Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują?
Zgodnie z polskim prawem, nauka jest jest obowiązkowa do 18. roku życia. Obowiązek szkolny wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jeżeli dziecko wagaruje, podlega to egzekucji.
Przez niespełnienie obowiązku szkolnego rozumiemy nieusprawiedliwioną nieobecność ucznia w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50 proc. dni zajęć w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej czy innej placówce.
Ponieważ obowiązek szkolny ma charakter niepieniężny, to w sytuacji wagarowania przez ucznia może być zastosowana grzywna w celu przymuszenia. Nakładana może być wielokrotnie w tej samej lub wyższej kwocie, aż do osiągnięcia pożądanego skutku, albo do osiągnięcia górnej granicy kwotowej. Aktualnie jednorazowo grzywna nie może przekroczyć kwoty 10 tys. zł, a łączna kwota grzywien - 50 tys. zł.
Grzywny oczywiście nie stosuje się wobec ucznia, lecz jego rodziców lub prawnych opiekunów. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielki obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne.
Zobacz także:
Szkoły oczywiście wcześniej podejmują próby pracy z uczniem i jego rodzicami, by skłonić ich do respektowania obowiązku edukacji, ale gdy te starania nie przynoszą rezultatów, dyrektorzy decydują się na skorzystanie z możliwości jakie daje prawo.
Nim dojdzie do wszczęcia egzekucji, najpierw dyrektor szkoły wysyła rodzicom pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia może być już wszczęte postępowanie.
W tym celu dyrekcja szkoły jako wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy i kieruje wniosek wraz z dowodem doręczenia upomnienia do gminy. Następnie Naczelnik Wydziału Edukacji w imieniu prezydenta, burmistrza czy wójta podpisuje postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia do spełniania obowiązku szkolnego, które jest doręczane rodzicom.
Zobacz także:
Należy pamiętać, że władze szkoły mogą także skierować do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację dziecka, zwracając uwagę na zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich w zakresie uczęszczania do szkoły. Sąd może wszcząć z urzędu postępowanie o ograniczenie rodzicom władzy rodzicielskiej i wydać stosowne zarządzenia czy np. poddać wykonywanie przez nich władzy nadzorowi kuratora, by zmotywować ich do respektowania obowiązku szkolnego przez dziecko