Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem do szpitala, co ze sobą zabrać, o co zadbać?

Artykuł sponsorowany

Do pobytu w szpitalu warto się odpowiednio przygotować, aby ograniczyć stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Jeśli macie przed sobą wcześniej zaplanowany zabieg, możecie się odpowiednio przygotować do spędzenia czasu w placówce medycznej. Dzięki dobrej organizacji i stworzeniu dziecku odpowiednich warunków, twoje maleństwo szybciej wróci do zdrowia. Sprawdź, co ze sobą zabrać oraz jak przygotować siebie i dziecko do hospitalizacji.

Po pierwsze – pozytywne nastawienie

Nieznane otoczenie, obcy ludzie i zabiegi medyczne wzbudzają pewne obawy nawet wśród dorosłych. Nie daj się jednak ponieść swoim emocjom, ponieważ dziecko szybko rozpozna twój strach. Starszym dzieciom warto tłumaczyć, dlaczego muszą pójść do szpitala, jakie zabiegi je czekają i w ten sposób przygotowywać je na hospitalizację.

Dla niemowląt najważniejsza jest obecność rodziców. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twój nastrój, dlatego nie okazuj strachu. Podczas przygotowań do wyjazdu do szpitala staraj się zachować pozytywne nastawienie. Dzięki temu dziecko nie odczuje niepotrzebnego stresu związanego z pobytem w nowym miejscu.

Po drugie – organizacja wyjazdu

Jeśli chcesz poczuć się pewniej, zaplanuj cały pobyt. Wcześniejsze przygotowanie to klucz do zminimalizowania lęku przed szpitalem. Wiedząc, że masz już spakowaną torbę i o wszystkim wcześniej pomyślałaś, będziesz spokojniejsza. Dlatego nie czekaj z pakowaniem na ostatnią chwilę i z wyprzedzeniem pomyśl o tym, co przyda się wam w szpitalu.

W torbie do szpitala muszą się znaleźć wszystkie niezbędniki dla ciebie i dziecka. Spakuj zapas świeżych ubranek, kosmetyki, chusteczki nawilżane, ręcznik dla bobasa. Nie zapomnij o jednorazowych pieluszkach Pampers (dopasowanych do potrzeb i wieku dziecka), smoczkach, butelkach oraz ulubionych zabawkach maleństwa. Ukochana przytulanka, kocyk czy poduszeczka stworzą dziecku warunki przybliżone tym w domu, dzięki czemu lepiej zniesie pobyt w szpitalu.

Do torby zapakuj też jedzenie dla dziecka. Szpital zapewnia wyżywienie, ale każdy malec ma przecież swoje preferencje. Kilka słoiczków z ulubionymi potrawami, deserkami i mieszanka mleka pozwolą stworzyć warunki najbardziej zbliżone do domowych. Nie bierz ich zbyt dużo, ponieważ na oddziale może nie być warunków do ich przechowywania. Lepiej na bieżąco dokupować jedzenie dla dziecka.

Po trzecie – kwestie formalne

Ubrania i przybory toaletowe są ważne, ale najważniejsze są dokumenty. Z wyprzedzeniem skompletuj całą dokumentację medyczną dziecka, czyli skierowania, wyniki badań, wcześniejsze wypisy ze szpitala itd. Nie zapomnij o książeczce zdrowia oraz własnych dokumentach osobistych.

Jeśli wcześniej o wszystkim pomyślisz, będziesz spać spokojniej. Dobre przygotowanie do wyjazdu sprawi, że na miejscu nic cię nie zaskoczy.

Po czwarte – zadbaj o siebie

Zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka w szpitalu, rodzice lub opiekunowie mają prawo cały czas przebywać z dzieckiem (1). To oznacza, że musisz przygotować wyprawkę nie tylko dla malucha, ale również dla siebie. Spakuj podstawowe kosmetyki, ręcznik, czyste ubrania. Zabierz też własny kubek oraz sztućce, a także wodę mineralną i coś do jedzenia. Pamiętaj o ładowarce do telefonu oraz kilku akcesoriach, które pomogą Ci zabić czas. W czasie, gdy dziecko jest na badaniach, Ty możesz poczytać książkę albo ulubione czasopismo, aby na chwilę oderwać myśli od szpitalnego życia.

Konieczność hospitalizacji to dla rodziców ogromne przeżycie. Jeśli chcesz pomóc dziecku, nie ulegaj emocjom. Silni rodzice są oparciem dla chorego malucha, który w trudnych chwilach najbardziej potrzebuje ich miłości, obecności i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu zachowa pogodny nastrój i szybciej wróci do domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią?

Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią?

Paracetamol i ibuprofen są najpopularniejszymi lekami stosowanymi podczas gorączki lub przeziębienia. Sięgamy po nie, kiedy doskwiera nam ból. Są łatwo dostępne i mają dość szerokie zastosowanie. Czy mają jednak takie same działanie? I czy bezpieczne...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Polacy coraz chętniej i częściej podróżują za granicę. Wyprawy mają charakter turystyczny bądź służbowy. Jednak każda podróż wiąże się ze stresem, a nawet pewnym niebezpieczeństwem. Istnieje bowiem ryzyko, że możemy nagle zachorować, ulec wypadkowi lub...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Czym jest wirus RSV?

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to patogen, z nazwy niekoniecznie znany rodzicom. Jest on natomiast jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Szacuje się, że nawet 70 proc. maluchów ulega zakażeniu w kilku pierwszych latach...