Trwa ładowanie...

Zabawki dla dzieci. Czym dawniej bawiły się dzieci? Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka?

Zabawki dla dzieci to uniwersalny prezent na wiele różnych okazji. Każdy z nas, chcąc sprawić dziecku przyjemność, szuka zabawek, która będą długo służyć, dostarczą wiele radości i co ważne, będą bezpieczne. Liczy się ich jakość, wpływ na rozwój dziecka, funkcjonalność oraz oczywiście dobra zabawa. Jakie są rodzaje zabawek? Jakimi zabawkami bawili się nasi rodzice i dziadkowie?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści

1. Zabawki dla dzieci dawniej i dziś

Wraz z wymianą pokoleniową zmieniają się również zabawki, którymi bawią się dzieci. Nie ulega wątpliwości, że odgrywają ogromną rolę w rozwoju człowieka, bez nich dzieciństwo nie byłoby tak ekscytujące.

Historia zabawek jest właściwie tak długa, jak historia całej ludzkości. Już w starożytnych cywilizacjach wykonywano szmaciane lalki i nadmuchiwano piłki do grania. W Rzymie dzieci bawiły się figurami geometrycznymi z kości słoniowej i kukiełkami, w Meksyku glinianymi zwierzątkami na kółkach.

W średniowieczu popularne były owalne piłki z nadmuchiwanych zwierzęcych pęcherzy, którymi grało się w grę zupełnie podobną do dzisiejszej piłki nożnej. W XVIII wieku w Anglii dzieci chętnie układały puzzle, swoją karierę rozpoczynały wtedy również kredki.

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

Dzieci zawsze chętnie bawią się na zewnątrz – nieważne, czy za oknem praży słońce, leje jak z cebra,...

przeczytaj artykuł

Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu wymarzonymi zabawkami dla najmłodszych były bączki, pluszowe misie i grzechotki.

Nieco starsze dzieci marzyły o ołowianych żołnierzykach, porcelanowych lalkach i resorakach, a szczytem marzeń były konie na biegunach i klocki z Pewexu. Popularnością cieszyły się również zestawy do majsterkowania. Wieczorami całe rodziny oddawały sie grom logicznym jak Mastermind czy Eurobiznes.

Na co dzień jednak dzieci bawiły się tym, co miały aktualnie pod ręką: tworzyły domki dla lalek z kartonów, proce z patyków itp.

Obecnie jesteśmy świadkami swoistego zabawkowego boomu. Ich producenci prześcigają się w wymyślaniu jak najciekawszych, fantazyjnych produktów, zmuszając tym samym rodziców do pogoni za panującymi trendami.

Niestety skutek jest taki, że współczesne dzieci mają ogromne ilości zabawek, którymi się nie bawią. Większość gadżetów trafia w kąt i opuszcza go po długim czasie, gdy dzieci już z nich wyrosną.

Bezpieczne zabawki dla malucha. Jak wybrać najlepsze?
Bezpieczne zabawki dla malucha. Jak wybrać najlepsze?

Zazwyczaj zabawki dla dzieci zaczynamy kupować na samym początku ciąży. Rodzice, dziadkowie i przyjaciele...

przeczytaj artykuł

2. Rodzaje zabawek dla dzieci

Zabawki dla dzieci możemy podzielić ze względu na różne kryteria, m.in. na funkcje, ich przeznaczenie, wiek dziecka itd.

Najczęściej jednak dzielimy je na:

  • artykuły papiernicze: farby, bloki, plastelinę, przybory szkolne, flamastry, kredki itd.; można je określić jako zabawki rozwijające zdolności manualne;
  • klocki, puzzle, układanki;
  • postacie z baśni, bajek, kreskówek;
  • lalki, pacynki, misie, przytulanki, pluszaki;
  • gry planszowe, elektroniczne;
  • zabawki edukacyjne: muzyczne, matematyczne; dobrane do wieku dziecka;
  • zabawki do piasku;
  • zabawki do wody.
Czy warto kupować drogie zabawki?
Czy warto kupować drogie zabawki?

Z pewnością lepiej jest kupić jedną droższą i dobrą zabawkę niż kilka tanich, które nie wytrzymają dnia...

przeczytaj artykuł

3. Jaka powinna być najlepsza zabawka?

Najlepszą dla dziecka będzie zabawka dostosowana do jego wieku, a także do zainteresowań. Warto zawsze zwracać uwagę, czy zabawka, którą zamierzamy podarować naszemu maluchowi, nie jest dla niego zbyt dziecinna (szybko się znudzi) lub zbyt dorosła (szybko się zniechęci).

Powinna być wykonana z materiałów dobrej jakości, zdobyć niezbędne atesty, abyśmy mieli pewność, że maluch będzie mógł bezpiecznie się nią bawić.

Jeśli nasz prezent będzie odpowiedni wiekowo, bezpieczny, a dodatkowo będzie wiązał się z jego zainteresowaniami, mamy właściwie pewność, że sprawimy dziecku wiele radości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.