Trwa ładowanie...

Zaburzenia seksualne a depresja

Avatar placeholder
28.05.2017 09:38
Zaburzenia seksualne a depresja
Zaburzenia seksualne a depresja

Depresja ma wpływ na nasze emocje, postrzeganie świata, zdrowie, a także na zaburzenia seksualne. Jakie są inne przyczyny zaburzeń seksualnych? Jak wpływa na nie nasza psychika? Jak leczyć zaburzenia seksualne i depresję?

spis treści

1. Przyczyny zaburzeń seksualnych

Niektóre przyczyny zaburzeń seksualnych to: Nadużywanie alkoholu. Zażywanie narkotyków. Bogata w tłuszcze dieta. Choroby. Zażywanie niektórych leków. Konflikt w związku. Kompleksy. Ukryta homoseksualność. Negatywne wspomnienia związane z seksualnością. Rutyna w związku. Zdrada. Niechęć do poczęcia dziecka. * Depresja.

Zaburzenia seksualne mogą doprowadzić do niskiej samooceny i depresji
Zaburzenia seksualne mogą doprowadzić do niskiej samooceny i depresji
Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Zaburzenia mogą pojawić się na etapie fantazjowania o odbyciu stosunku, na etapie podniecenia lub na etapie orgazmu. Dysfunkcje seksualne mogą przejawiać się brakiem zainteresowania współżyciem lub brakiem popędu seksualnego lub impotencją. Zaburzenia seksualne objawiają się również przedwczesnym wytryskiem lub niezdolnością do osiągnięcia wytrysku podczas stosunku. Dysfunkcje to także skurcze mięśni pochwy, które uniemożliwiają penetrację lub bolesny stosunek płciowy, który nie sprawia przyjemności.

2. Współżycie seksualne a depresja

Depresja związana z zaburzeniami seksualnymi ma podłoże lękowe, a niekiedy również podłoże nerwicy lękowej. Mają one swoje źródło w problemach związanych z życiem seksualnym. Osoba może odczuwać paniczny lęk przed małżeństwem, przed stosunkiem lub przed zachorowaniem na AIDS. Niekiedy nerwice lękowe związane są z urazami typu gwałt, molestowanie itp. Związek współżycia seksualnego a depresją może wzajemnie od siebie zależeć. Niski popęd seksualny, problemy z impotencją, trudność w osiągnięciu erekcji podczas stosunku, stres z tym związany i relacje w związku mogą przyczynić się do rozwoju depresji. Tak samo ujawnienie się depresji może zaburzyć życie seksualne, gdyż nie odczuwamy radości, szczęścia, ani satysfakcji z relacji z drugą osobą. Niska samoocena, brak wiary we własne możliwości i brak chęci do życia sprawiają, że wycofujemy się i stajemy się obojętni na jakiekolwiek doznania. Co więcej, lecząc się na depresję i zażywając leki antydepresyjne możemy mieć osłabione libido i zaburzoną erekcję.

Męska niepłodność – co musisz o niej wiedzieć?
Męska niepłodność – co musisz o niej wiedzieć? [9 zdjęć]

Niepłodność dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podają,

zobacz galerię

3. Leczenie depresji i zaburzeń seksualnych

W leczeniu zaburzeń seksualnych i depresji pomocne mogą się okazać leki pobudzające, leki hormonalne, leki wzmacniające, a także różnego rodzaju treningi relaksacyjne. W niektórych przypadkach efekty może przynieść również hipnoterapia oraz psychoterapia. Warto tu podkreślić, że psychoterapia może obejmować zarówno terapię indywidualną jak i terapię partnerską. Istotne jest także to, aby leczyć zarówno depresję, jak i zaburzenie seksualne. Mogą one bowiem mieć wspólne podłoże.

To musisz wiedzieć:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze