Przejdź na WP

Zwierzę lepszym przyjacielem dziecka niż brat lub siostra

Chociaż zwierzęta coraz częściej obecne są w gospodarstwach domowych, przeprowadzono niewiele badań na temat znaczenia relacji między dziećmi i ich pupilami. Tematem tym zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, zauważając, że najmłodsi czerpią więcej satysfakcji z kontaktu i tworzenia więzi ze swoimi zwierzętami niż z braćmi i siostrami.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Okazało się, że zwierzęta są dla dziecka lepszymi towarzyszami niż ich rodzeństwo.

Wyniki badań wykazały również, że zwierzęta domowe mogą mieć istotny wpływ na rozwój dziecka, a w szczególności na kształtowanie umiejętności społecznych i samopoczucia.

''Każdy, kto posiadał w dzieciństwie zwierzaka, powinien wiedzieć, że więź ta jest niemal tak mocna jak relacja z drugim człowiekiem” - mówi Matt Cassells z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge, który prowadził badania.

Relacje między dzieckiem i zwierzęciem mogą być silniejsze niż między rodzeństwem
Relacje między dzieckiem i zwierzęciem mogą być silniejsze niż między rodzeństwem (123RF)

"Chcieliśmy wiedzieć, jak silne są relacje między dzieckiem i zwierzęciem w porównaniu do innych więzi, takich jak więzi rodzinne. Ostatecznie byliśmy w stanie zrozumieć, w jaki sposób pupile przyczyniają się do zdrowego rozwoju młodych ludzi " – dodaje naukowiec.

Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Applied Developmental Psychology”.

W badaniu udział wzięła grupa 12-latków z 77 gospodarstw domowych, w których znajdowało się co najmniej jedno dowolne zwierzę i co najmniej jedno dziecko. Odnotowano silne relacje między nastolatkami i ich pupilami, w szczególności psami, które okazały się bardziej zażyłe niż więzi z rodzeństwem. Główną różnicą może być fakt, że relacje ze zwierzętami są raczej bezkonfliktowe.

Dzieci i ich najlepsi przyjaciele - koty
Dzieci i ich najlepsi przyjaciele - koty [7 zdjęć]

Od dawna wiadomo, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Niektóre dzieciaki tworzą idealne pary...

zobacz galerię

Jak tłumaczy Cassels, mimo że zwierzęta nie są w stanie w pełni zrozumieć człowieka i wchodzić z nim w interakcje werbalne, więzi jakie z nimi tworzymy mogą być równie silne jak z rodzeństwem. Ponadto ta bariera komunikacyjna może okazać się zaletą, ponieważ pies czy kot nigdy nie będzie nas osądzać – tłumaczy specjalista.

"Podczas gdy w poprzednim badaniu zauważono, że chłopcy tworzyli silniejsze więzi z pupilami niż dziewczęta, nie jest to do końca prawdą. Podczas gdy młodzi ludzie obu płci byli równie zadowoleni ze swoich zwierząt, dziewczynki silniej okazywały zarówno dobre, jak i złe emocje, przez co wchodziły w interakcje z psami czy kotami w bardziej zróżnicowany sposób'' – podkreśla Caasels.

"Dowody jasno pokazują, że zwierzęta mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz ułatwiają tworzenie i wzmacnianie więzi społecznych" - mówi dr Nancy Gee, współautor badania.

"Wsparcie społeczne, które dzieci i młodzież otrzymują od zwierząt, może przynosić liczne korzyści w późniejszym okresie życia, przede wszystkim jeżeli chodzi o samopoczucie. Warto jednak wykonać kolejne badania, dotyczące dokładnego wpływu pupili domowych na rozwój dzieci” – podsumowują naukowcy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.