Dzieci spędzające czas na powietrzu są chronione przed krótkowzrocznością

Dzieci spędzające dużo czasu na powietrzu objęte są mniejszym ryzykiem wykształcenia krótkowzroczności w późniejszym wieku, jak pokazują wyniki europejskiego badania opublikowanego w "JAMA Ophthalmology".

Krótkowzroczność, znana także jako miopia, następuje, gdy osoba ma problemy z dostrzeganiem przedmiotów i liter na odległość. Dalsze obiekty wydają się zamazane i niewyraźne. Badacze z londyńskiego King's College i Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej podejrzewają, że efekt ochrony przed krótkowzrocznością zawdzięczać możemy promieniom ultrafioletowym B (UVB) pochodzącymi od słońca.

Promienie UVB pobudzają w naszym organizmie produkcję witaminy D, jednak naukowcom nie udało się powiązać wyższego poziomu witaminy D ze zmniejszeniem ryzyka krótkowzroczności. Czy zatem światło słoneczne ma inną, nieodkrytą dotąd właściwość, która odpowiedzialna jest za zmniejszenie występowania krótkowzroczności?

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Badacze zadają sobie także pytanie, czy sztuczne światło, którym jesteśmy na co dzień bombardowani, nie przyczynia się do pogorszenia wzroku i wykształcania się wad. Wyniki ich badań sugerują, że brak styczności ze światłem słonecznym osłabia nasze oczy.

Badacze dowiedli, że częstsze przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko krótkowzroczności w dorosłym wieku, jednak mechanizm nie jest jeszcze do końca znany
Badacze dowiedli, że częstsze przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko krótkowzroczności w dorosłym wieku, jednak mechanizm nie jest jeszcze do końca znany (123RF)

Im mniej czasu spędzamy w naturalnym środowisku, tym słabsze stają się nasze zmysły. Naukowcy potwierdzili tę tezę w badaniu, w którym wzięło udział 371 Europejczyków z krótkowzrocznością i 2,797 o zdrowym wzroku. "Stwierdziliśmy, że im większą styczność dana osoba miała podczas swojego życia z promieniami UVB, tym mniejsze było u tej osoby ryzyko wykształcenia miopii" - piszą autorzy badania.

"Styczność z promieniami UVB w wieku od 14 do 29 roku życia wiąże się z najskuteczniejszą ochroną przed krótkowzrocznością nabytą w dorosłym wieku" - wniosek ten, chociaż teoretycznie mało szczegółowy, wskazuje na to, jak ważna jest styczność z prawdziwym światłem słonecznym w naturalnym środowisku.

Krótkowzroczność może być po prostu wynikiem ludzkości przyzwyczajającej się do dużo częściej występujących w naszym codziennym życiu zamkniętych pomieszczeń.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

Naukowcy dochodzą w ten sposób do wniosku, że krótkowzroczność nie musi być uznawana za wadę wzroku, a jedynie za ewolucyjne przystosowanie się naszych narządów do zmieniających się warunków, w których żyjemy.

Gdy nasze oczy mogą w pełni podziwiać wielką scenerię oraz przestrzeń oświetloną naturalnym światłem słonecznym, będą z reguły lepiej przystosowane do widzenia na dystans.

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci codziennie spędzają kilka godzin w zamkniętej przestrzeni szkoły, gdzie zmuszane są do skupiania się na zadaniach, które mają w bliskiej odległości, przed oczami, ich zmysł wzroku prawdopodobnie jedynie dostosowuje się do środowiska, do którego bezwolnie się przyzwyczajają.

Koniecznie przeczytaj

Wyniki badania pokazały, że krótkowzroczność jest dużo powszechniejsza wśród ludzi o wyższym poziomie edukacji, którzy spędzają więcej czasu w zamkniętych przestrzeniach. Osoby, które wychowały się w mniej zurbanizowanych terenach, często w dzieciństwie przebywając poza domem, wykazują mniejsze ryzyko wystąpienia krótkowzroczności.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!