Trwa ładowanie...

Mieszkali w garażu z czwórką dzieci. Program "Nasz nowy dom" odmienił ich życie

Rodzin Hermannów
Rodzin Hermannów (polsat.pl)

Garaż pozbawiony okien nie jest odpowiednim miejscem do życia dla dziecka. Kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju jest bowiem przestrzeń zapewniająca miejsce do nauki i zabawy oraz oświetlenie. Jednakże w takich warunkach przyszło żyć państwu Hermann z Kaszub. Małżeństwo mieszkało tam wraz z czwórką dzieci. Na szczęście realizatorzy programu „Nasz nowy dom” pomogli rodzinie wyremontować dom. Efekt zachwyca.

1. Jaki wpływ warunki mieszkaniowe mają na rozwój dziecka?

To, w jakich warunkach mieszkaniowych żyje dziecko, wpływa na jego rozwój psychiczny, umysłowy, jak również fizyczny. Jeżeli są niewystarczające, konsekwencją mogą być problemy z nauką i gorsze wyniki w szkole. Dziecko może czuć się gorsze od swoich rówieśników (powstaje u niego poczucie niższości). Trudne warunki lokalowe (mówi się, że mają większe znaczenie niż te materialne), ciasnota i przeszkadzanie sobie nawzajem bywają również przyczyną napięć między członkami rodziny.

Fasada domu przed remontem
Fasada domu przed remontem (Facebook programu Nasz nowy dom)
Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Ponadto, mogą stanowić przyczynę zaburzeń relacji na linii rodzice i dzieci, jak również mąż i żona. Jeżeli wielodzietna rodzina egzystuje na niewielkiej powierzchni, trudno o chwilę intymności i spokoju, co może utrudniać prawidłowe kontakty między rodzicami.

Wnętrze domu państwa Hemann przez interwencją ekipy programu „Nasz nowy dom”
Wnętrze domu państwa Hemann przez interwencją ekipy programu „Nasz nowy dom” (polsat.pl)

Co więcej, nadmierna ilość bodźców, które docierają do dziecka zewsząd (m.in. ze środków masowego przekazu, z których korzystamy w pomieszczeniu przeznaczonym również do nauki), może powodować nadpobudliwość i problemy ze skoncentrowaniem uwagi, samodzielnym wysiłkiem umysłowym, beztroską zabawą, a nawet snem.

Przeczytaj także:

Niewystarczające warunki lokalowe mogą również skutkować przyspieszeniem wieku społecznego. Dzieci szybciej stają się dojrzałe życiowo, mają więcej obowiązków domowych, wcześniej podejmują pracę i się usamodzielniają.

Pomieszczenie w domu państwa Hermann w trakcie remontu
Pomieszczenie w domu państwa Hermann w trakcie remontu (Facebook programu Nasz nowy dom)

Z reguły możliwości rozwojowe dziecka są lepsze, gdy mieszka ono w lokum obszernym i higienicznym. Niezwykle istotne jest to, by było ono dostatecznie oświetlone i komfortowe pod względem panującej w nim temperatury. Ponadto posiadanie własnego „kąta” w domu, w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie, jest naturalną potrzebą psychiczną każdego człowieka. W takim miejscu dziecko powinno mieć dostosowane do swego wzrostu meble i odpowiednie oświetlenie. Prawidłowe warunki materialne i mieszkaniowe sprzyjają bowiem osiąganiu sukcesów w nauce.

2. Nowy dom dla państwa Hermann

W czwartek (23 marca 2017 roku) na antenie telewizji Polsat został wyemitowany 86. odcinek programu „Nasz nowy dom”, którego bohaterami byli państwo Hermann z Żukowa. Rodzina z Kaszub liczy sześć osób. Pani Joanna opiekuje się czwórką dzieci, w tym Michałem, który niedowidzi, pan Rafał pracuje jako mechanik samochodowy.

Rodzina Hermannów
Rodzina Hermannów (polsat.pl)

Rodzina Hermannów mieszkała w wynajętym garażu pozbawionym okien. Było w nim jak w bunkrze, w którym trzeba było cały czas palić światło, co generowało wysokie opłaty za elektryczność. Państwo Hermann zajmowali ten budynek na czas remontu starego domu w stanie surowym, który wspólnie kupili.

Dom państwa Hermann po remoncie
Dom państwa Hermann po remoncie (Facebook programu Nasz nowy dom)

Pracy nad nowym lokum podjął się pan Rafał, który spędzał w nim każdą wolną chwilę. Niestety, ze względu na brak funduszy musiał przerwać remont, mimo że termin opuszczenia tymczasowego miejsca zamieszkania zbliżał się nieuchronnie.

Przeczytaj także:

Ekipa programu „Nasz nowy dom” (jego celem jest niesienie pomocy rodzinom, które mieszkają w trudnych warunkach i nie stać ich na wyremontowanie domu), z Katarzyną Dowbor na czele pomogła państwu Hermann w zrealizowaniu największego marzenia - o bezpiecznym domu dla dzieci. W pracach budowlanych wzięli udział druhowie z OSP Żukowo.

Kuchnia w domu państwa Hermann
Kuchnia w domu państwa Hermann (Facebook programu Nasz nowy dom)

Od teraz czwórka pociech będzie mogła bawić się i uczyć w komfortowych warunkach mieszkaniowych. Rodzina wreszcie może zacząć normalne życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze