Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Żel na ząbkowanie

Avatar placeholder
17.10.2016 15:28
Żel na ząbkowanie
Żel na ząbkowanie

W życiu niemowlaka pojawia się kilka znaczących momentów, które są zwiastunem prawidłowego rozwoju. Jednym z takich momentów jest ząbkowanie. Najczęściej moment ten przychodzi w szóstym lub siódmym miesiącu i od tego czasu w każdym miesiącu pojawia się nowy ząb, by w okolicach jednego roku dziecko miało już około 6-8 zębów. Nie zawsze ząbkowanie przebiega w spokojny sposób. Częściej jest ono bardzo bolesne. Czy jest sposób na złagodzenie bólu?

1. Ząbkowanie niemowlaków

Niestety nie można dokładnie ustalić, kiedy u dziecka zacznie się ząbkowanie. Są dzieci, u których pierwsze ząbki wyjdą w 5 miesiącu oraz te, które będą musiały poczekać do 12 miesiąca. W wielu przypadkach początek ząbkowania może być uwarunkowany rodzinnie – odziedziczony po mamie lub po tacie. Dlatego jeżeli dziwisz się dlaczego twoje dziecko ma już tyle zębów, podczas gdy rówieśnicy nie mają ich wcale, lub zauważasz tendencję odwrotną, dowiedz się kiedy pierwsze zęby pojawiły się u ciebie i współmałżonka.

Wyrzynający się ząbek często traktowany jest przez organizm jak ciało obce, dlatego dziąsło wokół niego zostaje objęte lekkim stanem zapalnym – jest zaczerwienione, opuchnięte i bardzo wrażliwe. Ząb przebija się przez nie z uporem, a to powoduje ból. Dlatego malec podczas ząbkowania często jest bardziej płaczliwy i niespokojny. Dolegliwościami charakterystycznymi dla ząbkowania mogą być gorączka, brak apetytu czy nawet biegunka. Jednym z najczęstszych objawów ząbkowania jest również obfite ślinienie. W tym okresie warto zakładać maluchowi śliniaczek, który uchroni ubrania przed zabrudzeniem. Jednak to nie jedyny problem związany ze śliną – może ona podrażnić wrażliwą skórę twarzy dziecka, dlatego też należy regularnie wycierać okolice ust i brody niemowlęcia. Wszelkich zaczerwienień pozbędziemy się dzięki tłustemu kremowi dla niemowląt.

2. Jak złagodzić ból towarzyszący ząbkowaniu niemowlaka?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Obserwowanie płaczącego malucha jest ciężkim przeżyciem dla rodziców. Ponieważ jednak zęby mleczne występują w liczbie aż 20, a ich wyrzynanie trwa do około 2-3 roku życia, warto mieć pod ręką środki mogące złagodzić cały przebieg procesu. Najpopularniejszym sposobem na bolące i swędzące dziąsła są różnego typu gryzaczki, dostępne w wielu sklepach z akcesoriami dla niemowląt. Ich skuteczność jest całkiem dobra, należy jednak pamiętać o właściwej higienie gryzaków i niedopuszczaniu do ich zabrudzenia. Zamiast gryzaczków można wykonać masaż dziąseł dziecka przy użyciu własnego, starannie umytego palca lub delikatnej silikonowej szczoteczki specjalnie do tego celu przeznaczonej. W okresach szczególnej bolesności dziąseł możemy posłużyć się schłodzonymi w lodówce szczoteczką lub gryzakiem - zimno zmniejszy ból i towarzyszącą ząbkowaniu opuchliznę.

Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu ząbkowania są jednak żele kojące. W aptekach bez recepty dostępne są maści znieczulające do smarowania dziąseł, które skutecznie uśmierzają ból i nadwrażliwość dziąseł. Preparaty tego typu działają przeciwbólowo, więc przyniosą dziecku niemalże natychmiastową ulgę. Dodatkowo, żel działa przeciwzapalnie, dzięki czemu skutecznie chroni przed rozwojem bakterii. Żel łagodzący wyrzynanie się zębów należy stosować nie częściej, niż zaleca to producent na opakowaniu, czyli zwykle dwa lub trzy razy dziennie. Żel jest lekiem, zatem przedawkowany może dziecku zaszkodzić.

Następny artykuł: Pielęgnacja pierwszych zębów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze