Trwa ładowanie...

Wyjątkowa akcja ratownicza w trudnym terenie. Noworodek był już siny

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 16.01.2024 14:01
Wyjątkowa akcja ratownicza w trudnym terenie. Noworodek był już siny
Wyjątkowa akcja ratownicza w trudnym terenie. Noworodek był już siny (PSP Katowice)

Szybka reakcja strażaków ochotników sprawiła, że dwutygodniowa dziewczynka została uratowana. Dziecko zachłysnęło się i zsiniało, czekając na pomoc. Do zdarzenia doszło w trudnym terenie w górach we wsi Porąbka.

spis treści

1. O włos od tragedii

W środę 10 stycznia o godzinie 17:48 dyżurny centrum powiadamiania ratunkowego w Katowicach otrzymał zgłoszenie dotyczące dwutygodniowego noworodka. Dziecko ze wsi Porąbka zachłysnęło się i wymagało pilnej pomocy.

Porąbka to wieś znajdująca się w trudnym górskim terenie. Aby uratować życie noworodka, liczyły się jednak sekundy. Jako pierwsi na miejsce dotarli miejscowi strażacy ochotnicy, którzy dzięki quadom byli w domu, skąd zadzwoniono po pomoc, zaledwie w siedem minut.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy zadławieniu ością"

- Kiedy ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia, noworodek był cały siny i oddychał z dużym wysiłkiem - mówi Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej.

Według relacji rzeczniczki strażacy natychmiast rozpoczęli udzielanie dziecku pierwszej pomocy: wykonali uderzenia w okolicę łopatkową i sztuczne oddychanie (w sumie dwie serie). Z buzi dziewczynki wyciekło wtedy trochę płynu.

- Dziecko zaczęło prawidłowo oddychać, wrócił kolor na twarzy - opowiada Pokrzywa.

W tym przypadku można było mówić o ogromnym szczęściu: noworodkowi nic się nie stało. Przybyły na miejsce ratownicy pogotowia orzekli, że nie wymaga hospitalizacji i może pozostać pod opieką mamy.

Strażacy ochotnicy we wsi Porąbka
Strażacy ochotnicy we wsi Porąbka (OSP Porąbka )

2. Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu

Do zachłyśnięcia dochodzi, gdy do dróg oddechowych dostanie się płyn i ograniczy ich drożność.

Jeśli niemowlę się zachłyśnie, należy ułożyć je na swoim przedramieniu głową w dół i wykonać pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Następnie trzeba odwrócić je na plecy (również głową w dół) i wykonać pięć uciśnięć w dolnej połowie mostka, centymetr poniżej linii międzysutkowej. Czynności powtarzamy dopóki dziecko nie zacznie oddychać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze