Trwa ładowanie...

Mata edukacyjna – zalety, funkcje, cena, wiek dziecka

Mata edukacyjna jest bardzo lubiana przez dzieci. Choć teoretycznie mata edukacyjna może służyć dzieciom od pierwszych dni życia, dzieci zaczynają się nią interesować na różnych etapach rozwoju. Bez problemu jednak można znaleźć matę edukacyjną w domach większości młodych rodziców. W sklepach wybór mat edukacyjnych jest ogromny. Na co jednak warto zwrócić uwagę w czasie wyboru maty edukacyjnej?

Zobacz film: "Zakupy dla niemowlaka ? w co należy go zaopatrzyć?"
spis treści

1. Mata edukacyjna - zalety

Mata edukacyjna ma zdecydowanie dużo do zaoferowania zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Rodzice cenią sobie maty edukacyjne ze względu na to, że dzięki nim mają czas np. na wypicie w spokoju ciepłej kawy.

Dla dzieci mata edukacyjna jest jednym z ulubionych sposobów na spędzanie czasu. Stopniowo maluch odrywa kolejne funkcje maty edukacyjnej. Mata edukacyjna wspomaga rozwój dziecka i pobudza jego zmysły. Wszystko to dzieje się właśnie dzięki żywej kolorystyce maty oraz różnych fakturach materiału.

Matę edukacyjną można również dowolnie modyfikować i np. doczepiać nowe elementy, tak aby dziecko nie nudziło się zabawą.

2. Mata edukacyjna - funkcja

Mata edukacyjna pozwala dziecku rozwijać swoje umiejętności i szybko uczyć się nowych rzeczy. Jednak nie jest to główny powód, dla którego rodzice decydują się na zakup maty edukacyjnej.

7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek
7 pomysłów na wspólne zabawy z niemowlakiem, które korzystnie wpłyną na jego brzuszek [8 zdjęć]

W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka kształtuje się jego układ pokarmowy. To właśnie dlatego

zobacz galerię

Mata edukacyjna to przede wszystkim sposób na zajęcie dziecka, a rodzice mają wówczas chwile dla siebie lub na domowe obowiązki. Mata edukacyjna może mieć różne funkcje, które zależą głównie od wieku maluszka. Najmniejsze dzieci w wieku 3 miesięcy zazwyczaj obserwują wiszące nad głową zabawki. Z czasem jednak dziecko zacznie sięgać po nie rączkami i dokładnie oglądać każdy element maty edukacyjnej.

Dlatego też maty edukacyjne są wyposażone w różne elementy, które mają pobudzić ciekawość dziecka. Zazwyczaj maty edukacyjne mają żywe kolory i są wykonane z materiałów o różnych fakturach. Ponadto na macie edukacyjnej znajdziemy często np. lusterka. To wszystko sprawia, że maluch cały czas odkrywa coś nowego.

Warto również zauważyć, że gdy dziecko podrośnie, mata edukacyjna może zostać wykorzystana jako ulubiony materacyk czy kocyk, który z powodzeniem można zabrać na piknik.

Na wyposażeniu maty edukacyjnej można również znaleźć elementy, które wykorzystywane są w zależności od potrzeb, jak np. wałek wkładany pod paszki dziecka, który pomaga mu leżeć na brzuszku. W sklepach można również znaleźć maty edukacyjne, które mają również dodatkowe klawisze grające.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Mata edukacyjna - cena

Mata edukacyjna dla niemowlaka może się okazać dość kosztownym wydatkiem dla przyszłych rodziców. Dlatego coraz częściej mata edukacyjna jest jednym z podstawowych prezentów w czasie imprez typu baby shower. Cena maty edukacyjnej to od ok. 60 zł do nawet 350-400 zł.

4. Mata edukacyjna - wiek dziecka

Mata edukacyjna według producentów może być wykorzystywana od pierwszych dni życia dziecka. Na macie edukacyjnej można bowiem układać nawet kilkutygodniowe maluszki. Oczywiście tak małe dzieci nie zainteresują się zbyt mocno matą edukacyjną i nie będą wykorzystywać jej wszystkich funkcji. Zainteresowanie dziecka matą edukacyjną wzrośnie dopiero około trzeciego miesiąca życia. W tym wieku również stopniowo dziecko będzie odkrywać kolejne atrakcje maty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.