Trwa ładowanie...

5 pomysłów na rozwijające zabawy z kolorowankami!

Avatar placeholder
27.04.2020 18:54
materiał sponsorowany
materiał sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Kolorowanki to prosta zabawa, znana od lat i lubiana przez większość dzieci. Według specjalistów ten sposób spędzania czasu ma bardzo duże znaczenie dla późniejszego rozwoju. Przede wszystkim wykształca umiejętności grafomotoryczne, czyli zdolność pisania i rysowania (choć wydaje się nam to proste i oczywiste, każdy maluch musi się tego nauczyć!). Kolorowanki pozwalają także poznać nazwy kolorów, uczą skupienia i koncentracji, wykształcają koordynację ruchową ręka-oko i mają pozytywny wpływ na rozwój manualny. A to wszystko dzięki niewielkiej książeczce i zestawowi kredek.

Obecnie na rynku są dostępne przeróżne kolorowanki, z dużą i małą ilością szczegółów, dostosowane do wieku, a nawet zainteresowań dziecka. Tematyczne kolorowanki ze zwierzętami, zawodami, liczbami czy świętami pobudzają kreatywność i pozwalają dziecku zdobywać wiedzę na temat otaczającego świata, a także mogą być podstawą do rozmów z maluchem i elementem wielu rozwijających zabaw.

1. 5 zabaw z kolorowanką polecanych przez nauczycieli

Kolorowanki są świetnym sposobem na zajęcie dziecka przez chwilę, ale mogą być także podstawą wspólnych zabaw! Warto zaangażować się w zajęcia, które są ważne dla malucha i pokazać mu różne sposoby zabawy z kolorowankami. Później dziecko może bawić się w ten sposób z rówieśnikami lub rodzeństwem:

• Obrysowywanie konturów — to trudniejsze niż pokolorowanie poszczególnych pól i wymaga nie lada skupienia! Kiedy nabierzecie wprawy, możecie urządzić wyścigi lub próbować obrysowywania drugą ręką (jeśli dziecko jest praworęczne, to lewą i odwrotnie) lub z zamkniętym jednym okiem.

• Odrysowywanie konturów na czystej kartce — pozwól dziecku wybrać ulubiony obrazek z kolorowanki, a następnie przykryj go kartką i zaproponuj odrysowanie konturów. W ten sposób powstanie nowy obrazek, który maluch może pokolorować i powiesić nad biurkiem!

• Pocięcie pokolorowanych obrazków na puzzle — własnoręcznie zrobione puzzle to świetny trening kreatywności i spostrzegawczości. Wybierzcie obrazek i potnijcie go na mniejsze lub większe elementy (stopień skomplikowania układanki należy dopasować do wieku dziecka). Układanie puzzli to znakomity sposób na wspólne spędzenie czasu.

• Odnajdywanie szczegółów, o które pyta rodzic — dzieci lubią stawiać czoła wyzwaniom. Jednym z nich może być szukanie na obrazku szczegółu opisanego przez rodzica. Z czasem można zwiększać trudność (np. zamiast pytać „Gdzie jest domek, listek, nos psa” możemy zadawać zagadki: „widzę coś zielonego, coś, co służy do wąchania itd.”).

• Układanie historyjek do obrazków — kolorowany przez dziecko obrazek może stać się pretekstem do stworzenia całej historii! Zabawa w opowiadanie znakomicie rozwija twórcze myślenia. Możesz zadawać pytania lub dla ułatwienia zacząć swoją historyjkę, do której dziecko może dołączyć. To tylko przykładowe zabawy — nic nie stoi na przeszkodzie, byście wymyślili własne! Są znakomitym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem, naukę i opowiadanie mu o świecie. Kolorowanka jest również receptą na chwilę wytchnienia i ciszy dla rodziców, ponieważ potrafi zaangażować dziecko na dłuższy czas. Co ciekawe, obecnie kolorowanki przeżywają prawdziwy renesans, bo ich relaksujące właściwości odkryli także dorośli!

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze