Trwa ładowanie...

Zabawy na mikołajki 2023. Pomysły na niezapomniane chwile

 Ewa Rosiecka
09.11.2023 12:34
Udana zabawa na mikołajki może na długo pozostać w pamięci dzieci
Udana zabawa na mikołajki może na długo pozostać w pamięci dzieci (GettyImages)

Zabawy na mikołajki to, oprócz pisania listu do Świętego Mikołaja oraz prezentów, które przynosi, jedna z ich największych atrakcji. W przedszkolu, w szkole lub w domu warto zorganizować dzieciom ciekawe gry, zabawy i konkursy, które sprawią maluchom wiele radości. Oto kilka naszych propozycji!

spis treści

1. Skąd się wziął zwyczaj świętowania mikołajek?

Zabawy na mikołajki są znane i praktykowane przez dzieci od bardzo dawna. Sama nazwa "mikołajki" to tradycyjne polskie określenie święta ku czci świętego Mikołaja, w katolicyzmie i prawosławiu obchodzonego 6 grudnia. Do 1969 r. dzień ten był wolnym od pracy, obecnie jest już tzw. wspomnieniem dowolnym.

W czasach średniowiecza w Europie święty Mikołaj uważany był za patrona dzieci. W niektórych miastach istniał zwyczaj wybierania w ten dzień dziecięcego biskupa, który w sposób symboliczny przejmował władzę.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W XV wieku Święty Mikołaj, podobnie jak teraz, z okazji swojego święta rozdawał dzieciom prezenty. Charakteryzował się siwą brodą, nosił ze sobą pastorał.

Pomysły na prezenty dla dzieci na mikołajki. Jakie zabawki dla najmłodszych oraz dla starszych dzieci wybrać w tym roku?
Pomysły na prezenty dla dzieci na mikołajki. Jakie zabawki dla najmłodszych oraz dla starszych dzieci wybrać w tym roku?

Dzieciństwo to czas, który poświęcamy głównie na zabawę – to nie tylko rozrywka i umilenie czasu malucha,

przeczytaj artykuł

Ubrany był w mitrę i długą, czerwoną szatę biskupią. W wigilię swojego święta obdarowywał grzecznie zachowujące się dzieci ciastkami, cukierkami, orzechami i owocami. Źle zachowujące się dzieci zaś ostukiwał pastorałem.

Dzieci, aby pokazać, że czekają na prezenty od niego, szykowały skarpety lub buty przy kominku. W niektórych regionach Europy wieszały skarpety na oknie, gdzie indziej zaś stawiały buty na parapecie.

W obecnych czasach, w nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj zostawia dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub skarpecie. W szkołach i przedszkolach w imieniny Mikołaja dzieci dostają z tej okazji drobne upominki. Organizowane są również przeróżne gry i zabawy na mikołajki, które dostarczają dzieciom wiele radości i rozrywki.

2. Pomysły na zabawy w mikołajki 2023

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy na mikołajki. Oto one:

2.1. Pakowanie prezentu

Dzielimy dzieci na dwie lub trzy drużyny, każda z nich wybiera ze swojego grona największą lub najmniejszą osobę. Zespoły otrzymują papier do pakowania, kokardki i wstążki i mają za zadanie opakować wcześniej wybraną osobę jako prezent świąteczny.

Na wykonanie zadanie jest określony, ustalony wcześniej czas, może to być 10 lub 20 minut. Wygrywa ta drużyna, której prezent zostanie opakowany najpiękniej.

Rodzice: na mikołajki zamieńmy słodycze na pluszaki
Rodzice: na mikołajki zamieńmy słodycze na pluszaki

Nie chciałam, żeby moje dziecko po raz kolejny dostało na mikołajki w przedszkolu paczkę ze słodyczami

przeczytaj artykuł

2.2. Pomoc w pakowaniu prezentów

Mikołaj miał bardzo dużo na głowie i w roztargnieniu pomieszał listy od dzieci, a teraz potrzebuje pomocy przy ich segregowaniu. Dzielimy dzieci na kilka drużyn. Zadaniem każdej z nich jest posortowanie prezentów na grupy tematyczne. Wygrywa ten zespół, który zrobi to pierwszy.

Do zabawy potrzebne będą małe karteczki, na których napiszemy nazwy różnych prezentów (lalki, misie, klocki, wózek dla lalek, samodziki), aby było ich po kilkanaście z każdego rodzaju.

2.3. Dopasowywanie kształtów

Dobra zabawa dla mniejszych dzieci. Z brystolu wycinamy kształt worka Świętego Mikołaja. Na worku odrysowujemy kształty różnych zabawek. Każde dziecko dostaje jeden obrazek wycięty z tła, przedstawiający jakąś zabawkę. Następnie dopasowuje obrazek do miejsca w worku tam, gdzie są kontury danego obrazka.

2.4. Zabawa z Mikołajem

W tej zabawie bierze udział nasz solenizant - Mikołaj. Dzieci znajdują się w różnych miejscach sali i mają za zadanie właściwie zareagować na polecenia wydawane przez Mikołaja.

Na hasło:

  • śnieg - dzieci naśladują rękoma lecące płatki z nieba (z góry dzieci wspinają się na palce, na dół robią przysiad);
  • jedziemy - dzieci poruszają się w przód (jadą sankami w zaprzęgu z reniferami);
  • renifery - dzieci z rąk tworzą rogi renifera - unoszą i opuszczają głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu).
Prezenty dla dzieci na mikołajki
Prezenty dla dzieci na mikołajki [8 zdjęć]

Bez względu na wiek każdy z nas uwielbia dostawać prezenty, ale najbardziej czekają na nie najmłodsi.

zobacz galerię

2.5. Mikołajkowa dyskoteka

Dość powszechna jest mikołajkowa zabawa taneczna, na którą często też dzieci się przebierają. Dzieci mogą się przebrać za ulubioną postać z filmu, z bajki lub za kogoś, kto wykonuje wymarzony zawód.

Podczas zabawy można przygotować różne konkursy z nagrodami dla dzieci. Takie mikołajki z pewnością będą dla dzieci niezapomniane.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze