Żywienie karmiącej mamy

Żywienie karmiącej mamy powinno być przede wszystkim zdrowe i zróżnicowane. Owszem, istnieją pewne produkty, których trzeba raczej unikać, np. naszpikowane konserwantami wysoko przetworzone jedzenie czy produkty z puszki, nie wspominając o kawie i alkoholu. Jednak nie radzimy za bardzo ograniczać menu. Nierzadko mamy unikają mleka, cytrusów czy orzechów, bo te produkty często uczulają. Nie ma jednak potrzeby stosować diety eliminacyjnej na wszelki wypadek i tym samym pozbawiać się wielu witamin i składników odżywczych.

Polecane wideo:

Co jeść w czasie karmienia piersią?

Dieta dla karmiącej matki nie dobiega szczególnie od zwykłych zaleceń zdrowej diety. Karmienie piersią wymaga dbania o to, by codzienne menu było zróżnicowane i zdrowe. Podstawą diety powinny być warzywa, na drugim miejscu są owoce. Zawierają wiele cennych witamin w postaci łatwiej wchłanianej do organizmu niż suplementy diety. Kolejnym ważnym punktem dotyczącym żywienia karmiącej mamy są produkty zbożowe, z pełnego przemiału (pełnoziarniste i ciemne odmiany pieczywa, ryżu, mąki). Zawierają duże ilości błonnika zapobiegającego zaparciom. Są także bogate w minerały. Korzystne są także różne rodzaje kasz. Kolejną ważną grupą produktów jest nabiał. To cenne źródło wapnia - dzięki niemu kości dziecka będą się zdrowo rozwijały. Dla matki karmiącej ważne jest chude mięso i mięso czerwone - źródła żelaza i witamin z grupy B. Nie powinna zapominać także o rybach, zawierających kwasy tłuszczowe Omega-A. Dobrze jest serwować je 2-3 razy w tygodniu. Korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego maluszka.

Nie unikajmy żadnej grupy produktów po urodzeniu dziecka, ale starajmy się pamiętać, jak wygląda nasze menu. Jeśli maluszka boli brzuch, będzie miało biegunkę i będzie marudne - łatwiej stwierdzimy, co wywołało taki stan. Poszczególne produkty odstawiamy dopiero, jeśli okaże się, że dziecko jest alergikiem.

Dieta karmiącej mamypowinna także zawierać odpowiednią ilość płynów, czyli około 2 litrów dziennie. Może to być woda, soki naturalne, najlepiej niesłodzone a także herbatki ziołowe lub owocowe. Raczej odradza się mocną herbatę i kawę. Kofeina nie posłuży dziecku, a nie ma wątpliwości, że się do malucha przedostanie.

Zakazy w czasie karmienia piersią

Alkohol podczas karmienia piersią jest zakazany w każdej ilości. Niewiadomo jeszcze, jaka ilość może być bezpieczna dla malucha. Wiadomo tylko, że alkohol nie ma problemu z dostaniem się do pokarmu matki i to bardzo szybko po wypiciu. Drinki odstawmy więc na późniejszy termin, kiedy dziecko nie będzie potrzebowało mleka matki. Równie niewskazana jest kawa i mocna herbata, a także napoje energetyzujące.

Odchudzanie po ciąży trzeba także odłożyć na czas po karmieniu piersią. Zapotrzebowanie energetyczne dla karmiącej mamy jest podobne do tego, jakie miała w czasie ciąży. Zależy ono oczywiście od trybu życia, jej wzrostu i wagi. Gwałtowne odchudzanie prowadzi do rozbijania komórek tłuszczu, które magazynują wiele toksycznych substancji. Ich uwolnienie prowadzi do przedostawania się toksyn do pokarmu i organizmu dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Żywienie karmiącej mamy
Żywienie karmiącej mamy

Rutwica lekarska - ziele pobudzające laktację

Rutwica lekarska - ziele pobudzające laktację

. Ziele wprowadza się również do żywienia osób z otyłością. Oprócz galeginy w roślinie występują jeszcze inne cenne składniki, m.in. grabniki - silne (...) upalnych dni, a poczujesz przyjemne ochłodzenie od wewnątrz. Stosowanie rutwicy...

Żywienie karmiącej mamy

Karmienie na żądanie

Noworodek powinien być karmiony wtedy, kiedy jest głodny. Możesz go karmić tak długo, jak tego potrzebuje. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Otóż wczesnymi objawami jest przebudzenie, wzmożona aktywność, wkładanie rączek do buzi, ssanie piąstki,...

Żywienie karmiącej mamy

Kawa a karmienie piersią

Kawa a karmienie piersią

Kawa a karmienie piersią - niektórym mamom wydaje się, że każda ilość kawy podczas karmienia piersią jest dozwolona, inne całkowicie sobie jej w tym czasie odmawiają. Tymczasem najważniejsze to zachować umiar. Niewielka ilość kofeiny zawartej w kawie...

Żywienie karmiącej mamy

Alergia na mleko matki

przez karmiącą piersią kobietę. Jak wykazują dane statystyczne, problem alergii na pokarm naturalny dotyczy 0,5-2 proc. niemowląt karmionych piersią (...) dziecka jest nie tyle samo mleko matki, co niektóre alergeny pokarmowe pochodzące...