Trwa ładowanie...

Po co niemowlęciu gryzak?

Okres wyrzynania ząbków jest dla niemowlęcia trudny. Najlepszym sposobem, aby złagodzić ten okres, są gryzaki. Usprawniają one pojawianie się nowych zębów i uśmierzają swędzenie dziąseł. Gryzaki dostaniesz w każdym sklepie z artykułami dla dzieci. Są one w różnych kształtach i rozmiarach. Co za tym idzie, bardzo często przeznaczone są też do zabawy. Jest to doskonały sposób na przejście tego trudnego etapu dla dziecka. Możemy mu to ułatwić, wkładając gryzak do zamrażalnika. Dzięki temu dziecko dostanie dawkę „znieczulenia”, które uśmierzy ból. Wkładanie takiego gryzaka do zamrażalnika jest jak najbardziej nieszkodliwe, ponieważ znajduje się w nim zwykła woda i skonstruowany jest tak, aby był bezpieczny dla dziecka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy zęby mleczne leczy się kanałowo?"

1. Jaki gryzak wybrać?

Gdy nadejdzie moment wyboru gryzaka, zwróć szczególną uwagę na budowę rączek swojego dziecka. Gdy dziecko ma obszerne rączki, potrzebuje gryzaka, który będzie można łatwo złapać. Przy wyborze zwróć uwagę również na wagę zabawki, tak aby nie była zbyt ciężka, ponieważ wtedy dziecko może mieć problem z uniesieniem jej. Pamiętaj również, aby przed podaniem gryzaka zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa, które znajdują się na opakowaniu. Musisz upewnić się również, czy gryzak nie jest wykonany ze szkodliwych dla dziecka materiałów.

Gryzak ułatwia dzieciom przejście przez okres ząbkowania
Gryzak ułatwia dzieciom przejście przez okres ząbkowania (123RF)

Mogłoby się wydawać, że jedynym zastosowaniem i zaletą gryzaka jest pomoc w przejściu przez etap wyrzynania ząbków. Ma on jednak też wpływ na rozwój mózgu dziecka. Na pewno taka zabawka będzie zachęcała nasze dziecko do poznania się ze środowiskiem i rzeczami go otaczającymi. Jak już wspomniano, taki gryzak jest dostępny w każdym sklepie z artykułami dla dzieci. Skoro jest dostępny w każdym sklepie, to i jego rodzajów jest multum. Istnieją gryzaki miękkie i twarde. Musisz wypróbować kilka różnych rodzajów, tak aby zobaczyć, które z nich polubi twoje dziecko. Istnieje również taka możliwość, że twoje dziecko jednego dnia będzie wolało twardszy gryzak, a innego miękki.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć...

zobacz galerię

Nie ma określonego dnia, kiedy twojemu dziecku zaczną wyrzynać się ząbki. Z reguły jednak następuje to ok. 8 miesiąca życia. Często bywa tak, że dziecko nie chce gryźć zabawek, ponieważ bardzo bolą go dziąsła, przez które mają się przebić ząbki. W takim wypadku możesz zasięgnąć porady pediatry, który powinien przepisać ci maść łagodzącą ból.

Musisz to wiedzieć

Jednym słowem, gryzaki to idealna metoda w okresie wyrzynania ząbków, ale i nie tylko, ponieważ rozwijają mózg. Często również dziecko potrafi zająć się i pobawić takim gryzakiem, więc jest to również pewnego rodzaju forma zabawy. Pamiętaj, aby wybierać gryzaki w oparciu o to, co lubisz i co lubi twoje dziecko. Na pewno nie będziesz miała problemu z doborem odpowiedniego gryzaka. Jednakże, jeśli on nie pomoże, podaj ząbkującemu maluszkowi płyny bądź żele łagodzące ból.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.