Ważny komunikat MEN-u. Infolinia dla uczniów, rodziców, nauczycieli
Reagując na dynamiczną sytuację związaną z klęską żywiołową na terenie południowej Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło w środę 18 września specjalną telefoniczną linię wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią. Oto numery, pod które mogą dzwonić potrzebujący.
1. Wsparcie dla uczniów, rodziców i nauczycieli
W wyniku powodzi wielu Polaków straciło dobytek życia i zdrowie. Wdzierająca się wszędzie woda zalała nie tylko domy, ale też zakłady pracy, żłobki, przedszkola i szkoły, gdzie prowadzenie zajęć od kilku dni jest niemożliwe.
"W wyniku powodzi w czterech województwach (dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim) zajęcia zawieszono w 495 szkołach, przedszkolach i placówkach, z czego najwięcej w województwie opolskim - 222, w województwie dolnośląskim - 219 i w województwie lubuskim - 52" - informuje na Facebooku Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W związku z trudną sytuacją MEN we współpracy z IBE Instytut Badań Edukacyjnych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) uruchomiło działania wspierające pomoc psychologiczną dla uczniów, ich rodzin oraz nauczycieli z obszarów dotkniętych lub zagrożonych powodzią.
2. Do kogo można dzwonić?
W środę 18 września zaczęła działać telefoniczna linia wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią. Wśród osób do dyspozycji dzwoniących są interwentka kryzysowa i psychotraumatolożka oraz doradczynie metodyczne w zakresie pomocy psychologicznej i psychologiczno-pedagogicznej.
"Przed dyrektorami i nauczycielami, w tym nauczycielami specjalistami, pojawiły się nowe wyzwania. Są wśród nich zarówno działania o charakterze organizacyjnym, jak również kwestie związane z zapewnieniem wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieciom i młodzieży" - czytamy na stronie MEN.
"Nauczyciele, rozmawiając z uczniami, powinni pamiętać, aby nie wzbudzać dodatkowego lęku, a także pozwolić dzieciom i młodzieży mówić o swoich emocjach. Ważne jest wskazanie sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji. Istotna jest obserwacja dziecka/ucznia czy dziecko i jego rodzina nie potrzebują dodatkowej pomocy" - dodają eksperci.
Szczegóły dotyczące dyżurów oraz pełna lista osób dyżurujących dostępne są na stronie MEN.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl