Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko bycia dobrym kumplem?

Avatar placeholder
02.07.2019 08:02

Dzieci dokuczają sobie w klasie, na szkolnym boisku i na podwórku. Jak podkreślają eksperci kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowanej przez Cartoon Network - problem nie dotyczy miejsca, a zachowań najmłodszych. Przed rodzicami stoi bardzo trudne wyzwanie: muszą zrozumieć, gdzie leży przyczyna problemu i nauczyć dzieci bycia dobrymi kumplami, wrażliwości na krzywdę innych, ale też radzenia sobie w sytuacji, gdy jest się ofiarą dokuczania.

Coraz więcej dzieci ma problem z dokuczaniem. Gdy już sobie z nim nie radzą, szukają pomocy m.in. dzwoniąc pod numer telefonu zaufania. Tylko w ubiegłym roku spośród 116 tys. połączeń, co dziewiąta rozmowa dotyczyła właśnie tego zjawiska. Maluchy skarżą się, że są przezywane, wyśmiewane przez kolegów i izolowane z grupy rówieśników. Skąd u dzieci tyle negatywnych zachowań?

- Najmłodsi dokuczają, bo często nie znają innego sposobu na rozładowanie negatywnych emocji, próbują też w taki sposób zbudować swoją pozycję w grupie. Dokuczanie bywa też reakcją na szeroko pojętą inność i tutaj bardzo ważna jest rola rodziców, którzy razem z nauczycielami muszą nauczyć dzieci tolerancji i współdziałania w grupie, pomimo dzielących różnic. Trzeba na każdym kroku starać się uwrażliwiać dzieci i wyposażać w wiedzę, że „inny od nas” nie znaczy „gorszy”. Dorośli muszą też mieć świadomość, że krzywdząc innych, dzieci dają wyraźny sygnał, że same potrzebują pomocy - wyjaśnia Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W odpowiedzi na problem dokuczania wśród dzieci wystartowała właśnie trzecia odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj". Akcja organizowana przez Cartoon Network i objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, ma pomóc rodzicom, ich pociechom i nauczycielom radzić sobie z problemem i pokazać im, gdzie mogą szukać pomocy. W tym roku twarzą kampanii został piłkarz reprezentacji Polski, Jakub Błaszczykowski, który zachęca uczniów do koleżeńskich zachowań i gry fair play.

W ramach kampanii uruchomiona została specjalna strona internetowa badzkumplem.cartoonnetwork.pl, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się, co to znaczy być dobrym kumplem. Najmłodsi znajdą tam animowane filmiki, w których sympatyczni bohaterowie opowiadają m.in. o tym, czym jest przyjaźń, co to znaczy być dobrym przyjacielem i jak zachować się, gdy w klasie pojawi się nowy kolega lub koleżanka. Dzięki tej witrynie dzieci zobaczą także, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś im dokucza. Na stronie dostępne są również materiały dla rodziców, dotyczące tego, jak pomóc dziecku radzić sobie z problemem dokuczania oraz jak rozmawiać ze swoją pociechą, gdy to ona źle zachowuje się wobec swoich kolegów.

Dorośli, którzy szukają pomocy w związku z problemem dokuczania, mogą również skorzystać z infolinii pod numerem 800 100 100, gdzie czekają na nich eksperci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest partnerem kampanii organizowanej przez Cartoon Network.

W ramach kampanii Cartoon Network ogłasza także konkurs dla klas szkół podstawowych pt.:„Bądź kumplem”. Zadanie polega na przygotowaniu przez klasę pod kierownictwem nauczyciela ciekawej pracy zbiorowej, która będzie przedstawiała koleżeńskie zachowania wśród uczniów. Do wygrania m.in. tablica interaktywna, koszulki z autografem Jakuba Błaszczykowskiego i plecaki. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2017. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie kampanii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze