Przejdź na WP

Bezpieczne zabawki dla malucha. Jak wybrać najlepsze?

Zazwyczaj zabawki dla dzieci zaczynamy kupować na samym początku ciąży. Rodzice, dziadkowie i przyjaciele szaleją w sklepach stacjonarnych i internetowych w poszukiwaniu idealnych kolorowych maskotek, gryzaków i innych akcesoriów. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie zabawki są bezpieczne dla maluchów? W mediach pojawia się coraz więcej komunikatów o szkodliwych substancjach, które zostały znalezione w akcesoriach do zabawy dla najmłodszych. Nie mogliśmy wobec tego przejść obojętnie, więc przygotowaliśmy krótkie zestawienie najlepszych zabawek oraz cech, które powinny posiadać. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że maluch jest bezpieczny podczas zabawy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

spis treści

1. Bezpieczne zabawki dla malucha – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając zabawki dla najmłodszych należy poświęcić kilka chwil na przeczytanie informacji na pudełku lub na stronie internetowej. Znajdziemy tam niezbędne dane, które pozwolą ocenić, czy powinniśmy wybraną zabawkę kupić naszemu maluchowi.

Największą czcionką zazwyczaj jest zapisany wiek, od którego grzechotka czy pluszak są dostępne dla dziecka. Równie ważne informacje znajdziemy w składzie produktu. Najbardziej niebezpiecznymi substancjami według raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów są ftalany, których dopuszczalna norma wynosi 0,01 proc. Ftalany są zazwyczaj stosowane do zmiękczania gumowych materiałów (np. w gryzakach). Obecnie są zastępowane silikonowymi elementami.

2. Bezpieczne zabawki dla malucha – grzechotki, gryzaki, kostki edukacyjne

Pierwszymi zabawkami, z którymi ma do czynienia maluch, są kolorowe grzechotki i gryzaki, z których wydobywa się dźwięk. Okrągłe przedmioty nie służą tylko do zabawy, ale również odgrywają bardzo ważną rolę edukacyjną. Rozwijają zmysły dziecka, które uczy się chwytać grzechotkę, a także przekładać ją z rączki do rączki.

Maluchy lubią wkładać grzechotki do buzi, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy w ich składzie nie znajdują się takie substancje, jak ołów czy karbon. Na grzechotce przeznaczonej dla dwumiesięcznego malucha nie powinno być żadnych naklejek, które dziecko weźmie do ust.

Bardzo dobrze sprawdzi się lekka grzechotka z uchwytem z możliwością trzymania jej w jednej rączce. Gryzaki i grzechotki mogą być wykonane z różnych materiałów (drewna, plastiku, materiału).

Dużą popularnością cieszą się również kostki pobudzające integrację sensoryczną (zmysł wzroku, słuchu i dotyku, a także koordynację ruchową). Kolorowe lub czarno-białe (idealne dla dzieci ok. 2 miesiąca życia), pobudzają koordynację, a także rozplanowanie ruchów. Później możemy uczyć dziecko rzucać i łapać miękki przedmiot.

Pamiętajmy jednak, żeby pozwalać maluchom dotykać również rzeczy o twardej lub szorstkiej fakturze, co pomoże im rozbudzić zmysł dotyku.

3. Bezpieczne zabawki dla malucha – maty edukacyjne

Mata edukacyjna to świetny wybór dla rodziców, którzy pragną zapewnić dziecku nie tylko rozrywkę, ale i prawidłowy rozwój. Maty są dostępne od kategorii 0+, dlatego są idealnym prezentem także dla noworodka.

Mata edukacyjna rozbudzi ciekawość w maluchu
Mata edukacyjna rozbudzi ciekawość w maluchu (istockphoto.com/deucee_)

Maty są wyposażone w różnokolorowe elementy takie jak grzechotki, pluszaki i poduszki, które pochłoną uwagę dziecka, dając rodzicom chwilę wytchnienia. Zawieszone na drążku akcesoria sprzyjają także rozwojowi zdolności manualnych malucha.

Mata edukacyjna jest świetnym miejscem do nauki siadania i raczkowania. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne barierki, uniemożliwiające dziecku wydostanie się poza matę. Miękka wyściółka amortyzuje ciało malucha w czasie upadku, zapewniając mu bezpieczne miejsce do zabawy.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.