Zabawki dla 2-latka. Które wybrać?
Zabawki dla 2-latka muszą spełniać kilka funkcji. Ich zadaniem jest nie tylko zajmować czas malucha, ale też wspierać jego intensywny rozwój.
1. Zabawki dla 2-latka. Które wybrać?
Zabawek dla dzieci jest całe mnóstwo. Są kolorowe, nierzadko wydają dźwięki, świecą się. Ale czy to zawsze dobry wybór dla dziecka? Niekoniecznie.
Dziecko w drugim roku życia intensywnie poznaje świat. Zaczyna go też doświadczać. Wszystko go interesuje, zwłaszcza to, czym zajmują się w domu rodzice i starsze rodzeństwo. Jest też aktywny ruchowo. Wspina się, turla, biega, próbuje skakać. Lubi też brać do rąk przedmioty o różnej fakturze. Chętnie wkłada niewielkie przedmioty do odpowiednich otworów lub pudełek, po to by za moment je stamtąd wysypać.
Przeczytaj również:
Zaczyna też interesować się książeczkami. Słucha, kiedy dorośli czytają bajki, choć nadal większe zainteresowanie u malucha wzbudzają obrazki. Sięga też po klocki, z których buduje pierwsze budowle (najczęściej proste i dość krzywe na początku wieże).
2. Układanki dla 2-latka
Pierwsze puzzle dla dzieci są najczęściej duże i składają się tylko z kilku elementów. Ale na początek to wystarczy. Chodzi o to, by 2-latek ćwiczył spostrzegawczość, koncentrację uwagi i percepcję wzrokową. Układanie puzzli to też świetne ćwiczenie cierpliwości.
Bardzo ważne jest, aby dostosować puzzle do możliwości dziecka. Układanka nie może być ani za łatwa, ani za trudna. Maluch powinien mieć poczucie satysfakcji, ale sukces nie powinien przyjść zbyt szybko.
Ciekawym rozwiązaniem są układanki, w których dziecko musi dopasować kształty. Nie są one zbyt skomplikowane i na początek wydają się być idealne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Zabawki pozwalające na odgrywanie ról
2-letnie dziecko uwielbia obserwować rodziców. Robi to uważnie po to, by za moment samodzielnie daną czynność wykonać. Stąd maluchy tak chętnie wyciągają pranie z pralki, próbują gotować klocki w pustych garnkach lub ochoczo łapią się za odkurzacz lub miotłę. Warto to wykorzystać. Na pewno dobrze jest pozwalać dziecku na tego rodzaju aktywności, bo nie tylko uczą samodzielności i wykonywania domowych obowiązków, ale też rozbudzają wyobraźnie. Możemy też kupić maluchowi domowe sprzęty dostosowane do jego wieku. Taka zabawka na pewno okaże się hitem.
Dobrym pomysłem jest też zakup zestawu małego lekarza, zwłaszcza jeśli dziecko nie lubi wizyt w przychodni. Zabawkowy stetoskop pozwoli oswoić się z medycznymi sprzętami i może pomóc przełamać obawy przed badaniem.
Świetnie sprawdzą się też: zestaw małego kucharza, kasa fiskalna z koszem zakupowym i kilkoma produktami spożywczymi lub narzędzia dla małego majsterkowicza.
4. Zabawki dla 2-latka: nowe czy używane?
Bardzo popularne w ostatnim czasie jest kupowanie zabawek z drugiej ręki. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystnie nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego portfela.
Świat tonie w śmieciach. Kupowanie kolejnych zabawek bez gwarancji, że spodobają się naszemu dziecku, jest dość ryzykowne. Alternatywą jest ich zakup z drugiej ręki.
Przeczytaj również:
Używane zabawki można kupić na portalach sprzedażowych, ale też lokalnych grupach w mediach społecznościowych lub garażowych wyprzedażach. Coraz większą popularnością cieszą się też osiedlowe wymiany.
5. Drewno czy plastik?
Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo zabawek i plastikowych, i drewnianych. Te pierwsze są lekkie, kolorowe, łatwe w utrzymaniu czystości i stosunkowo tanie. Ale mają też minusy. Plastik to stosunkowo nietrwałe tworzywo, zwłaszcza jeśli jest słabej jakości. A wiadomo nie od dziś, że dzieci nie zawsze obchodzą się z zabawkami delikatnie. To z kolei sprawia, że plastik pęka, pojawiają się odgniecenia lub małe uszkodzenia, które powodują uwalnianie się toksycznych substancji. A te, jak pokazują badania, nie pozostają bez wpływu na nasz organizm, zwłaszcza układ hormonalny.
Nie oznacza to, że 2-latek nie może bawić się plastikowymi zabawkami. Wybierajmy je jednak z uwagą. Lepiej wydać kilka złotych więcej i zainwestować w zabawkę dobrej jakości z odpowiednimi certyfikatami. Unikajmy też zabawek, w których może znajdować się bisfenol A (BPA). To trujący związek organiczny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 lub powodować zaburzenia pracy tarczycy i układu nerwowego.
Alternatywą są drewniane zabawki. Są zdecydowanie solidniejsze. Najczęściej można z powodzeniem oddać je do zabawy kolejnemu dziecku. Do wyboru są układanki, domki dla lalek, garaże i wiele, wiele innych. Wykonane z naturalnego tworzywa są bezpieczne dla dzieci.