Jak się zachowywać i wspierać dziecko w powrocie do zdrowia w szpitalu?

Artykuł sponsorowany

Rodzice pełnią bardzo ważną rolę w procesie leczenia i powrotu do zdrowia swoich pociech. Ich dotyk, głos, zapach sprawiają, że pomimo pobytu w szpitalu, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej wraca do formy. W jaki sposób okazywać maleństwu wsparcie w tym trudnym czasie? Co zrobić, aby ułatwić mu szybki powrót do zdrowia?

Bądź przy dziecku

Konieczność hospitalizacji to wyzwanie dla całej rodziny. Musicie opuścić bezpieczne domowe środowisko i odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach. Obcy ludzie, sprzęt medyczny, inny rozkład dnia i konieczność przeprowadzenia wielu badań mogą wpłynąć na samopoczucie dziecka. Dlatego rodzice pełnią wtedy tak ważną rolę.

To właśnie stała obecność mamy lub taty daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i działa jak najlepszy środek uspokajający. Pamiętaj jednak, że dzieci świetnie rozpoznają emocje dorosłych. Twój nastrój może się szybko przenieść na dziecko. Skup się na powrocie malucha do zdrowia i myśl pozytywnie. Utrzymanie własnych emocji pod kontrolą pozwoli na szybszą rekonwalescencję i Wasz szczęśliwy powrót do domu.

Stwórz namiastkę domu

Twoje maleństwo będzie czuło się lepiej, jeśli będziesz się starać utrzymać znany mu rozkład dnia. Oczywiście życie w szpitalu znacząco różni się od tego, co robicie w domu, jednak małe rytuały są ważne dla Twojego dziecka. Staraj się organizować posiłki, kąpiele i drzemki o tych samych porach, co w domu.

Przynieś do szpitala ulubione zabawki malucha i serwuj mu przekąski, które lubi. Te małe detale pozwolą zminimalizować stres związany z przebywaniem w obcym miejscu.

Dbaj o komfort

Pobyt w szpitalu wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dla dziecka doznaniami. Częste badania, powtarzające się wizyty lekarzy i pielęgniarek, bolesne zabiegi to stałe elementy szpitalnego życia. Nie masz na nie wpływu, ale możesz polepszyć nieco komfort dziecka w czasie hospitalizacji.

Twoje maleństwo będzie się lepiej czuło, mając na sobie ubranka, które zna, i z ulubionym smoczkiem w rączce. Dzięki pieluchom dobrej jakości, takim jak Pampers, maluszek zapomni o dyskomforcie. Bezpieczny materiał, chłonność i wygoda sprawiają, że nie musisz stale myśleć o zmianach pieluszki, dzięki czemu możesz w pełni zająć się opieką nad dzieckiem i skupić na rekonwalescencji.

W szpitalnej torbie powinny się również znaleźć chusteczki nawilżane, podstawowe kosmetyki oraz ręcznik. Stwórz niezbędnik, który ułatwi wam codzienne funkcjonowanie w szpitalu i skróci czas potrzebny na podstawowe zabiegi higieniczne.

Współpracuj dla dobra dziecka

Kiedy dziecko trafia do szpitala, trudno uniknąć strachu i innych negatywnych emocji. Niepokój często wynika z tego, że nie wiesz, co czeka twoje maleństwo i nie rozumiesz istoty wielu medycznych procedur. Niestety, dziecko szybko wyczuwa twój stres i staje się niespokojne. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o tym, czego możesz się spodziewać.

Nie bój się zadawać pytania lekarzom i pielęgniarkom. Staraj się dowiedzieć jak najwięcej o badaniach dziecka i szczegółach zabiegów. Pamiętaj, że lekarzom również zależy na zdrowiu twojego dziecka, dlatego przestrzegaj ich zaleceń i dokładnie słuchaj wszelkich wskazówek. Staraj się budować dobre relacje z personelem szpitalu, ale też nie narzucaj się za bardzo. Pozwól lekarzom i pielęgniarkom wykonywać swoje obowiązki i opiekować się wszystkimi małymi pacjentami.

Podczas pobytu w szpitalu dziecko potrzebuje twojej opieki, ale przede wszystkim bliskości. Obecność rodziców przy chorym maleństwie daje mu siłę i determinację do walki, a także ułatwia powrót do zdrowia. Zachowaj spokój, skup się na dziecku i stwórz mu warunki jak najbardziej zbliżone do domowych, a pobyt w szpitalu będzie krótszy i łatwiejszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Polacy coraz chętniej i częściej podróżują za granicę. Wyprawy mają charakter turystyczny bądź służbowy. Jednak każda podróż wiąże się ze stresem, a nawet pewnym niebezpieczeństwem. Istnieje bowiem ryzyko, że możemy nagle zachorować, ulec wypadkowi lub...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Czym jest wirus RSV?

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to patogen, z nazwy niekoniecznie znany rodzicom. Jest on natomiast jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Szacuje się, że nawet 70 proc. maluchów ulega zakażeniu w kilku pierwszych latach...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Naukowcy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne

Naukowcy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne

. Luis. - Niemalże każdej śmierci niemowlaka można byłoby zapobiec, gdyby do łóżeczka nie była przywiązana ta ozdoba - dodaje. Naukowcy (...) z Uniwersytetu Medycznego w Saint Luis wzięli pod lupę dane z amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa...