Uważaj na ryż gotowany w torebkach
Wystarczy 15 minut, by ryż w plastikowej torebce był gotowy do spożycia. Szybko, prosto, ale czy zdrowo? Uważać powinniśmy na bisfenol A, zwany cichym trucicielem, który uwalania się pod wpływem ciepła i może szkodzić.
Zalet ryżu nikt nie kwestionuje. Zawiera wiele cennych minerałów, tak bardzo potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu. To też źródło węglowodanów, które dostarczają nam energii.
Zawiera potas niezbędny w regulacji ciśnienia krwi oraz magnez, który działa kojąco na nasz układ nerwowy. To kopalnia żelaza i cynku. Smaczne ziarenka zawierają też witaminę E, zwaną witaminą młodości.
1. Uwaga na bisfenol A
Wątpliwości budzić może metoda przygotowania ryżu. Okazuje się, że szybkie i wygodne gotowanie w woreczkach może nie być korzystne dla zdrowia.
Pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się bisfenol A (BPA), czyli organiczny związek chemiczny stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, np. opakowań, puszek.
Znajdziemy go w plastikowych opakowaniach kasz i ryżu, w torebkach foliowych, w rękawach do pieczenia.
Bisfenol jest także w paragonach kas fiskalnych i produktach dla dzieci. Ze względu na to, że jest trwały i nie wpływa na smak potraw, jest powszechnie stosowany przez producentów.
2. Jak bisfenol A wpływa na organizm?
Do organizmu dostaje się drogą pokarmową, oddechową i przez skórę. Przypuszcza się, że bisfenol może przyczyniać się do niektórych chorób.
Przede wszystkim zaburza pracę układu hormonalnego, skutkować to może otyłością. Zaburza także wydzielanie hormonów tarczycy.
Bisfenol może mieć działanie kancerogenne - naukowcy twierdzą, że przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych.
Gdy substancja trafi do organizmu, działa jak estrogen - żeński hormon. Może to wywołać duże problemy zwłaszcza u mężczyzn. Bisfenol A blokuje wydzielanie męskich hormonów, zaburza płodność i negatywnie wpływa na libido.
Duże dawki bisfenolu mogą powodować wcześniejsze dojrzewanie płciowe dziewczynek. Producenci żywności przekonują, że ich produkty nie byłyby dopuszczone do obrotu gdyby stanowiły zagrożenie dla zdrowia.
- Folie perforowane, w które pakujemy ryż czy kasze, są bezpieczne dla zdrowia. Są to tworzywa dopuszczone do kontaktu z żywnością. I tę żywność można w nich przetwarzać. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia składników. Mają certyfikaty zgodności. Przechodzą regularne testy i badania. Nie uwalniają się z nich żadne szkodliwe substancje - usłyszeliśmy od jednego z producentów kasz i ryżu.
W Stanach Zjednoczonych coraz więcej mówi się o BPA i firmy powoli zaczynają wycofywać opakowania zawierające ten związek. W Polsce na sklepowych półkach również można znaleźć produkty z oznaczeniem "BPA free". Wybierając takie artykuły mamy pewność, że nie zawierają szkodliwego związku.
3. Jak ugotować ryż?
Na pewno warto zmienić metodę gotowania ryżu czy kasz. Zrezygnujemy z woreczków - kupujmy produkty w postaci sypkiej. Będzie nie tylko zdrowiej, ale również taniej. Ryż w ten sposób gotuje się równie szybko.
Jak gotować ryż? Najpierw ziarenka płuczemy. Gotujemy wodę, można dodać do niej odrobinę masła. Następnie wsypujemy ryż. Gotujemy według wskazań producenta- zazwyczaj trwa to 15 minut (dłużej przygotowuje się ryż brązowy). Po ugotowaniu można zawinąć garnek w koc i ściereczkę.