Trwa ładowanie...

Odra wraca. 37 zgonów w tym roku

Avatar placeholder
21.08.2018 12:39
Odra wraca. 37 zgonów w Europie w pierwszym półroczu 2018
Odra wraca. 37 zgonów w Europie w pierwszym półroczu 2018 (123rf.com)

Odra to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Przez lata pozostawała w uśpieniu, dzięki rozpowszechnieniu obowiązkowych szczepień. Obecnie wraca i zaczyna zbierać śmiertelne żniwo.

1. Drastyczny wzrost zachorowań

Tylko w tym roku na odrę zmarło w Europie 37 osób. W pierwszym półroczu 2018 roku zakażenie rozpoznano u ponad 40 tysięcy pacjentów.

Dotychczas roczny bilans zachorowań w Europie po roku 2010 kształtował się na poziomie od około 5 tysięcy do blisko 24 tysięcy w 2017 r.

Doktor Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO na Europę ostrzega, że liczba stwierdzonych zachorowań na odrę wzrasta w przerażającym tempie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zobacz też: Wysypka u dziecka - alergia czy choroba zakaźna?

Odra może prowadzić do groźnych powikłań
Odra może prowadzić do groźnych powikłań (123rf.com)

2. Odra w Polsce

W Polsce również odnotowuje się w tym roku coraz więcej zachorowań.

W styczniu w Ostródzie, wśród pochodzących z Ukrainy pracowników zakładów mięsnych Morliny, stwierdzono kilka przypadków odry. Pozostałych 700 zatrudnionych tam osób otrzymało szczepionkę przeciwko chorobie.

W kwietniu 2018 zamknięto oddział dziecięcy szpitala w Wieruszowie z powodu stwierdzenia choroby u dorosłych osób z personelu medycznego.

W czerwcu 2018 z powodu odry zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy kieleckiego szpitala. Hospitalizowano na oddziałach zakaźnych dwoje dorosłych i dwoje dzieci, u których rozpoznano infekcję. Personel SOR-u do 7 lipca przebywał poza placówką, poddając się kwarantannie w warunkach domowych. W pierwszej kolejności przywrócono do pracy osoby, które miały za sobą udokumentowane szczepienie na odrę.

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przyznaje, że: "Generalnie w Polsce zachorowalność na odrę jest na niskim poziomie, dzięki wysokiej wyszczepialności ogromnej większości społeczeństwa. Na początku tego roku w Polsce wystąpił wzrost zachorowań. Mówimy o stu kilkudziesięciu zachorowaniach. Było kilka dużych ognisk tej choroby. Znacznie większe wzrosty notuje się w wielu krajach europejskich. Jest to związne po pierwsze z ruchami antyszczepionkowymi, a dwa z migracjami ludności do krajów Europy Zachodniej".

Zobacz też: Szczepienie MMR II

Charakterystycznym objawem odry jest wysypka
Charakterystycznym objawem odry jest wysypka (123rf.com)

3. Zachorowania w Europie

Odra pojawia się coraz częściej na terenie całej Europy.

Najwięcej przypadków rozpoznano na Ukrainie.

Wzrost zachorowań odnotowuje się również w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji, we Włoszech, w Rosji, Gruzji, Rumunii i Serbii, gdzie naliczono najwięcej zgonów. Tylko w tym kraju odra spowodowała śmierć 14 osób.

4. Przebieg choroby i powikłania

Infekcja rozwija się podobnie do przeziębienia lub grypy, z obecnością gorączki i charakterystycznej wysypki.

Odra może prowadzić do poważnych komplikacji i śmierci. U chorych może dojść do zapalenia rogówki lub pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, co skutkuje utratą wzroku. Niektórzy pacjenci cierpią na zapalenie płuc, mięśnia sercowego lub mózgu.

W przypadku kobiet ciężarnych, odra może powodować poronienie.

Podostre stwardniające zapalenie mózgu daje objawy dopiero kilka lat po infekcji wirusem odry. Uszkodzenie mózgu prowadzi do postępujących zaburzeń neurologicznych, powodujących utratę sprawności fizycznej i umysłowej. W konsekwencji dochodzi do odmóżdżenia i zgonu pacjenta.

Zobacz też: Groźne choroby, o których może świadczyć kaszel dziecka

5. Szczepienia profilaktyczne

Podstawową profilaktykę stanowią szczepienia. Masowe odejście od nich powoduje narastanie zagrożenia chorobowego. Odra jest wysoce zakaźna i z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka. WHO apeluje, aby szczepić dzieci przeciwko odrze oraz prowadzi programy mające na celu jak najszybsze wykrycie potencjalnych zachorowań.

WHO apeluje: "Wzywamy wszystkie kraje do natychmiastowego wdrożenia szerokich, dostosowanych do kontekstu środków, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się tej choroby".

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w dniach 17-20 września 2018 będą debatować w Rzymie na konferencji ws. szczepień o możliwościach powstrzymania epidemii odry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze