Czy imię wpływa na wygląd?

Myślałeś, że za wygląd fizyczny odpowiadają jedynie geny? Byłeś w błędzie. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali właśnie wyniki badania, z którego wynika, że na wygląd w dorosłości może wpływać... imię.

Przed wszystkimi uczestnikami badacze postawili jedno zadanie. Studenci, na podstawie zdjęcia twarzy, musieli wytypować, jak ta osoba może mieć na imię. Określali to, mając do wyboru pięć różnych imion. Wyniki były zaskakujące.

Polecane wideo:

Okazało się, że uczestnicy badania aż w 25-40 proc. trafnie wytypowali imię. Według naukowców, ślepy traf pozwoliłby na ustalenie średniej na poziomie jedynie 20-25 proc.

Co zatem stwierdzili badacze z Jerozolimy? Ich zdaniem fakt, że studenci mogli tak szybko odgadnąć imię osoby nieznajomej jedynie po jej wyglądzie, sugeruje związek tego imienia z rysami twarzy.

"Idąc dalej tym tropem, imię, jakie nadają nam rodzice, może w subtelny sposób kształtować naszą twarz" – powiedziała dla "The Independent" dr Ruth Mayo, jedna z autorek badania.

Jak wyjaśnia Mayo, wygląd twarzy może odzwierciedlać społeczne oczekiwanie związane z danym imieniem i wskazuje na kojarzenie konkretnego imienia z danymi cechami wyglądu.

Jak podają badacze, jest to przejaw oddziaływania społecznego, jakie odczuwamy już od dziecka. Co ciekawe, naukowcy dowodzą, że wpływ na nas mają nie tylko status ekonomiczny czy przynależność etniczna, ale także stereotypy związane z imieniem.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2016 roku

Jakub - to imię męskie było przez cztery lata najczęściej nadawanym małym chłopcom imieniem. Jednak ostatni rok przyniósł zmiany. Jakub nie jest już najczęściej...

Pracownicy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wykazują na przykład, że w Izraelu imię męskie Herbert kojarzone jest głównie z osobą o delikatnych rysach twarzy i słabszą kondycją fizyczną. Przypuszczają, że właśnie na takiej podstawie uczestnicy badania trafnie typowali mężyczn noszących to imię. Podobny stereotyp funkcjonuje w Anglii i wiąże się z imieniem Bob.

O sile skojarzeń i sterotypów świadczy także fakt, że imiona odgadywano trafnie głównie wtedy, gdy wiązano je z osobą pochodzącą z tego samego kraju co uczestnik badania.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie kilkuset studentów z Francji i Izraela.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Niemowlę - osiągnięcia, obawy
Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców? Odtwórz wideo

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

której imię to wymyślił szkocki poeta James Macpherson i nadał je narzeczonej jednego ze swoich bohaterów. Malwina to osoba silna, energiczna, pełna życia. Indywidualistka, która wie, co chce osiągnąć i dąży do celu.

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata

Co kraj to obyczaj Przyjście dziecka na świat to wzruszający i bardzo ważny moment dla każdej matki czy ojca. Nie wygląda to jednak zawsze tak samo. Nowy członek rodziny witany jest na świecie na wiele sposobów. **Japończycy po porodzie idą na uroczystą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę - osiągnięcia, obawy

Momenty z życia każdego rodzica

Momenty z życia każdego rodzica

Ten moment, kiedy twoi bezdzietni znajomi przepraszają za bałagan Mając dwulatka w domu, sprzątanie wydaje się czynnością całkowicie pozbawioną sensu. Posprzątasz, a za moment, chwilę czy mrugnięcie oczami nie widzisz, gdzie zaczynałaś, a gdzie skończyłaś....