Robot mopujący (imop) zamiast mopa. Idealny, jeśli dzieci ciągle bawią się na podłodze
Robot mopujący jest nazywany imopem lub irobotem. Choć nadal pozostaje dla wielu nowinką technologiczną, to coraz więcej osób z niego korzysta. Jeśli macie małe dzieci, które uwielbiają zabawę na podłodze, warto zwrócić uwagę na te urządzenia. Tym bardziej że w czasie pracy robota możemy spędzić czas z maluchem. Sprawdźmy, czym się kierować przy wyborze imopa.
1. Robot mopujący – budowa i podstawowe parametry
Robot mopujący jest niewielkim, okrągłym lub kwadratowym, urządzeniem. Może z powodzeniem zastąpić nie tylko tradycyjnego mopa, ale również odkurzacz. Dzięki niemu bez trudu pozbędziemy się kurzu i zalegającej na dywanie sierści, nie martwiąc się, że bawiący się na podłodze maluch połknie włos lub okruszki.
Wybierając urządzenie mopujące, zwróćmy uwagę na pojemność akumulatora oraz czas pracy po jednorazowym ładowaniu. Tym bardziej, że używając robota sprzątającego co najmniej dwa razy w tygodniu, sprzęt będzie się powoli zużywał i potrzebował (w niektórych przypadkach) coraz dłuższego ładowania.
Bardzo ważnym parametrem jest moc silnika, a tym samym moc ssania. Im moc będzie większa, tym efektowniej robot będzie pracował. Sprawdźmy także pojemność pojemnika, do którego będą dostawały się odpady. Najlepiej sprawdzą się roboty odkurzająco-mopujące o pojemności zbiornika na poziomie ok. 0,7 litra. Będziemy mogli je opróżnić po ok. 4 cyklach. Pamiętajmy jednak, że jest to uzależnione od powierzchni, którą chcemy posprzątać (salon lub pokój dziecka).
2. Robot mopujący – jak działa?
Robot mopujący został wyposażony w system czujników, który ułatwia sprawne działanie i poruszanie się po domu urządzenia. Najważniejsze są sensory zbliżeniowe. To właśnie dzięki nim, imop omija przeszkody, nie wpadając na ściany, komody lub inne – drogocenne – przedmioty. Niektóre roboty posiadają także dedykowany czujnik, który pozwala im na znalezienie nagromadzonego brudu i kurzu (np. pod meblami).
Odkurzacze mopujące są sterowane za pomocą pilota lub telefonu komórkowego. W większości urządzeń znajduje się także ekran LCD. To właśnie na nim ustawiamy podstawowe parametry – czas sprzątania oraz możliwość rozplanowania pracy na kilka kolejnych dni. Niektóre roboty hybrydowe alarmują nas, że bateria jest rozładowana, podjeżdżając do stacji dokującej.
3. Robot mopujący – jak wybrać najlepszy?
Robot mopujący jest stosunkowo drogim urządzeń, jednak dobre urządzenie o standardowych parametrach możemy kupić już za 700 złotych. Te modele wykrywają przeszkody. Sprawdzą się nie tylko w dużych salonach, ale również w pomieszczeniach z dużą ilością mebli – zazwyczaj takie są właśnie pokoje dziecięce, pełne zabawek i różnych gadżetów. Warto wybrać urządzenie z dwoma funkcjami, mopowania i odkurzania. Dzięki temu unikniemy biegania za urządzeniem i poprawiania jego pracy.
Jeśli mieszkamy w domu kilkupoziomowym, dobrym wyborem będzie robot mopujący z czujnikiem przeciwupadkowym. Prezentowane przez nas modele zostały także wyposażone w dwa rodzaje szczotek, zwykłą i silikonową. Dzięki niej zbierzemy z dywanu w pokoju lub w łazience splątane włosy, które z trudem wchłaniał klasyczny odkurzacz.