Trwa ładowanie...

7-letnie dzieci pracują po 12 godzin w ciężkich warunkach. Wszystko za cenę naszego luksusu

"Krwawe minerały" tak mówi się o cynie, wolframie, tantalu, złocie i kobalcie. Ich nazwa jest ściśle związana z procedurami wydobywania. Są stosowane głównie w przemyśle elektrotechnicznym. Często do ich pozyskiwania wykorzystuje się dzieci, które za dzień pracy nie dostają nawet obiecanego jednego dolara.

Zobacz film: "Omenaa: w Afryce rodzice sprzedają swoje dzieci do pracy"

1. "Krwawe minerały"

Wiele osób podejrzewa, że z takich usług korzystają firmy: Samsung, Apple, Vodafone czy Microsoft.
"Krwawe minerały" znajdują się bowiem głównie w naszych telefonach, komputerach, tabletach, sprzęcie AGD i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki nim uzyskuje się wiele funkcji tych urządzeń, np. wibracje w telefonie, czy wytwarzanie baterii litowo-jonowych.

Najwięcej "krwawych minerałów" wydobywa się w m.in. w Demokratycznej Republice Konga, która od ponad 20 lat jest objęta wojną domową, w której zginęło już ponad 5 milionów osób. Amnesty International przy współpracy z African Resources Watch opublikowało raport, który ukazuje, że w kopalniach przy wydobyciu np. kobaltu pracują nawet 7-letnie dzieci.

Większość nie ma nawet 14 lat, a ich czas pracy to 12 godzin każdego dnia. Według UNICEF w tym kraju pracuje około 40 tys. dzieci. Kopalnie, które je zatrudniają, są znane z tego, że nie dbają nawet o podstawowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa, są niewypłacalne (często dzieci muszą pracować 2 dni za 1 dolara), a w dodatku słyną z przymuszania i zastraszania dzieci.

Dzieci pracujące w kopalni w Kongo
Dzieci pracujące w kopalni w Kongo (YouTube)

2. Głodowe stawki

Niestety rynek wydobywczy w Afryce jest wciąż prawnie nieuregulowany. Nikt nie kontroluje tego, czy dzieci pracują w nieludzkich warunkach za znikome stawki. Spółki również nie wykazują inicjatywy do przeprowadzania kontroli.

Zobacz także:

Okazuje się, że wszyscy wiedzą, jaka jest rzeczywistość, jednak nikt nie widzi w tym problemu. A tysiące dzieci każdego dnia pracują pół doby w fatalnych warunkach, przedostając się przez cienkie tunele pod ziemią, w których nie mieści się żaden dorosły człowiek.

Dzieci, które pracują rękoma wydobywając "krwawe minerały"
Dzieci, które pracują rękoma wydobywając "krwawe minerały" (YouTube)

Amnesty International stara się nagłośnić problem dzieci z Konga, które swoje zdrowie oddają za głodowe stawki. U części z nich w bardzo szybkim tempie pojawia się niewydolność płuc ze względu na pracę w ciężkich warunkach (pylenie) bez odpowiedniej odzieży ochronnej.

Organizacja walcząca o prawa człowieka przeprowadziła również rozmowy z ponad 90 pracownikami takiej kopalni. Większość z nich potwierdziła, że najczęściej pracują gołymi rękami. W wysokiej temperaturze codziennie są zmuszani do dźwigania dużych ciężarów. Każda odmowa lub protest wiąże się z ryzykiem zastosowania przemocy przez strażników.

Dzieci umierają z głodu w Afryce
Dzieci umierają z głodu w Afryce (Unicef)

3. Pomoc dzieciom w Afryce

Jednym z tak pracujących dzieci jest Doresen, którego ojciec mówi, że brak pieniędzy zmusza ich do takiej pracy. Nie ma pieniędzy, żeby dać synowi jeść, nie wspominając o tym, aby posłać go do szkoły. Na szczęście Doresnowi pomogła fundacja, dzięki której zaczął chodzić do szkoły i pierwszy raz w życiu ma swoje łóżko.

Wszystko to dzieje się za cenę naszego luksusu, do którego wykorzystywane są najczęściej bezbronne dzieci. Obecnie według UNICEF na całym świecie pracuje ponad 168 mln dzieci. Najczęściej są to prace w rolnictwie, przemyśle i kopalniach.

Zobacz także:

Na stronie Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) można wpłacać darowiznę zbieraną na pomoc dla dzieci umierających z głodu w Afryce. Organizacja przedstawia też, co można zakupić za daną kwotę:

  • 107 zł - np. 3 tygodniowa terapia leczenia niedożywienia (63 porcje żywności terapeutycznej) umierającego z głodu dziecka w Afryce,
  • 143 zł - np. miesięczna terapia leczenia niedożywienia (84 porcje żywności terapeutycznej) umierającego z głodu dziecka w Afryce,
  • 250 zł - np. zestaw medyczny do wyposażenia ośrodka zdrowia (żywność terapeutyczna, leki, sprzęt, bandaż, gaza, szczypce, skalpel, strzykawki, jodyna, mydło i inne).
Dlaczego warto pomóc dzieciom?
Dlaczego warto pomóc dzieciom? (Unicef.pl)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.