Trwa ładowanie...

Znamy kalendarz na nowy rok szkolny. Uczniowie się nie ucieszą

Avatar placeholder
13.08.2023 12:19
Znamy kalendarz na nowy rok szkolny. Te terminy trzeba znać
Znamy kalendarz na nowy rok szkolny. Te terminy trzeba znać (East News)

Na oficjalnej rządowej stronie pojawił się kalendarz roku szkolnego 2023/2024, który został stworzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przewiduje on 186 dni nauki oraz 180 dni wolnych. Niestety w niektórych przypadkach będzie on niekorzystny dla uczniów. Kilka świąt wypada w sobotę.

spis treści

1. Nietypowy początek roku szkolnego

W Polsce rok szkolny rozpoczyna się zazwyczaj 1 września. W tym roku tradycja ta nie zostanie podtrzymana, ponieważ 1 września wypada w piątek. W związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się przesunąć rozpoczęcie nowego roku szkolnego na poniedziałek 4 września. Oznacza to, że uczniowie nie muszą kończyć wakacji wraz z końcówką sierpnia.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Dni wolne od nauki

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Według kalendarza roku szkolnego 2023/2024 uczniom przysługuje 180 dni wolnych od szkoły. Są to dni świąteczne, weekendy oraz ferie zimowe i letnie. 1 listopada (Wszystkich Świętych) wypada w środę i będzie pierwszym dniem świątecznym wolnym od nauki, który wypada w środku tygodnia.

Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to kolejne wolne dni. W tym roku zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się dzień przed Wigilią, a więc 23 grudnia, a kończy w Nowy Rok (1 stycznia). Kolejnego dnia uczniowie już muszą stawić się w placówkach.

3. Ferie zimowe

Jak wygląda w tym roku kalendarz ferii zimowych? W niektórych województwach rozpoczną się już w połowie stycznia. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat:

  • w dniach 15-28 stycznia 2024 r. ferie zimowe ma województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie oraz opolskie,

  • w dniach 22 stycznia - 4 lutego 2024 r. odpoczywa województwo warmińsko-mazurskie oraz podlaskie,

  • w dniach 29 stycznia - 11 lutego 2024 r. ferie mają województwa: pomorskie, podkarpackie, lubelskie, śląskie i łódzkie,

  • ostatnie ferie zimowe odbywają się w dniach 12-25 lutego 2024 r. i obowiązują w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, lubuskim i wielkopolskim.

Tzw. wiosenna przerwa świąteczna związana jest z Wielkanocą w tym roku szkolnym przypadnie w dniach 28 marca - 2 kwietnia 2024 r. Przyszłoroczna majówka układa się całkiem korzystnie, ponieważ 1 maja (Święto Pracy) to środa, natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w piątek. Wydłuży to więc weekend.

Jakie święta nie wypadły natomiast pomyślnie? 14 października, 11 listopada oraz 6 stycznia, czyli kolejno: Dzień Edukacji Narodowej, Narodowe Święto Niepodległości oraz Święto Trzech Króli. Każde z nich wypada w sobotę.

Jak wypadają inne święta? Boże Ciało w 2024 roku będzie 30 maja (czwartek), a zakończenie roku szkolnego 21 czerwca (piątek). Warto dodać, że rok 2024 będzie przestępny, co oznacza, że luty ma 29 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze