Rzeki. Podział rzek, podstawowe pojęcia
Rzeki to naturalne powierzchniowe cieki płynące w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, zalewające okresowo dolinę rzeczną. Ich początek może przybierać formy źródła lub obszaru źródliskowego, zasilane są wodami z opadów atmosferycznych oraz podziemnymi.
- 1. Czym są rzeki?
- 2. Jak dzielimy rzeki?
- 2.1. Podział rzek ze względu na długość i wielkość dorzecza
- 2.2. Podział rzek ze względu na ciągłość zasilania
- 2.3. Podział rzek ze względu na dominujące ryby
- 3. Nauka o rzekach - podstawowe pojęcia
- 4. Jak zbudowane są rzeki?
- 5. Określanie stanu wody w rzece
- 6. 10 najdłuższych rzeki na świecie
1. Czym są rzeki?
Rzeka jest naturalnym ciekiem wodnym z ukształtowanym w wyniku erozji korytem. Płynie pod wpływem siły grawitacji w dolinie lub w łożysku.
Może wypływać z wywierzyska, jeziora, czoła lodowca a czasem z obszarów bagiennych, może być także połączeniem potoków.
Rzeka zasilana jest:
- podziemnie, poprzez wody powstałe w procesach geologicznych;
- powierzchniowo, poprzez wody pochodzące z roztopów i opadów.
2. Jak dzielimy rzeki?
Rzeki można podzielić ze względu na kryteria takie, jak:
2.1. Podział rzek ze względu na długość i wielkość dorzecza
- rzeki małe (dorzecze 10 - 10 000 km², długość 100 - 200 km);
- rzeki średnie (dorzecze 10 000 - 100 000 km², długość 200 - 500 km);
- rzeki duże (dorzecze 0,1 - 1 mln km², długość 500 - 2500 km);
- rzeki wielkie (dorzecze ponad 1 mln km², długość powyżej 2500 km).
2.2. Podział rzek ze względu na ciągłość zasilania
- okresowe - prowadzące regularnie wodę w porze wilgotnej, zasilane głównie spływem powierzchniowym; związane z obszarami, w których występują pory deszczowe i suche;
- stałe - prowadzące wodę przez cały rok, zasilane wodami ze spływu powierzchniowego, pochodzącego z roztopów i deszczów oraz wodami podziemnymi;
- sporadycznie wysychające - zasilane tak jak rzeki stałe spływem powierzchniowym i wodami podziemnymi, zanikają sporadycznie w czasie długotrwałej suszy;
- efemeryczne (epizodyczne) - prowadzą wodę nieregularnie i rzadko, występują głównie na obszarach suchych, gdzie są niewielkie opady, a woda w korycie płynie krótko i rzadko.
2.3. Podział rzek ze względu na dominujące ryby
Klasyfikacji rzek można dokonać również na podstawie najliczniej w niej występujących gatunków ryb, które z uwagi na nietypowe wymagania środowiskowe żyją określone odcinki rzek. Taki podział obowiązuje jedynie dla rzek europejskich i możemy w ten sposób wyróżnić:
- krainę leszcza;
- krainę pstrąga;
- krainę lipienia;
- krainę brzany;
- krainę jazgarza.
3. Nauka o rzekach - podstawowe pojęcia
Nauką o rzekach zajmuje się odrębny dział hydrologii - potamologia. Wśród pojęć charakterystycznych dla rzeki znajdują się takie określenia jak:
- długość rzeki (kilometrowanie rzeki) - określa się ją wzdłuż linii nurtu, począwszy od ujścia w górę rzeki do źródeł. Wyjątkiem są rzeki żeglowne, których kilometrowanie rozpoczyna się od żeglowności rzeki i prowadzi się je w obydwu kierunkach - do ujścia i do źródeł. W Polsce rzeki w ten sposób kilometrowane to Odra i Wisła;
- linia nurtu - linia ciągła, która łączy najgłębsze miejsca w cieku;
- krętość rzeki - stosunek długości rzeki do długości jej doliny; rzeki meandrujące mają dużą krętość, prostolinijne zaś małą;
- rozwinięcie rzeki - stosunek długości rzeki do linii prostej, która łączy ujście ze źródłem; rozwinięcie to jest niewielkie, gdy rzeka niemal prostolinijną drogą prowadzi do ujścia;
- łożysko rzeki - koryto łącznie z tarasami zalewowymi;
- koryto - najniższa, wyżłobiona przez rzekę część dna doliny, która rzeka płynie przez większą część roku; możemy wyróżnić koryto tzw. małej wody (to część koryta, którą stale płynie woda);
- taras zalewowy - część doliny, która ulega zalewom w czasie wysokiego stanu wód;
- brzeg rzeki - brzeg prawy znajduje się po prawej stronie obserwatora obróconego twarzą w dół biegu rzeki, analogicznie lewy. Posuwając się w górę biegu rzeki, prawy brzeg mamy po naszej lewej, a lewy po prawej stronie.
Badanie jakości wody w rzece odbywa się w trzystopniowym układzie i obejmuje:
- sieć krajową;
- sieci lokalne;
- sieci regionalne.
Krajowa sieć rzek z kolei obejmuje sieć podstawową, sieć graniczną i sieć reperową.
Z siecią rzek wiążą się zbiorniki zaporowe przeciwpowodziowe. Ułatwiają żeglugę, zabezpieczają zapotrzebowanie ludności w wodę pitną oraz dostarczają energię elektryczną.
4. Jak zbudowane są rzeki?
Rzeki, które uchodzą do zbiornika wodnego, nazywamy rzekami głównymi, pozostałe zaś to ich dopływy. Rzeki główne i ich dopływy tworzą system rzeczny.
Bieg rzek dzielimy się zwykle na trzy odcinki:
- dolny;
- środkowy;
- górny.
Odcinki te wyróżniają odmienne udziały erozji i akumulacji. Ujście rzeki może mieć kształt lejka lub delty. Ustrój (reżim) rzeki określa przebieg zjawisk hydrologicznych na rzece: zjawiska lodowe, zmiany stanów wód, itd.
Woda płynąca w rzece powoduje ciągłe jej napowietrzanie i mieszanie. W przeciwieństwie do jezior, w rzekach nie występują uwarstwienia wody.
Obrzeża rzek i starorzeczy zasiedlane są przez wielogatunkowe zbiorowiska wodnych roślin.
5. Określanie stanu wody w rzece
Stan wody w rzece to wzniesienie zwierciadła wody w danym profilu ponad ogólnie przyjęty poziom odniesienia. Obserwacje prowadzone są na wodowskazach, stąd też poziom odniesienia jest poziomem zerowym podziałki na wodowskazie (tzw. zero wodowskazu).
Stany rzeczne:
- WW - wysoka woda, najwyższy stan;
- SW - średnia woda, średni stan;
- NW - niska woda, najniższy stan.
Stany ekstremalne:
WWW - wysoka wielka woda; NNW - najniższa niska woda.
Stan wody w rzece informuje nas o napełnieniu koryta w danym profilu, jednak nie mówi nic o natężeniu przepływu, a jednocześnie o dopływie rzecznym. Natężeni koryta rzeki jest zależne od natężenia przepływu.
6. 10 najdłuższych rzeki na świecie
- Amazonka;
- Nil (z Kagerą);
- Jangcy;
- Missisipi z Missouri;
- Huang He;
- Ob (z Irtyszem);
- Parana;
- Mekong;
- Amur;
- Lena.