Najpopularniejsze misie w Polsce
Historia pluszowego misia sięga 1902 roku, kiedy produkcją tego typu zabawek zajęła się amerykańska firma Ideal Toy. Od tamtej pory miś zdobywał coraz większą popularność, stając się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie oraz bohaterem książek, bajek i filmów animowanych. Poznajcie najpopularniejsze misie w Polsce.
1. Miś o „bardzo małym rozumku”
Kto z nas nie zna przygód Kubusia Puchatka? Już jako dzieci śledziliśmy z zapartym tchem przygody tego sympatycznego misia i jego oddanych przyjaciół: Krzysia, Prosiaczka, Tygryska itd.
Twórcą tego popularnego bohatera był brytyjski pisarz A. A. Milne. Pierwsza książka o Kubusiu Puchatku została wydana 14 października w 1962 r., kolejna ‒ zatytułowana „Chatka Puchatka” ‒ w 1928 roku. Tworząc postać głównego bohatera swojej opowieści, autor odwoływał się do prawdziwych wydarzeń. Pierwowzorem Kubusia Puchatka była maskotka, którą pisarz podarował na urodziny swojemu synowi. Pluszowy miś stał się inspiracją do napisania książki, która wpisała się do klasyki literatury dziecięcej i doczekała się wielu tłumaczeń, ekranizacji oraz adaptacji teatralnych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się filmy animowane wyprodukowane przez studio The Walt Disney Company.
2. Mityczne misie
Kto z nas nie marzył o tym, żeby poznać sekretną recepturę soku z „gumijagód”? Był to główny napój bohaterów bajki Walta Disneya, którzy wyglądem przypominali niedźwiadki. Tytułowe Gumisie są świadkami niezwykłych wydarzeń, jakie mają miejsce w królestwie Dunwyn.
Dzięki nim przenosimy się do czasów średniowiecznych i świata pełnego ogrów, smoków i dziwnych stworów. Serial o mitycznych misiach był wyświetlany kilkakrotnie przez Telewizję Polską i zyskał duże grono najmłodszych odbiorców.
3. Cudze chwalicie, swego nie znacie
Ok. 1957 roku pisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki wpadli na pomysł stworzenia Misia Uszatka. Początkowo był on bohaterem opowiadań, które ukazywały się w miesięczniku skierowanym do dzieci w wieku przedszkolnym „Miś”. Największą popularność zdobył jednak serial animowany, emitowany przez Telewizję Polską w latach 1975-1987. W rankingu najchętniej oglądanych rodzimych animacji znalazł się na drugim miejscu, tuż za serią o Bolku i Lolku. Przygody misia i jego przyjaciół z lasu okazały się wielkim sukcesem nie tylko w naszym kraju. Gościły one także na ekranach m.in. w Finlandii, Holandii, Japonii oraz na Węgrzech.
4. Miś, co zawsze śpiewać chciał
Znanym i lubianym misiem był Colargol. Został stworzony przez francuską pisarkę Olgę Pouchine. Serial został wyprodukowany przez polską wytwórnię filmową Se-Ma-For z siedzibą w Łodzi. Przygody bohatera, który uwielbiał śpiew i podróże emitowane były w dwudziestu krajach.
Na tych bajkach wychowało się wiele pokoleń młodych Polaków. Popularny bohater książek i filmów animowanych doczekał się swojego święta. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dla wielu z nich nie jest on tylko zwykłą maskotką. To przede wszystkim symbol, przywołujący najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.