Trwa ładowanie...

Zabawy paluszkowe - wierszyki [przykłady]

Zabawy paluszkowe to niezwykle ciekawa forma rozrywki dla najmłodszych. Dzieci ją uwielbiają! Chyba każdy z nas pamięta, kiedy mama lub babcia bawiła się z nami w sroczkę. Jakie jeszcze zabawy paluszkowe warto znać? Oto kilka uniwersalnych przykładów.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

spis treści

1. Zabawy paluszkowe, czyli jakie?

Zabawy paluszkowe to świetna zabawa dla całej rodziny. Są idealne do tego, by móc spędzić czas razem. Można się tulić i śmiać się. A to wszystko bez zbędnych akcesoriów i praktycznie za darmo. Co więcej, w zabawy paluszkowe można bawić się wszędzie: w domu, w samochodzie, w czasie spaceru czy w kolejce do lekarza.

Zabawy paluszkowe stały się ostatnio na tyle popularne, że dostępne są książeczki z wierszykami, które idealnie nadają się do takiej rozrywki. Modyfikuje się też i urozmaica wierszyki znane od lat, przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

2. Zalety zabaw paluszkowych

Zabawy paluszkowe odprężają i relaksują. Są idealne przed snem lub drzemką. Ćwiczą pamięć dziecka i wspierają rozwój mowy. Pogłębiają też więź emocjonalną rodziców z dziećmi. Są uniwersalne – można się nimi bawić na kilka sposobów, np. zmieniając ton głosu, gesty. Mają ponadto walor edukacyjny: za ich pomocą dziecko poznaje m.in. swoje ciało.

Przeczytaj również:

3. Dla kogo zabawy paluszkowe?

Zabawy paluszkowe są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno u niemowląt, jak i u przedszkolaków. To świetna forma wspólnej zabawy. Rodzeństwo, mimo różnicy wieku, może wspólnie spędzić czas na edukacyjnej zabawie. Każdy wyniesie z niej coś dobrego.

4. Przykłady zabaw paluszkowych

4.1. Idzie myszka

Idzie myszka do braciszka (prowadzimy palce po ręce dziecka) Tu wskoczyła (szybko wsuwamy palec pod koszulkę) Tu się skryła (wsuwamy rękę w rękaw)

4.2. Rączki robią klap, klap, klap

Rączki robią klap, klap, klap. Nóżki robią tup, tup, tup. Tutaj swoją główkę mam i po brzuszku bam, bam, bam. Buzia robi am, am, am. Oczka patrzą tu i tam. Tutaj swoją główkę mam i na nosku sobie gram.

4.3. Sroczka kaszkę warzyła

Sroczka kaszkę warzyła. Dzieci swoje karmiła. Temu dała – na łyżeczce, temu dała – na miseczce, temu dała – na spodeczku, A dla tego? Nic nie miała! Frr ! – po więcej poleciała.

4.4. Kanapka

Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni po plecach dziecka) Potem posmaruję (głaszczemy plecki dziecka) Na to ser położę (przykładamy po kilka razy dłonie do pleców) Pomidora dołożę (rysujemy kółeczka na plecach) I posolę, i popieprzę (przebieramy palcami po pleckach) Żeby wszystko było lepsze (masujemy) Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa (robimy wielkie „aaaaam”, chwytamy dziecko i mocno przytulamy)

4.5. Pada deszczyk

Pada deszczyk kapu-kap, kapu-kap, kapu-kap, Mokną drzewa, że aż strach kapu-kap, kapu-kap, kapu-kap Wieje wiatr osusza drzewa szus-szus-szus, szus-szus-szus Widać taka jest potrzeba szus-szus-szus, szus-szus-szus

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.