Trwa ładowanie...

Czy imię wpływa na wygląd?

 Ewa Rycerz
20.03.2017 12:26
Naukowcy z Jerozolimy sugerują, że za wygląd w dorosłości może w pewnym stopniu odpowiadać imię.
Naukowcy z Jerozolimy sugerują, że za wygląd w dorosłości może w pewnym stopniu odpowiadać imię. (123RF)

Myślałeś, że za wygląd fizyczny odpowiadają jedynie geny? Byłeś w błędzie. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali właśnie wyniki badania, z którego wynika, że na wygląd w dorosłości może wpływać... imię.

Przed wszystkimi uczestnikami badacze postawili jedno zadanie. Studenci, na podstawie zdjęcia twarzy, musieli wytypować, jak ta osoba może mieć na imię. Określali to, mając do wyboru pięć różnych imion. Wyniki były zaskakujące.

Okazało się, że uczestnicy badania aż w 25-40 proc. trafnie wytypowali imię. Według naukowców, ślepy traf pozwoliłby na ustalenie średniej na poziomie jedynie 20-25 proc.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Co zatem stwierdzili badacze z Jerozolimy? Ich zdaniem fakt, że studenci mogli tak szybko odgadnąć imię osoby nieznajomej jedynie po jej wyglądzie, sugeruje związek tego imienia z rysami twarzy.

"Idąc dalej tym tropem, imię, jakie nadają nam rodzice, może w subtelny sposób kształtować naszą twarz" – powiedziała dla "The Independent" dr Ruth Mayo, jedna z autorek badania.

Jak wyjaśnia Mayo, wygląd twarzy może odzwierciedlać społeczne oczekiwanie związane z danym imieniem i wskazuje na kojarzenie konkretnego imienia z danymi cechami wyglądu.

Jak podają badacze, jest to przejaw oddziaływania społecznego, jakie odczuwamy już od dziecka. Co ciekawe, naukowcy dowodzą, że wpływ na nas mają nie tylko status ekonomiczny czy przynależność etniczna, ale także stereotypy związane z imieniem.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2016 roku
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2016 roku [8 zdjęć]

Jakub - to imię męskie było przez cztery lata najczęściej nadawanym małym chłopcom imieniem. Jednak

zobacz galerię

Pracownicy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wykazują na przykład, że w Izraelu imię męskie Herbert kojarzone jest głównie z osobą o delikatnych rysach twarzy i słabszą kondycją fizyczną. Przypuszczają, że właśnie na takiej podstawie uczestnicy badania trafnie typowali mężyczn noszących to imię. Podobny stereotyp funkcjonuje w Anglii i wiąże się z imieniem Bob.

O sile skojarzeń i sterotypów świadczy także fakt, że imiona odgadywano trafnie głównie wtedy, gdy wiązano je z osobą pochodzącą z tego samego kraju co uczestnik badania.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie kilkuset studentów z Francji i Izraela.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze