Alergiczne zapalenie jelita grubego u niemowląt

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest konsekwencją reakcji alergicznej. Dotyczy zwłaszcza niemowląt karmionych piersią. Dolegliwość ta ustępuje najczęściej samoistnie.

W zdecydowanej większości przypadków za alergiczne zapalenie jelita grubego odpowiadają białka mleka krowiego.

Polecane wideo:

Najczęściej pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w drugim miesiącu życia dziecka, choć nie jest to regułą. Zaburzenie dotyczyć może również starszych dzieci.

Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego

Pierwszym symptomem wskazującym na patologie toczące się w obrębie jelita grubego jest zmiana wyglądu i konsystencji stolca dziecka. W kale pojawia się śluz, czasem zauważyć można również pojedyncze pasma (nitki) krwi. Ilość wypróżnień może się zwiększyć, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała niemowlęcia.

W przebiegu alergicznego zapalenia jelita grubego najczęściej nie pojawiają się inne objawy. Dziecko jest spokojne, aktywne. Niezwykle rzadko w wyniku alergii pojawia się stan podgorączkowy czy gorączka.

Przyczyny alergicznego zapalenia jelita grubego

Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie wyjaśnić patomechanizmu tego zaburzenia, choć z pewnością duże znaczenie w tym zakresie ma niedojrzałość układu pokarmowego u niemowląt i zbyt duża przepuszczalność błony śluzowej.

Najczęściej dolegliwość ta wiąże się ze spożyciem dużej ilości mleka krowiego lub jego przetworów przez matkę karmiącą piersią. Nie oznacza to jednak, że kobieta powinna zakończyć naturalne karmienie.

Leczenie alergicznego zapalenia jelita grubego

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego diagnozowane jest w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza lekarz z rodzicami dziecka. Specjalista wykonuje ponadto badanie przedmiotowe, w wielu przypadkach zleca się ponadto wykonanie testów laboratoryjnych (morfologia) oraz USG jamy brzusznej.

Leczenie opisywanego zaburzenia opiera się przede wszystkim na diecie eliminacyjnej, która – w świetle ostatnich doniesień naukowych – nie powinna być zbyt radykalna. Całkowita rezygnacja z produktów zawierających białka mleka krowiego (a jest ich całe mnóstwo) nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.

Jeśli kobieta karmi piersią, powinna nieco ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, jednak jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a jego stan nie budzi niepokoju, nie ma potrzeby radyklanej zmiany diety. Błędem jest również wyciszanie laktacji i podawanie dziecku mleka modyfikowanego, w sytuacji gdy u dziecka pojawią się objawy alergii.

W przypadku starszych niemowląt można rozpocząć rozszerzanie diety, co warto skonsultować z doradcą laktacyjnym lub pediatrą.

Korzystne jest również podawanie dziecku probiotyków, które pozytywnie wpłyną na jego układ pokarmowy.

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego ustępuje samoistnie. Zaleca się cierpliwą strategię oczekiwania, gdyż w zdecydowanej większości przypadków wraz z rozwojem dziecka i dojrzewaniem przewodu pokarmowego objawy tego zaburzenia zanikają.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Te produkty zawierają najwięcej soli

Te produkty zawierają najwięcej soli

Mamo, nie sól! O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak, że gdy dziecko skończy rok, a zasady żywienia się zmieniają, w diecie pojawia się sól. I chociaż delikatne solenie kanapki czy zupki...