Szklanka mleka przed snem dla dziecka? To nie najlepszy pomysł
Woda, słodzona herbatka, a może koktajl z truskawek? Nie każdy napój maluch powinien pić przed snem. Niektóre nadmiernie pobudzają, a inne przez dodatek cukru przyczyniają się do próchnicy. Dentyści ostrzegają: umycie zębów nie zawsze pomoże.
1. Szklanka mleka? Niekoniecznie
Lista produktów, których dziecko powinno unikać przed snem jest długa. Dietetycy i stomatolodzy odradzają picie napojów słodzonych i gęstych. Maluchy często przed snem dostają do wypicia szklankę mleka. Nie jest to jednak najlepszy pomysł.
Mleko zawiera cukry, węglowodany i laktozę. Laktoza szkodzi zębom. Pod jej wpływem tworzą się w jamie ustnej kwasy, które prowadzą do próchnicy.
Niewskazane jest także kakao. Dzieci je uwielbiają, ale nie dość, że jest słodkie, to działa pobudzająco, podobnie jak kawa. To zasługa kofeiny i teobrominy, które zwiększają koncentrację i dodają energii. 150 ml kakao zawiera 4 mg kofeiny.
Przeczytaj także:
- 7 prostych sposobów na wzmocnienie odporności - znasz je wszystkie?
- Cierpi na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna - jeden składnik decyduje o skuteczności terapii
- Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry u dzieci - jak zmienia życie?
- Dopiero się urodziły, a rodzice już myślą o ich ślubie. Wszystko przez imiona
- Nauczyciele naruszają prawo. Dzieci są wyczerpane
2. Wykluczyć herbatę i koktajle
Niewskazana jest także czarna i zielona herbata, ze względu na zawartość teiny, która działa pobudzająco. Na liście "zakazanych" napojów znajdują się też słodzone i gazowane płyny oraz soki owocowe. Należy unikać również gęstych, sycących koktajli.
Mimo wielu witamin i odżywczych substancji, są bombą kaloryczną. Pełny brzuszek malucha może zaburzyć spokojny sen, a cukier w nich zawarty przyczynia się do rozwoju próchnicy.
- Jeżeli dziecko pije tego typu napoje 2-3 godziny przed snem, nie jest to problemem - mówi dr Urszula Jarosz, stomatolog. - Zdąży umyć zęby i ma jeszcze czas na aktywność. Ślina w sposób naturalny oczyści jamę ustną z resztek cukru. Problem zaczyna się wtedy, gdy pije je tuż przed snem, np. w łóżku – zaznacza.
Dlaczego? - W tej sytuacji nie pomoże nawet mycie zębów. Cukier ze słodzonych napojów znajduje się na języku, migdałach, policzkach. W czasie snu wzrasta w jamie ustnej kwaśny odczyn, rozwijają się bakterie, które powodują próchnicę – wyjaśnia specjalistka.
3. Rooibos i koperek
Zdaniem stomatologa najlepsza jest woda. Jeśli dziecku nie odpowiada jej smak, można dodać miętę albo kilka kropel soku z cytryny. Na rynku jest także wiele herbatek dla dzieci, ale zapomnijmy o tych słodzonych i granulowanych.
- Polecam herbatę rooibos. Nie zawiera teiny – mówi Karolina Szczygieł, dietetyczka. - Dziecku można podać zioła, które je wyciszą, takie jak popularny rumianek, melisa czy koperek włoski – dodaje.