Trwa ładowanie...

Urlop rodzicielski - charakterystyka, wniosek, wynagrodzenie

Urlop rodzicielski można wykorzystać po urlopie macierzyńskim i niezależnie od ilości dzieci trwa 26 tygodni. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub nie więcej niż w trzech częściach.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści

1. Urlop rodzicielki - charakterystyka

Urlop rodzicielski, jest uprawnieniem do którego prawo mają matki, którym skończył się dodatkowy urlop macierzyński. Czas trwania urlopu rodzicielskiego nie jest zależy od ilości dzieci i wynosi 26 tygodni. Można go wykorzystać jednorazowo lub nie więcej niż w trzech częściach i każda część musi wynosić co najmniej 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego może korzystać oboje rodziców, z tym że łączny wymiar tego urlopu nie może przekroczyć 26 tygodni (tj. razem mogą przebywać na tym urlopie przez 13 tygodni).

2. Urlop rodzicielski - wniosek

Urlop rodzicielski można wykorzystać po urlopie macierzyńskim
Urlop rodzicielski można wykorzystać po urlopie macierzyńskim

Wniosek o urlop rodzicielski trzeba dostarczyć pracodawcy na piśmie w terminie nie dłuższym niż 21 dni po porodzie. Gdy tylko jeden z rodziców będzie korzystał z takiego uprawnienia, dobrze jest dołączyć do wniosku oświadczenie drugiego rodzica. Wniosek o urlop rodzicielski powinien zawierać następujące informacje: miejscowość i datę założenia wniosku, imię i nazwisko pracownika, dane pracodawcy, prośbę o udzielenie urlopu, imię i nazwisko dziecka, datę porodu, datę początkową i końcową urlopu, oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica oraz podpis pracownika.

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński? [6 zdjęć]

Uśmiechnięta kobieta, z nienagannym makijażem i idealnie ułożonymi włosami, tuli do piersi noworodka.

zobacz galerię

3. Urlop rodzicielski - wynagrodzenie

Jeśli przez pierwsze 26 tygodni urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego mama pobierała zasiłek macierzyński wynoszący 100 proc. wynagrodzenia, to przez kolejnych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie dostawać zasiłek wynoszący 60 proc. pensji. Jeśli natomiast mama zadeklaruje 14 dni przed porodem, że chce skorzystać z całego urlopu czyli: urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski, wówczas przez 52 tygodnie trwania urlopu będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.