Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie jelita grubego u niemowląt

 Agnieszka Gotówka
01.01.2019 22:25
Alergiczne zapalenie jelita grubego często pojawia się u dzieci karmionych piersią.
Alergiczne zapalenie jelita grubego często pojawia się u dzieci karmionych piersią. (123RF)

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest konsekwencją reakcji alergicznej. Dotyczy zwłaszcza niemowląt karmionych piersią. Dolegliwość ta ustępuje najczęściej samoistnie.

W zdecydowanej większości przypadków za alergiczne zapalenie jelita grubego odpowiadają białka mleka krowiego.

Najczęściej pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w drugim miesiącu życia dziecka, choć nie jest to regułą. Zaburzenie dotyczyć może również starszych dzieci.

1. Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego

Pierwszym symptomem wskazującym na patologie toczące się w obrębie jelita grubego jest zmiana wyglądu i konsystencji stolca dziecka. W kale pojawia się śluz, czasem zauważyć można również pojedyncze pasma (nitki) krwi. Ilość wypróżnień może się zwiększyć, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała niemowlęcia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W przebiegu alergicznego zapalenia jelita grubego najczęściej nie pojawiają się inne objawy. Dziecko jest spokojne, aktywne. Niezwykle rzadko w wyniku alergii pojawia się stan podgorączkowy czy gorączka.

2. Przyczyny alergicznego zapalenia jelita grubego

Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie wyjaśnić patomechanizmu tego zaburzenia, choć z pewnością duże znaczenie w tym zakresie ma niedojrzałość układu pokarmowego u niemowląt i zbyt duża przepuszczalność błony śluzowej.

Alergiczne zapalenie jelita grubego często pojawia się u dzieci karmionych piersią.
Alergiczne zapalenie jelita grubego często pojawia się u dzieci karmionych piersią. (123RF)

Najczęściej dolegliwość ta wiąże się ze spożyciem dużej ilości mleka krowiego lub jego przetworów przez matkę karmiącą piersią. Nie oznacza to jednak, że kobieta powinna zakończyć naturalne karmienie.

3. Leczenie alergicznego zapalenia jelita grubego

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego diagnozowane jest w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza lekarz z rodzicami dziecka. Specjalista wykonuje ponadto badanie przedmiotowe, w wielu przypadkach zleca się ponadto wykonanie testów laboratoryjnych (morfologia) oraz USG jamy brzusznej.

Leczenie opisywanego zaburzenia opiera się przede wszystkim na diecie eliminacyjnej, która – w świetle ostatnich doniesień naukowych – nie powinna być zbyt radykalna. Całkowita rezygnacja z produktów zawierających białka mleka krowiego (a jest ich całe mnóstwo) nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.

Jeśli kobieta karmi piersią, powinna nieco ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, jednak jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a jego stan nie budzi niepokoju, nie ma potrzeby radyklanej zmiany diety. Błędem jest również wyciszanie laktacji i podawanie dziecku mleka modyfikowanego, w sytuacji gdy u dziecka pojawią się objawy alergii.

W przypadku starszych niemowląt można rozpocząć rozszerzanie diety, co warto skonsultować z doradcą laktacyjnym lub pediatrą.

Korzystne jest również podawanie dziecku probiotyków, które pozytywnie wpłyną na jego układ pokarmowy.

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego ustępuje samoistnie. Zaleca się cierpliwą strategię oczekiwania, gdyż w zdecydowanej większości przypadków wraz z rozwojem dziecka i dojrzewaniem przewodu pokarmowego objawy tego zaburzenia zanikają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze