Czy warto kupować drogie zabawki?
Z pewnością lepiej jest kupić jedną droższą i dobrą zabawkę niż kilka tanich, które nie wytrzymają dnia zabawy. Za jakość zwykle trzeba więcej zapłacić. Warto to zrobić, jeśli otrzymujemy gwarancję dłuższego użytkowania – nawet na kilka pokoleń.
1. Dylematy kupującego zabawki
Półki sklepowe wprost uginają się od dziecięcych gadżetów i aż trudno jest nadążyć za kolejnymi hitami wymyślanymi hurtowo przez producentów.
Prawdą jest, że każdy kupujący znajdzie coś na swoją kieszeń. Wątpliwość pojawia się jednak w momencie, gdy zastanawiamy się, jaką zabawkę kupić. Czy lepiej jest nabyć przedmiot, który początkowo wywoła u malca chwilową radość, a za chwilę wielką rozpacz z powodu zepsucia? A może raczej wybrać coś droższego, a przy tym bezpiecznego i dobrego? Odpowiedź raczej nie pozostawia złudzeń, choć w dalszym ciągu tanie zabawki cieszą się niesłabnącą popularnością.
Być może dzieje się tak w wyniki przekonania, że dzieci bardzo szybko nudzą się zabawkami. Kupując droższą dobrej jakości, możemy być praktycznie pewni, że będzie ona mogła służyć latami. Dziecko nie lubi bawić się ciągle tym samym, więc po trzech dniach fascynacji odłoży zabawkę na półkę i straci zainteresowanie nią.
Musimy pamiętać, że dla dziecka, zwłaszcza młodszego, cena nie stanowi żadnego kryterium atrakcyjności. Zdarza się, że nawet przedmiot za dosłownie kilka złotych jest dla niego ciekawszy od tego za kilkadziesiąt. Oczywiście trudno oczekiwać od malucha rozwagi i podejmowania dobrych wyborów. Od tego są dorośli.
2. To tylko kilka złotych
W kioskach czy na straganach bez trudu znajdziemy zabawki za kilka złotych. Zakupowi często towarzyszy przekonanie, że dziecko trochę się pobawi, po czym i tak zniszczy daną rzecz, więc nie warto w nią inwestować. Nie jest też tak, że wszystkie zabawki za kilka złotych są bezużyteczne. Zdarza się znaleźć całkiem ciekawe i jakościowe, jednak zakup tych dobrych jest wtedy raczej przypadkowy. Tymczasem droższe zabawki, a przede wszystkim znanych firm, są bardziej wytrzymałe, ładniejsze i bezpieczniejsze. Po prostu lepsze.
3. Cena za jakość
Często jest tak, że droższe zabawki znanych marek kupujemy tylko na prezent dla czyichś dzieci. Własnym pociechom fundujemy natomiast te tańsze. Jest to trochę niezrozumiałe podejście. Przecież nie można oszczędzać na bezpieczeństwie malucha, które zapewnią zabawki tylko dobre jakościowo. Błędem jest też dawanie szkrabom dużej liczby prezentów. Zdecydowanie lepiej jest już od najwcześniejszych lat uczyć je cierpliwości.
Obdarowywanie przy większych okazjach pozwala na uzbieranie większej gotówki na zakup, tym samym sięgnięcie po zabawkę droższą, a zarazem lepszą. Dziecko z kolei będzie miało świadomość, że na urodziny lub z okazji świąt otrzyma coś naprawdę fantastycznego.
4. Wady i zalety drogich zabawek
Jedyną wadą drogich zabawek jest ich cena, jednak ma ona przełożenie na wysoką jakość. Większa liczba zalet niewątpliwie przekonuje do takiej inwestycji. Zrozumie to każdy, kto choć raz kupił zabawkę za kilka złotych, która dosłownie rozpadła się w dłoniach tego samego dnia. Nie spotka nas to, gdy postawimy na produkty znanych marek. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku cena współgra z jakością. Dobra zabawka musi więc być:
- odpowiednio wykonana – idealnie wykończona,
- trwała – z dobrego jakościowo materiału,
- bezpieczna – wolna od szkodliwych związków.
Czy warto więc kupować drogie zabawki? Zdecydowanie tak. Ważne jest jednak zachowanie umiaru. Dziecko naprawdę nie potrzebuje wszystkich reklamowanych gadżetów, skutecznie uszczuplających rodzicielski portfel. Ważniejsza jest autentyczna obecność i bliskość z maluchem.
Partnerem artykułu jest Alior Bank