Trwa ładowanie...

Powódź i jej rodzaje

Powódź to zalanie przez wodę terenów nadbrzeżnych, wzdłuż koryta rzeki lub brzegu morza, w wyniku wezbrania wód. To jedna z najbardziej tragicznych w skutkach klęsk żywiołowych. Każda, nawet bardzo niewielka rzeka może ją spowodować.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Co to jest powódź?

Powódź jest przejściowym zjawiskiem przyrodniczym o charakterze ekstremalnym, często gwałtownym. Polega na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, w zbiornikach lub na morzu.

Wezbranie to po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego powoduje zatopienie dużych obszarów lądu: dolin rzecznych, terenów przybrzeżnych lub depresyjnych, które doprowadza do wymiernych strat materialnych i społecznych.

Duży wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek, a także sytuacja hydrologiczno - meteorologiczna, występująca w poszczególnych okresach roku.

Powódź to jedno z najgroźniejszych i niszczycielskich zjawisk przyrodniczych, z którym borykają się ludzie na całym świecie.

Rzeki. Podział rzek, podstawowe pojęcia
Rzeki. Podział rzek, podstawowe pojęcia

Rzeki to naturalne powierzchniowe cieki płynące w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, zalewające...

przeczytaj artykuł

Zgodnie z art. 16 pkt 43 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku, prawo wodne, powódź jest wezbraniem wody w naturalnych ciekach, kanałach, zbiornikach wodnych lub na morzu, w którego czasie woda po przekroczeniu brzegu zalewa doliny rzeczne lub tereny depresyjne, powodując zagrożenie dla ludności lub mienia.

2. Rodzaje powodzi

Powodzie możemy podzielić ze względu na to, w jaki sposób do nich dochodzi i w ten sposób wyróżniamy:

 • powodzie opadowe - jak wskazuje nazwa, ich przyczyną są opady atmosferyczne; możemy podzielić je na ulewne lub nawalne (o dużym natężeniu) i rozlewne - długotrwałe, na dużym obszarze zlewnym;
 • powodzie zimowe - występują wskutek nasilenia niektórych zjawisk lodowych;
 • powodzie roztopowe - powstają w wyniku gwałtownego roztopienia śniegu;
 • powodzie sztormowe - powstają za sprawą silnych wiatrów, sztormów występujących na wybrzeżach i zalewach.

Do powodzi może dochodzić wskutek m.in. intensywnych opadów deszczu, roztopów zimowych, poprzez zatamowanie z różnych powodów rzeki, w wyniku uszkodzenia obiektów hydrotecznicznych, jak np. uszkodzenie tamy itd.

Na terenach zamieszkałych zagrożeniem jest powódź miejska, na suchych zaś może dochodzić do tzw. powodzi błyskawicznych.

Jeziora. Jak powstają i jakie są ich rodzaje?
Jeziora. Jak powstają i jakie są ich rodzaje?

Jeziora to naturalne, międzylądowe zbiorniki wodne, których występowanie jest uwarunkowane istnieniem...

przeczytaj artykuł

3. Skale powodzi

Wielkość powodzi określamy w 3-stopniowej skali i wyróżniamy w ten sposób:

 • powódź zwyczajną,
 • powódź wielką;
 • powódź katastrofalną.

Zasięg występowania powodzi także określamy w 3-stopniowej skali i wyróżniamy w ten sposób:

 • powodzie małe, o zasięgu miejscowym, lokalnym;
 • powodzie średnie, o zasięgu regionalnym, nie wpływają na funkcjonowanie państwa;
 • powodzie duże, o zasięgu krajowym, o charakterze klęsk żywiołowych, zakłócają zwykłe funkcjonowanie państwa w całości, lub sporej jego części; może zaistnieć potrzeba pomocy międzynarodowej.

Możemy je podzielić także na:

 • naturalne - dochodzi do nich bez udziału człowieka;
 • antropogeniczne - dochodzi do nich wskutek awarii lub poprzez niewłaściwe gospodarowanie urządzeniami hydrotechnicznymi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.