Jakie prawa przysługują mamom i ich dzieciom przebywającym w szpitalu?

Artykuł sponsorowany

Hospitalizacja dziecka to moment niezwykle trudny i stresujący. Tym bardziej, że wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy w takiej sytuacji muszą odnaleźć się po raz pierwszy, nie zna zasad normujących funkcjonowanie w szpitalnej rzeczywistości. Tymczasem świadomość praw, jakie wówczas przysługują nam i naszym dzieciom może pomóc przezwyciężyć wiele trudności związanych z pobytem w szpitalu.

Prawa dorosłego

Prawa rodzica i dziecka przebywającego w szpitalu wynikają między innymi z zapisów zawartych w Konstytucji i Konwencji o Prawach Dziecka ustanowionej przez ONZ. Dokumentem, z którym powinien zapoznać się każdy opiekun, jest także Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu, zawierająca opis dziesięciu przepisów, które powinny być respektowane w każdej placówce zajmującej się leczeniem dzieci. Zgodnie z jej zapisami opieka nad małoletnim pacjentem jest niezbywalnym prawem każdego rodzica lub opiekuna, który razem z nim przekracza próg oddziału pediatrycznego.

Co więcej, szpital w żaden sposób nie powinien ograniczać ich wizyt – wręcz przeciwnie – w jego gestii jest stworzenie dorosłemu jak najlepszych warunków pobytu i zachęcenie go do brania aktywnego udziału w procesie leczenia (1). Ze względu na różne ograniczenia, niektóre placówki nie są jednak w stanie zapewnić rodzicom możliwości pozostania przy dziecku nocą. W przypadku wielu z nich brak możliwości rozłożenia dodatkowego łóżka czy karimaty na sali tłumaczy się kwestiami bezpieczeństwa – mogłoby to utrudnić udzielenie dziecku pomocy w nagłym wypadku. Problemem bywają także przepełnione sale.

W przypadku, kiedy opiekun małego pacjenta może pozostać przy nim przez całą dobę, opieka zdrowotna zwykle nie ponosi kosztów takich uprawnień – musi uregulować je rodzic. Ich wysokość ustalana jest przez osobę kierującą zakładem, a dostęp do tego typu informacji jest całkowicie jawny. Istnieje możliwość refundacji. Szpital może na nią liczyć w sytuacji, kiedy na oddziale dłużej niż 5 dób przebywa wraz z noworodkiem matka karmiąca piersią. Niestety dotyczy to jedynie oddziału położniczego, a nie dziecięcego (2).

Warto pamiętać, że zgodnie z Kartą rodzic ma prawo do bycia informowanym o przebiegu leczenia i ogólnym stanie dziecka. Może też podejmować decyzje związane ze stosowaniem określonych metod leczenia i zabiegów (3).

Prawa dziecka

Normy dotyczą również bezpośrednio małego pacjenta, który powinien mieć zagwarantowaną możliwość przebywania na sali z dziećmi w zbliżonym wieku. Zadaniem zarządu placówki jest dołożenie wszelkich starań, by nasza pociecha mogła odpoczywać i bawić się w przestrzeni zaprojektowanej i wyposażonej w sposób adekwatny do jej wieku, umożliwiający zaspokojenie jej potrzeb. Ważny jest także zapis dotyczący sposobu traktowania dziecka przez personel. Lekarze i pielęgniarki powinny kierować się przede wszystkim szacunkiem i wyrozumiałością, z taktem podchodząc do jego potrzeby intymności. Ich zadaniem jest złagodzenie wszelkich stresów, na jakie podczas przebywania w szpitalu może być narażone (4).

Samopoczucie malucha przebywającego w szpitalu w dużej mierze zależy od tego, jaką postawę przybierze rodzic. Powinien on stać się rzecznikiem malucha zabiegającym o to, by prawa dziecka i jego własne były respektowane. Jednocześnie nie może zapomnieć o ciążących na nim obowiązkach wynikających z przebywania w placówce medycznej. Naruszanie panujących w tym miejscu zasad może negatywnie odbić się na stosunkach z personelem, a tego każdy rodzić chciałby na pewno uniknąć.

Zadbajmy zatem o to, by nie mieć zbyt dużego bagażu – zabierzmy jedynie niezbędne rzeczy, jak ubranka, mleko czy zapas pieluch, najlepiej dobrych jakościowo pieluszek Pampers. Postarajmy się nie nadużywać cierpliwości lekarza prowadzącego i pielęgniarek, a także z szacunkiem odnosić się do opiekunów innych dzieci przebywających w szpitalu. Z pewnością pomoże nam to przetrwać tak trudny dla wszystkich okres.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Anna Kołodziejczyk, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • (1) Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu, http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m4&ms=1&ml=pl&mi=5&mx=0&mt=&my=5&ma=01435, dostęp z dnia 2015.08.27.
  • (2) Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Zdrowotnej, http://www.prawapacjenta.eu/?pId=2509, dostęp z dnia 2015.08.27.
  • (3) Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu, http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m4&ms=1&ml=pl&mi=5&mx=0&mt=&my=5&ma=01435, dostęp z dnia 2015.08.27.
  • (4) Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu, http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m4&ms=1&ml=pl&mi=5&mx=0&mt=&my=5&ma=01435, dostęp z dnia 2015.08.27.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Śpiące niemowlę przed promieniami słonecznym chcemy ochronić nakładając na wózek pieluszkę tetrową. W ten jednak sposób narażamy je na poważne niebezpieczeństwo. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem,...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Bicie dziecka to głupota?

Ponure statystyki W tamtym roku w Polsce policja interweniowała w ramach procedury Niebieska Karta 73 531 razy. Ogólna liczba ofiar przemocy domowej wyniosła 91 789, w tym 14 223 stanowiły dzieci. Te statystyki przerażają, szczególnie, że nie uwzględniają...