Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem do szpitala, co ze sobą zabrać, o co zadbać?
Artykuł sponsorowany
Do pobytu w szpitalu warto się odpowiednio przygotować, aby ograniczyć stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Jeśli macie przed sobą wcześniej zaplanowany zabieg, możecie się odpowiednio przygotować do spędzenia czasu w placówce medycznej. Dzięki dobrej organizacji i stworzeniu dziecku odpowiednich warunków, twoje maleństwo szybciej wróci do zdrowia. Sprawdź, co ze sobą zabrać oraz jak przygotować siebie i dziecko do hospitalizacji.
1. Po pierwsze – pozytywne nastawienie
Nieznane otoczenie, obcy ludzie i zabiegi medyczne wzbudzają pewne obawy nawet wśród dorosłych. Nie daj się jednak ponieść swoim emocjom, ponieważ dziecko szybko rozpozna twój strach. Starszym dzieciom warto tłumaczyć, dlaczego muszą pójść do szpitala, jakie zabiegi je czekają i w ten sposób przygotowywać je na hospitalizację.
Dla niemowląt najważniejsza jest obecność rodziców. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twój nastrój, dlatego nie okazuj strachu. Podczas przygotowań do wyjazdu do szpitala staraj się zachować pozytywne nastawienie. Dzięki temu dziecko nie odczuje niepotrzebnego stresu związanego z pobytem w nowym miejscu.
2. Po drugie – organizacja wyjazdu
Jeśli chcesz poczuć się pewniej, zaplanuj cały pobyt. Wcześniejsze przygotowanie to klucz do zminimalizowania lęku przed szpitalem. Wiedząc, że masz już spakowaną torbę i o wszystkim wcześniej pomyślałaś, będziesz spokojniejsza. Dlatego nie czekaj z pakowaniem na ostatnią chwilę i z wyprzedzeniem pomyśl o tym, co przyda się wam w szpitalu.
W torbie do szpitala muszą się znaleźć wszystkie niezbędniki dla ciebie i dziecka. Spakuj zapas świeżych ubranek, kosmetyki, chusteczki nawilżane, ręcznik dla bobasa. Nie zapomnij o jednorazowych pieluszkach Pampers (dopasowanych do potrzeb i wieku dziecka), smoczkach, butelkach oraz ulubionych zabawkach maleństwa. Ukochana przytulanka, kocyk czy poduszeczka stworzą dziecku warunki przybliżone tym w domu, dzięki czemu lepiej zniesie pobyt w szpitalu.
Do torby zapakuj też jedzenie dla dziecka. Szpital zapewnia wyżywienie, ale każdy malec ma przecież swoje preferencje. Kilka słoiczków z ulubionymi potrawami, deserkami i mieszanka mleka pozwolą stworzyć warunki najbardziej zbliżone do domowych. Nie bierz ich zbyt dużo, ponieważ na oddziale może nie być warunków do ich przechowywania. Lepiej na bieżąco dokupować jedzenie dla dziecka.
3. Po trzecie – kwestie formalne
Ubrania i przybory toaletowe są ważne, ale najważniejsze są dokumenty. Z wyprzedzeniem skompletuj całą dokumentację medyczną dziecka, czyli skierowania, wyniki badań, wcześniejsze wypisy ze szpitala itd. Nie zapomnij o książeczce zdrowia oraz własnych dokumentach osobistych.
Jeśli wcześniej o wszystkim pomyślisz, będziesz spać spokojniej. Dobre przygotowanie do wyjazdu sprawi, że na miejscu nic cię nie zaskoczy.
To musisz wiedzieć
- Jakie prawa przysługują mamom i ich dzieciom przebywającym w szpitalu?
- Jak się zachowywać i wspierać dziecko w powrocie do zdrowia w szpitalu?
- Czego musisz dopilnować, opuszczając szpital po zakończeniu leczenia dziecka?
- Jak odnaleźć się w szpitalu i jak współpracować z zespołem lekarzy i pielęgniarek?
- Jaka jest rola mamy w procesie leczenia?
4. Po czwarte – zadbaj o siebie
Zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka w szpitalu, rodzice lub opiekunowie mają prawo cały czas przebywać z dzieckiem (1). To oznacza, że musisz przygotować wyprawkę nie tylko dla malucha, ale również dla siebie. Spakuj podstawowe kosmetyki, ręcznik, czyste ubrania. Zabierz też własny kubek oraz sztućce, a także wodę mineralną i coś do jedzenia. Pamiętaj o ładowarce do telefonu oraz kilku akcesoriach, które pomogą Ci zabić czas. W czasie, gdy dziecko jest na badaniach, Ty możesz poczytać książkę albo ulubione czasopismo, aby na chwilę oderwać myśli od szpitalnego życia.
Konieczność hospitalizacji to dla rodziców ogromne przeżycie. Jeśli chcesz pomóc dziecku, nie ulegaj emocjom. Silni rodzice są oparciem dla chorego malucha, który w trudnych chwilach najbardziej potrzebuje ich miłości, obecności i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu zachowa pogodny nastrój i szybciej wróci do domu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":