Boże Narodzenie we Francji

Francuskie tradycje bożonarodzeniowe w dużym stopniu różną się od naszych, polskich. Być może wynika to stąd, że żyjemy w czasach skomercjalizowania świąt i we Francji coraz mniej jest miejsca na refleksję, czy wyciszenie...Oczywiście choinka gości we wszystkich francuskich domach. Pojawia się już od początku grudnia, a znika tuż po Nowym Roku. Jednak poza wystrojonymi w wianki drzwiami czy oświetlonymi z zewnątrz domami mało tutaj naprawdę rodzinnych tradycji.

Tradycje świąteczne we Francji

Jedyną pozostałością po Adwencie, jaki znamy z polskiej tradycji, są kalendarze adwentowe z malutkimi czekoladami. Zna je tu każde dziecko. Głównie dlatego, że od pierwszego grudnia aż do Wigilii może codziennie zjadać jedną czekoladkę. To jedyna pozostałość po oczekiwaniu na Święta.

Polecane wideo:

Wigilia w polskim rozumieniu nie jest tu znana. Owszem, urządza się rodzinną kolację czy nawet obiad, ale nie ma łamania się opłatkiem, śpiewania kolęd, białego obrusu, pod którym leżałaby odrobina siana, uszek z barszczem wigilijnym, karpia....

Pasterka - msza, którą w Polsce celebrujemy zawsze o północy - we Francji ma zupełnie inne znaczenie. To zwykła msza, która odprawia się w różnych kościołach o różnej porze. Może to być 19, 22 albo jeszcze jakaś inna godzina. Jedynie w wielkich, słynnych katedrach tradycyjną pasterkę odprawia się o północy.

Prezenty i potrawy we Francji

Francuskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Gwiazdor. W przypominającym ubiór naszego Mikołaja w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia przynosi prezenty. Na szczęście istnieje tradycja rodzinnego obiadu w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg, langust czy krewetek, a także wędzonego łososia, typowo francuskiego rarytasu, czyli pasztetu z kaczych wątróbek (foie gras), indyka w kasztanach oraz buche de Noel. To tradycyjny, znany we Francji od wieków deser, który w kształcie przypomina gałąź drewna.

Dlaczego właśnie gałąź? Ponieważ dawniej gałęzie wrzucano do kominka, aby ogrzać gości spożywających posiłek. Te same gałęzie przyozdabiano też i święcono, aby gwarantowały dobrobyt, zdrowie i szczęście. Z czasem kaloryfery zastąpiły kominek, lecz by podtrzymać tradycję przynoszącej szczęście gałęzi, przeniesiono ją na stół w formie bożonarodzeniowego deseru.

Polskie tradycje są dużo silniejsze od francuskich i Polakom mieszkającym nad Sekwaną z pewnością ich brakuje. Pięknie ozdobione i oświetlone miasta, zapach choinki czy radość dzieci otwierających prezenty pozwalają docenić tę inność...

Monika (Moniquette), ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Opowiadania dla dzieci

Opowiadania dla dzieci

Dowcipne historie z książki "Twardy orzech do zgryzienia" rozbawią niejedno dziecko.

Kultura

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

Wszyscy dookoła chodzą i psioczą na śnieg i mróz. Przyznam szczerze, że kompletnie ich nie rozumiem. Przecież już za 10 dni Wigilia. Musi być biało! Musi być mroźno! To zalegający wszędzie biały puch jest idealnym tłem dla choinki, karpia, światełek...

Kultura

Dziecko z dziadkiem

Dziecko z dziadkiem

Dzień Babci i dzień Dziadka (21 i 22 stycznia) to wspaniała okazja, by zmobilizować nasze dziecko do rzucenia się w wir twórczej pracy. Nic tak nie wywoła uśmiechu na ustach kochanych Dziadków jak rękodzieło naszego malucha.

Kultura

Coraz bliżej święta...

Coraz bliżej święta...

Święta coraz bliżej - zadbaj o to, aby Twój maluszek również poczuł świąteczną atmosferę.

Kultura

Fochy fortuny

Fochy fortuny

"Fochy fortuny" to ciekawa książka dla dzieci głodnych wiedzy.