechą charakterystyczną takich blenderów jest wysoka, a zarazem wąska butelka. Ergonomiczny kształt urządzenia pozwala na jego swobodne przenoszenie. Zazwyczaj do takiego blendera jest dodawany dodatkowy pojemnik.
4. Blender ręczny i kielichowy – jaki będzie najlepszy?
Blender ręczny jest lekki. Można go bez problemu schować do szuflady, dlatego lepiej się sprawdzi w małych mieszkaniach (np. w kawalerce). Blender kielichowy jest większym urządzeniem, jednak posiada dodatkowe funkcje. Jego moc jest stosunkowo wyższa.
W przypadku blendera ręcznego mamy możliwość bezpośredniego rozdrabniania produktów w garnku lub misie, co jednak wiąże się z ich rozchlapaniem. Takiego problemu nie będzie podczas użytkowania blendera kielichowego. Noże są umiejscowione na dnie naczynia, dlatego urządzenie jest bezpieczniejsze niż blender ręczny, którego noże są odsłonięte.
Blendery ręczne i kielichowe w okazyjnych cenach znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.
Niewątpliwą zaletą blendera ręcznego jest łatwość czyszczenia – kielichowy kuzyn będzie wymagał więcej siły podczas mycia. Blender stojący szybciej wymiksuje większe i twardsze produkty, z którymi może sobie nie poradzić blender ręczny.
Podsumowując, blender dobierzemy do indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujemy kompaktowego urządzenia służącego do przecierania i mieszania miękkich produktów, lepszą decyzją będzie ręczny model. Natomiast kielichowy blender przyda nam się do miksowania, rozdrabniania, a także kruszenia większych, a zarazem twardszych składników.