Urodził się ze śnieżnobiałymi włosami. Lekarze nie kryli zdziwienia
Według dostępnych danych na świat codziennie przychodzi ok. 353 000 dzieci. Na minutę rodzi się ich ok. 255. Każde dziecko jest inne. Rodzice mogą tylko przypuszczać jak bobas będzie wyglądał. Być może odziedziczy błękinte oczy mamy i zadarty nos taty, kręcone loki po babci, lecz tego nigdy nie da się przewidzieć, zanim potomek nie pojawi się na świecie.
1. Włosy białe jak śnieg
To niecodzienne wydarzenie miało miejsce w szpitalu w Székesfehérvár na Węgrzech. Poród małego Bence'a przebiegł bez komplikacji. Dziecko było całkowicie zdrowe, ważyło ponad 5 kilogramów i mierzyło 54 cm.
Wyjątkowe były za to włosy malucha. Miał śnieżnobiałą czuprynę. Wszyscy obecni przy porodzie ze zdziwieniem i zgodnie twierdzili, że coś takiego widzą po raz pierwszy w życiu. Po badaniach u noworodka nie stwierdzono albinizmu. Lekarze byli zdania, że jego włosy zapewne z wiekiem zaczną ciemnieć i wysunęli tezę, że jego cecha może mieć związek z dużym stresem u matki.
Zobacz także:
2. Wyjątki się zdarzają
Takie nietypowe przypadki zdarzają się od czasu do czasu i choć w historii Bence'a lekarze nie znaleźli przyczyny, to czasem lekarzom udaje się ją ustalić. W 2016 wydarzyła się także niezwykła historia. Na świat przyszła dziewczynka, która miała czarno-białe włosy.
3. Dziedziczenie
Proces dziedziczenia cech u ludzi jest związany z genetyką. Wygląd człowieka jest zapisany w jego genach. Od genów rodziców zależy, czy dziecko będzie wysokie, niskie, mądre itd. Żadna dieta czy nawet skomplikowana edukacja nie zmienią cech, które są zapisane już w momencie zapłodnienia komórki jajowej w DNA.
Geny odpowiadające za wygląd człowieka występują w dwóch rodzajach: są dominujące albo recesywne. Geny te łączą się ze sobą, poza tym trzeba pamiętać, że geny rodziców są pochodną genów ich rodziców. Ta linia rozciąga się bardzo daleko w przeszłość. Geny mieszają się cały czas, a niektóre cechy pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach.
Jeli dziecko jest w większości podobne do jednego z rodziców, mówi się, że ten miał silniejsze geny.
W internecie dostępne są kalkulatory wyglądu, w których rodzice po wpisaniu swoich cech otrzymają wynik z przewidywanym wyglądem oczekiwanego dziecka. Do obliczeń wykorzystuje się podnane niżej informacje. Jednak uzyskany wynik, to tylko przewidywania. Można to potraktować jako dobrą zabawę.
Do genów dominujących zalicza się:
- ciemne oczy, włosy, karnację,
- nos wąski, nos orli,
- tendencję do łysienia,
- kręcone włosy,
- długie rzęsy,
- duże oczy.
Do genów recesywnych:
- jasne włosy, oczy, karnację,
- proste włosy,
- małe oczy,
- krótkie rzęsy.
Jak pokazują powyższe sytuacje, natura potrafi postawić na swoim i choć zdawać by się mogło, że nasza pociecha urodzi się z czarnymi kędziorkami, to może stać się inaczej i nasze maleństwo będzie miało śnieżnobiałe proste kosmyki.
A czy wasze maluszki wyglądają tak, jak to sobie wyobrażaliście?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl