Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Wyglądem przypominają cukierki, w rzeczywistości to narkotyki

Narkotyki wyglądem przypominają cukierki
Narkotyki wyglądem przypominają cukierki (Facebook)

Wyglądają niewinnie: małe cukierki w kształcie misia w kolorze różowym. W rzeczywistości jednak to narkotyki. Ostrzeżenie przed zagrożeniem pojawiło się na portalu społecznościowym.

Apel napisali zaniepokojeni rodzice: "Pokażcie to zdjęcie swoim dzieciom i powiedzcie, by niczego takiego nie przyjmowały od swoich znajomych. To nie są cukierki. To ecstasy".

Wiadomość udostępniono ponad 2 miliony razy. Ostrzeżenie dotarło również do rodziców z Polski.

Narkotyki wyglądem przypominają cukierki
Narkotyki wyglądem przypominają cukierki (Facebook)
Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

To nie pierwszy raz, gdy do obiegu przedostają się narkotyki przypominające wyglądem cukierki. W zeszłym roku w jednej z holenderskich miejscowości dzieci znalazły torebkę, w której znajdowały się tabletki ecstasy. Kształtem i kolorem przypominały słodycze. Jeden z kilkulatków zjadł porcję narkotyku. Dzięki natychmiastowej reakcji nauczyciela, trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii.

- Robienie z narkotyków formy przyjaznej małym dzieciom jest dramatem i powinno być karalne. Sytuacja jest o tyle poważna, że my nie wiemy, jaka będzie reakcja organizmu kilkulatka na przyjęcie takiego środka - mówi WP parenting dr Aneta Górska-Kot, pediatra. I dodaje: Wszelkie badania prowadzone są na osobach dorosłych. U nich pierwszą oznaką przyjęcia ecstasy jest silne pobudzenie, podekscytowanie, podniecenie. Idąc tym tropem możemy jedynie przypuszczać, że u dziecka reakcja będzie podobna. Jeśli mamy podejrzenie, że dziecko miało kontakt z takimi tabletkami, trzeba mu się bacznie przyglądać.

Przeczytaj także:

1. Jak działa ecstasy?

Ecstasy to narkotyk z grupy amfetamin, znany zwłaszcza wśród nastolatków bawiących się w klubach. Przyjmowany jest w celu pobudzenia (również seksualnego) i przypływu energii. Powoduje wzrost temperatury ciała i ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, nudności, wymioty, szczękościsk, rozszerzenie źrenic, znaczne pobudzenie.

Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie
Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie [5 zdjęć]

Jedna z matek była przerażona, gdy córka opowiedziała jej o nowej grze przez aplikację Snapchat. Nowy

zobacz galerię

W kilka godzin po przyjęciu tabletki pojawiają się zawroty głowy, uczucie zmęczenia, senność, pobudzenie, irytacja, osłabienie koncentracji.

Na skutek przedawkowania ecstasy lub u osób nadwrażliwych na jego działanie może pojawić się tzw. złośliwy zespół neuroleptyczny. W jego przebiegu dochodzi do spadku ciśnienia krwi, gwałtownego wzrostu temperatury ciała, drgawek i śpiączki.

Zobacz również:

Następstwem stosowania tego rodzaju narkotyków są również stany depresyjne, urojenia i psychozy, które mogą przyczynić się do podjęcia próby samobójczej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze