Wysokość zasiłku macierzyńskiego – wysokość, podstawa, sposób obliczania
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustalana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak ustalenie podstawy wysokości zasiłku macierzyńskiego przysparza spore problemy pracodawcom. Najwięcej problemów w czasie ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego stwarza zakres wykorzystanego urlopu oraz różne dodatki do wynagrodzenia. Co więc wpływa na wysokość zasiłku macierzyńskiego?
1. Wysokość zasiłku macierzyńskiego - wysokość
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od zarobków przyszłej mamy oraz od tego, czy złoży ona wniosek o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie nie zależnie od formy zatrudnienia i wynosi 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, o ile wniosek o urlop rodzicielski nie zostanie złożony od razu. Na wysokość zasiłku macierzyńskiego ma więc również wpływ moment, w którym kobieta zdecyduje się złożyć wniosek o urlop rodzicielski. Jeżeli kobieta zdecyduje się na urlop rodzicielski od razu, wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc. wynagrodzenia.
2. Wysokość zasiłku macierzyńskiego - podstawa
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od jego podstawy, a więc średniego wynagrodzenia pracownicy z ostatnich 12 miesięcy przed narodzinami dziecka. Należy jednak pamiętać, że na wysokość podstawy do zasiłku macierzyńskiego wlicza się jedynie wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Tak więc, aby ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego, nie należy brać pod uwagę poniższych elementów:
- ekwiwalentu wypłaconego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy;
- wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownicę za czas choroby (art. 92 K.P.) oraz zasiłków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- innych elementów wynagrodzenia jak: premie, dodatki i nagrody - w sytuacji, gdy pracownik ma do nich prawo w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim i pobierania zasiłku.
3. Wysokość zasiłku macierzyńskiego - sposób obliczania
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest obliczany na podstawie przychodu. Przychód stanowi podstawę do obliczenia wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Aby ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego, potrzebujemy przychodu od którego pracodawca odliczał składki na ubezpieczenie społeczne, czyli takie które są finansowane przez pracownika. Należy więc uwzględnić składki emerytalne, rentowe i chorobowe.
Do podstawy obliczeniowej dla wysokości zasiłku macierzyńskiego wlicza się wszystkie elementy wynagrodzenia, które są pracownicy wypłacane za każdy miesiąc pracy, ale też te wypłacane kwartalnie. Należy jednak pamiętać, że w czasie określania wysokości zasiłku macierzyńskiego uwzględnia się tylko te składniki wynagrodzenia do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie wypłacania zasiłku macierzyńskiego.
ZOBACZ TAKŻE:
Jednak podczas obliczania podstawy wysokości zasiłku macierzyńskiego pracodawca powinien ująć w nim takie składniki jak np. comiesięczną premię, których wysokości nie zmniejsza się w okresie pobierania zasiłku. Oznacza to, że ten element wynagrodzenia przysługuje kobiecie w dotychczasowej wysokości również podczas pobierania zasiłku.
Powyższa zasada jest jednak wykorzystywana, gdy przepisy o wynagrodzeniach w zakładzie pracy jednoznacznie stwierdzają, że zachowujesz prawo do premii w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Określona w ten sposób wysokość zasiłku macierzyńskiego dla kobiety, która pracuje w pełnym wymiarze godzin, nie może być jednak niższa niż aktualne minimalne wynagrodzenie.