Trwa ładowanie...

Zabawki dla niemowlaka

Avatar placeholder
24.10.2014 09:21
Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Rodzice wchodząc do sklepu z zabawkami często nie wiedzą, co wybrać. Chcieliby kupić coś ładnego, niedrogiego, co wspomoże rozwój ich dziecka. Niestety takie kryteria, poza niską ceną, spełniają wszystkie zabawki, jakie znajdują się w sklepie. Co wtedy zrobić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki dla maleństwa? Te pytania nurtują niemal każdych rodziców. Najważniejsze jest, aby zabawka dla małego dziecka była bezpieczna.

1. Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Zabawki odpowiednie dla dziecka
Zabawki odpowiednie dla dziecka

zobacz galerię

Wybierając zabawkę w sklepie, należy zwrócić uwagę na to, czy dana rzecz będzie odpowiednia do wieku malucha. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie stosuje producent. Mogą być to zabawki przeznaczone dla dzieci od chwili urodzenia, wówczas będą oznakowane 0+, od trzeciego miesiąca 3+ itp. Oprócz oznaczeń, należy również znać dobrze swoje dziecko, bo jeśli rozwija się szybko, to np. zabawka dla dwulatka może być idealna na przykład już dla półtorarocznego brzdąca. Najlepsze będą takie zabawki, które zaciekawią dziecko oraz będą pomagać mu w rozwoju. Jest to istotne, ponieważ zbyt prosta zabawka bardzo szybko znudzi maluszka, z kolei zbyt trudna, szybko go zniechęci i dziecko na pewno nie będzie chciało się nią dalej bawić. Niemowlaka interesuje właściwie wszystko, nawet najprostsze rzeczy codziennego użytku, jak np. łyżeczka, pielucha czy plastikowy talerzyk. Gdy maluchowi wszystkie zabawki się znudzą, a my nie mamy pieniędzy, zawsze możemy zrobić zabawkę sami, zwłaszcza grzechotki. Najważniejszym jednak kryterium jest bezpieczeństwo zabawek. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy kupiona zabawka posiada małe elementy, które mogłyby być połknięte przez dziecko. Jeśli tak, należy wymienić ją na taką, która będzie w pełni bezpieczna dla malucha.

2. Rodzaje zabawek dla dziecka

Pierwszym i najważniejszym kryterium, a zarazem rodzajem zabawekzabawki rozwijające. Mają one za zadanie rozwijać umysł twojego dziecka. Na początku dziecko ćwiczy zmysły, np. dotyk, następnie umiejętności ruchowe, słuchowe oraz wzrokowe. Im dziecko starsze, tym później można wybierać dla niego tak zwane zabawki edukacyjne. Te z kolei pomagają w nauce kolorów, kształtów, cyferek, literek oraz różnych czynności. Niestety rodzicom należy przypomnieć, że zabawki nie muszą być drogie, a czasem lepiej kupić dwie tańsze, z których dziecko będzie bardziej zadowolone, niż z jednej drogiej. Ważne jest także, aby zabawki uczyły malucha powoli, krok po kroku oraz aby on sam mógł się nimi bawić na wiele różnych sposobów. Drugim rodzajem zabawek są klocki. Są to idealne zabawki choćby dlatego, że są kolorowe, maluch bawi się nimi długo i na różne sposoby. Klocki rozwijają sprawność rączek oraz wyobraźnię. Trzecim rodzajem zabawek są książeczki. Książki dla dzieci są kolorowe i bardzo przyciągają uwagę nawet noworodka. Warto przyzwyczajać dziecko do książek, choćby poprzez czytanie mu bajeczek. Niektóre książeczki są bardzo funkcjonalne. Nie dość, że wykonane ze sztywnej tektury, to niektóre spełniają funkcję gryzaka. Postacie przedstawione w książeczkach bardzo interesują maluszka, a poprzez to rozwija on swój wzrok i słuch. Rodzice natomiast cieszą się ze wspólnie spędzonych chwil. Innym rodzajem zabawek są pacynki. Kukiełki są bardzo praktyczną zabawką dla dzieci w każdym wieku. Małe dziecko za pomocą pacynek uczy się kolorów oraz gestów. Kukiełki można wykorzystać również jako przytulanki. Najmniejszym zainteresowaniem wśród małych dzieci cieszą się lalki maskotki. Dlatego warto pamiętać, aby nie kupować ich za dużo. Rodzice powinni pamiętać, że każda zabawka prędzej, czy później ulegnie zniszczeniu lub zepsuciu przez dziecko. Wówczas duża ilość pieniędzy wydana na jedną rzecz sprawia, że rodzice złoszczą się na pociechy. Dlatego lepiej kupić tańszą zabawkę, z której będą zadowolone obie strony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze