Trwa ładowanie...

Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują?

Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują?
Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują? (123rf)

Zgodnie z polskim prawem, nauka jest jest obowiązkowa do 18. roku życia. Obowiązek szkolny wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jeżeli dziecko wagaruje, podlega to egzekucji.

Przez niespełnienie obowiązku szkolnego rozumiemy nieusprawiedliwioną nieobecność ucznia w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50 proc. dni zajęć w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej czy innej placówce.

Ponieważ obowiązek szkolny ma charakter niepieniężny, to w sytuacji wagarowania przez ucznia może być zastosowana grzywna w celu przymuszenia. Nakładana może być wielokrotnie w tej samej lub wyższej kwocie, aż do osiągnięcia pożądanego skutku, albo do osiągnięcia górnej granicy kwotowej. Aktualnie jednorazowo grzywna nie może przekroczyć kwoty 10 tys. zł, a łączna kwota grzywien - 50 tys. zł.

Grzywny oczywiście nie stosuje się wobec ucznia, lecz jego rodziców lub prawnych opiekunów. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielki obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Zobacz także:

Szkoły oczywiście wcześniej podejmują próby pracy z uczniem i jego rodzicami, by skłonić ich do respektowania obowiązku edukacji, ale gdy te starania nie przynoszą rezultatów, dyrektorzy decydują się na skorzystanie z możliwości jakie daje prawo.

Poznaj 7 najbardziej nietypowych szkół na świecie!
Poznaj 7 najbardziej nietypowych szkół na świecie! [7 zdjęć]

W 1991 roku w islandzkim mieście Reykjavik powstała Alfaskolinn – Szkoła Elfów. Zajęcia dla osób zainteresowanych

zobacz galerię

Nim dojdzie do wszczęcia egzekucji, najpierw dyrektor szkoły wysyła rodzicom pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia może być już wszczęte postępowanie.

W tym celu dyrekcja szkoły jako wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy i kieruje wniosek wraz z dowodem doręczenia upomnienia do gminy. Następnie Naczelnik Wydziału Edukacji w imieniu prezydenta, burmistrza czy wójta podpisuje postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia do spełniania obowiązku szkolnego, które jest doręczane rodzicom.

Zobacz także:

Należy pamiętać, że władze szkoły mogą także skierować do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację dziecka, zwracając uwagę na zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich w zakresie uczęszczania do szkoły. Sąd może wszcząć z urzędu postępowanie o ograniczenie rodzicom władzy rodzicielskiej i wydać stosowne zarządzenia czy np. poddać wykonywanie przez nich władzy nadzorowi kuratora, by zmotywować ich do respektowania obowiązku szkolnego przez dziecko

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.