Trwa ładowanie...

Czego musisz dopilnować, opuszczając szpital po zakończeniu leczenia dziecka?

 Aleksandra Miłosz
26.07.2017 13:32
Czego musisz dopilnować, opuszczając szpital po zakończeniu leczenia dziecka?
Czego musisz dopilnować, opuszczając szpital po zakończeniu leczenia dziecka?

Artykuł sponsorowany

Choroba dziecka to bardzo trudny czas dla rodziców. Jeśli w dodatku dolegliwość malucha jest poważna, zagraża jego życiu i wymaga leczenia szpitalnego, troska rodziców staje się jeszcze większa. Nieustanne zamartwianie się o zdrowie malucha, nocne dyżury przy jego łóżeczku i bycie przy nim 24 godziny na dobę to nie lada wyzwanie. Na szczęście, w coraz większej liczbie szpitali powstają specjalne pomieszczenia dla mam, takie jak to w Centrum Zdrowia Matki Polki. Dzięki firmie Procter&Gamble oraz Fundacji Polsat mamy, których dzieci poddawane są leczeniu szpitalnemu, mogą korzystać z przygotowanych dla nich pomieszczeń i wspierać leczenie swoich pociech przez całą dobę. (1) Na szczęście, po skutecznym leczeniu przychodzi moment, w którym możemy zabrać naszą pociechę do domu. O czym jednak powinniśmy pamiętać, aby ponowna wizyta w szpitalu nie była już konieczna?

spis treści

1. Zbierz niezbędne dokumenty

W każdej placówce szpitalnej godziny wypisów mogą się od siebie różnić. Jeśli więc wiesz, że twoje dziecko na pewno zostanie wypuszczone ze szpitala konkretnego dnia, postaraj się być tam już rano. Jeśli wypis nie będzie jeszcze gotowy, wesprzesz swoje dziecko i dotrzymasz mu towarzystwa – twój maluch z pewnością także nie będzie mógł się doczekać wyjścia do domu. Kiedy pielęgniarka poinformuje cię, że wypis dziecka już czeka, zwróć uwagę, czy zawiera tzw. kartę informacyjną. Jest to dokument, na którym znajdują się dane szpitala, oddziału i lekarza prowadzącego, a także dane dziecka. Oprócz tego na karcie znajdziemy przebieg leczenia szpitalnego, wszelkie badania i ich wyniki, które przeprowadzono w placówce oraz informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka i ewentualnego dalszego leczenia. Zazwyczaj wypisy wydawane są w godzinach południowych, dlatego warto zapytać, czy w dniu, w którym twoje dziecko wychodzi ze szpitala, przysługuje mu obiad. Jeśli nie, przynieś z domu kanapki lub posiłek, który podgrzejesz w szpitalnej mikrofalówce.

2. Spakuj szpitalną wyprawkę

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli twój maluch przebywał w szpitalu przez dłuższy czas, z pewnością przynosiłaś mu dużo rzeczy, które pozwoliły na szybsze zaaklimatyzowanie. Jeśli nie zabierałaś ich ze sobą wcześniej, to po leczeniu malucha z pewnością nazbierała się ich pokaźna liczba. Przygotuj się na to wcześniej i w dniu wypisu zabierz ze sobą dużą torbę. Spakuj w nią wszystkie ubranka i kosmetyki malucha. Nie zapomnij też o ulubionych zabawkach – nie ma nic gorszego niż powrót do domu bez ulubionego misia czy samochodu. Nie pakuj jednak wszystkich zabawek do torby i pozwól, aby dziecko miało jedną w rączkach – to zminimalizuje jego stres związany z wyjściem ze szpitala.

3. Pamiętaj o rozmowie z lekarzem

To musisz wiedzieć

To najważniejsza rzecz, o której powinnaś pamiętać, gdy zabierasz dziecko ze szpitala. Chociaż na karcie znajdują się informacje dotyczące jego stanu zdrowia, nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem prowadzącym. Nie licz jednak na swoją pamięć – emocje i radość z zakończenia leczenia dziecka mogą sprawić, że zapomnisz o połowie powiedzianych przez lekarza informacji. Bez skrępowania zapytaj go o wszystko, co cię niepokoi, także o wyniki badań, które dostajesz wraz z wypisem. Pamiętaj też, aby zapytać o rokowania i konieczność dalszego leczenia bądź rehabilitacji. Pielęgniarka z kolei podpowie ci, jak pielęgnować miejsce po wenflonie czy miejsca bolesnych wkłuć igieł. Wnikliwy wywiad z lekarzem i pielęgniarką pozwoli ci uniknąć ewentualnych wątpliwości i pytań, które pojawią się w domu.

Wyjście dziecka ze szpitala to radosny moment dla całej rodziny. Jeśli stan zdrowia malucha na to pozwala, przygotujcie mu w domu powitanie w gronie najbliższych. Przyrządź ulubiony deserek i zaplanuj wspólne spędzanie czasu. Niech powrót do domu będzie momentem, w którym nasza pociecha zapomni o bólu i chorobie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze