Zwierzę lepszym przyjacielem dziecka niż brat lub siostra
Chociaż zwierzęta coraz częściej obecne są w gospodarstwach domowych, przeprowadzono niewiele badań na temat znaczenia relacji między dziećmi i ich pupilami. Tematem tym zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, zauważając, że najmłodsi czerpią więcej satysfakcji z kontaktu i tworzenia więzi ze swoimi zwierzętami niż z braćmi i siostrami.
Okazało się, że zwierzęta są dla dziecka lepszymi towarzyszami niż ich rodzeństwo.
Wyniki badań wykazały również, że zwierzęta domowe mogą mieć istotny wpływ na rozwój dziecka, a w szczególności na kształtowanie umiejętności społecznych i samopoczucia.
''Każdy, kto posiadał w dzieciństwie zwierzaka, powinien wiedzieć, że więź ta jest niemal tak mocna jak relacja z drugim człowiekiem” - mówi Matt Cassells z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge, który prowadził badania.
"Chcieliśmy wiedzieć, jak silne są relacje między dzieckiem i zwierzęciem w porównaniu do innych więzi, takich jak więzi rodzinne. Ostatecznie byliśmy w stanie zrozumieć, w jaki sposób pupile przyczyniają się do zdrowego rozwoju młodych ludzi " – dodaje naukowiec.
Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Applied Developmental Psychology”.
W badaniu udział wzięła grupa 12-latków z 77 gospodarstw domowych, w których znajdowało się co najmniej jedno dowolne zwierzę i co najmniej jedno dziecko. Odnotowano silne relacje między nastolatkami i ich pupilami, w szczególności psami, które okazały się bardziej zażyłe niż więzi z rodzeństwem. Główną różnicą może być fakt, że relacje ze zwierzętami są raczej bezkonfliktowe.
Jak tłumaczy Cassels, mimo że zwierzęta nie są w stanie w pełni zrozumieć człowieka i wchodzić z nim w interakcje werbalne, więzi jakie z nimi tworzymy mogą być równie silne jak z rodzeństwem. Ponadto ta bariera komunikacyjna może okazać się zaletą, ponieważ pies czy kot nigdy nie będzie nas osądzać – tłumaczy specjalista.
"Podczas gdy w poprzednim badaniu zauważono, że chłopcy tworzyli silniejsze więzi z pupilami niż dziewczęta, nie jest to do końca prawdą. Podczas gdy młodzi ludzie obu płci byli równie zadowoleni ze swoich zwierząt, dziewczynki silniej okazywały zarówno dobre, jak i złe emocje, przez co wchodziły w interakcje z psami czy kotami w bardziej zróżnicowany sposób'' – podkreśla Caasels.
"Dowody jasno pokazują, że zwierzęta mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz ułatwiają tworzenie i wzmacnianie więzi społecznych" - mówi dr Nancy Gee, współautor badania.
"Wsparcie społeczne, które dzieci i młodzież otrzymują od zwierząt, może przynosić liczne korzyści w późniejszym okresie życia, przede wszystkim jeżeli chodzi o samopoczucie. Warto jednak wykonać kolejne badania, dotyczące dokładnego wpływu pupili domowych na rozwój dzieci” – podsumowują naukowcy.