Trwa ładowanie...

U prawie 72 proc. dzieci alergie zaostrzają się sezonowo. Badanie Biostat dla WP

 Anna Klimczyk
11.10.2023 13:51
Sondaż BioStat dla WP - "Zdrowie Polaków - alergie u dzieci"
Sondaż BioStat dla WP - "Zdrowie Polaków - alergie u dzieci" (Biostat)

Aż u 71,2 proc. dzieci alergie zaostrzają się sezonowo - takie wnioski płyną z badania "Zdrowie Polaków - alergie u dzieci" przeprowadzonego dla WP Parenting. - Ważne jest, żeby możliwie jak najwcześniej zdiagnozować alergię i optymalnie leczyć jej objawy. W ten sposób zapobiegamy progresji choroby do cięższych postaci - alarmuje alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.

spis treści

1. Alergia jako choroba cywilizacyjna XXI wieku

Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec naszego kraju obserwuje u siebie objawy alergii. Lekarze alarmują, że liczba alergików co 10 lat podwaja się. Nic zatem dziwnego, że alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

- Z badań wynika, że ponad 40 proc. mieszkańców Polski to osoby z dodatnimi testami alergicznymi. Szacujemy, że 30 proc. ma objawową alergię. Mówimy tutaj o ponad 12 mln pacjentów - tłumaczy w rozmowie z WP Parenting dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Ekspert zaznacza, że alergie mogą rozwinąć się nagle, w dowolnym momencie życia człowieka. Jednak zwykle dowiadujemy się o nich w dzieciństwie i wczesnej młodości. Za rozwój alergii odpowiada bowiem przede wszystkim predyspozycja genetyczna.

2. Pierwsze objawy alergii u dzieci

Słowa alergologa potwierdzają wyniki najnowszego badania BioStat dla WP Parenting, w którym opinie wyraziło 1000 rodziców, którzy opiekują się dziećmi z objawami alergii w wieku poniżej 18 lat.

Wynika z nich, że opiekunowie pierwsze objawy alergii u swoich pociech odnotowali najczęściej w wieku od 2 do 6 lat - 46,4 proc. Przed drugim rokiem życia alergia pojawiła się u 36,7 proc. dzieci, a w wieku od 7 do 12 lat u 14,8 proc. Zaś u 2,1 proc. młodych alergików pierwsze objawy choroby można było zaobserwować pomiędzy 13. a 18. rokiem życia.

W jakim wieku u Pani/Pana dziecka pojawiła się alergia?
W jakim wieku u Pani/Pana dziecka pojawiła się alergia? (Biostat)

- W pierwszym roku życia dziecka obserwujemy najczęściej objawy alergii pokarmowej i skórnej. W kolejnych latach możemy zaobserwować objawy ze strony dróg oddechowych. Z reguły do piątego roku życia dziecka jesteśmy w stanie z dość dużą pewnością określić, który maluch jest alergikiem, a który nie. Tylko by to zrobić, musimy wykonać testy - tłumaczy dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Jak wyjaśnia ekspert, istotą alergii jest nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak choroby.

- Za rozwój alergii odpowiadają głównie predyspozycje genetyczne. Jeśli mama jest alergiczką, to dziecko ma 50 proc. szans, aby zostać alergikiem. Jeżeli oboje rodzice są alergikami, to ryzyko zachorowania wzrasta do 70 proc. W sytuacji, gdy rodzice cierpią na ten sam typ alergii, ryzyko zachorowania będzie na poziomie 80 proc. - dodaje alergolog.

3. Alergia wziewna

Doktor Dąbrowiecki przyznaje, że wśród polskich pacjentów dominują objawy alergii wziewnej.

64,1 proc. rodziców dzieci z alergiami obserwuje u swoich pociech nieżyt nosa, w tym trudności z oddychaniem. 53,7 proc. dzieci zmaga się z wysypkami a u 40,2 proc. alergii towarzyszy łzawienie.

Respondenci przyznają, że u 20,3 proc. małych alergików występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 1,5 proc. rodziców zauważa ponadto kaszel, a 4,6 proc. inne dolegliwości - takie jak opuchlizna, wypieki, podrażnienie oczu, refluks, zmiany skórne.

Jakie objawy alergii obserwuje Pan/i u dziecka?
Jakie objawy alergii obserwuje Pan/i u dziecka? (Biostat)

U 41,1 proc. dzieci alergia od zaobserwowania pierwszych objawów przebiega bez zmian, u 30,9 proc. łagodnieje (objawy ustępują), zaś u 23,5 proc. - przeciwnie - zaostrza się. Alergia zanika u 4,5 proc. dzieci.

Czy przebieg alergii się zmienia od zaobserwowania pierwszych objawów?
Czy przebieg alergii się zmienia od zaobserwowania pierwszych objawów? (Biostat)

- W wyniku zastosowania odpowiedniej diety, profilaktyki i leczenia niektóre alergie np. ta na białko mleka krowiego mogą zanikać. Ale czasami mamy do czynienia z tzw. marszem alergicznym - gdy dziecko z alergią początkowo ma np. objawy pokarmowo-skórne, następnie ze strony układu oddechowego, a już jako przedszkolak czy w wieku wczesnoszkolnym zmaga się z objawami ze strony układu oddechowego, a wcześniejsze objawy staja się mniej dokuczliwe. Jednak pamiętajmy, że mogą one nawracać - mówi ekspert.

4. Sezonowe zaostrzanie alergii

Aż u 71,2 proc. dzieci alergie zaostrzają się sezonowo. U 15,5 proc. młodych alergików rodzice nie dostrzegają sezonowego zaostrzenia objawów. Z kolei 13,3 proc. rodziców nie potrafi stwierdzić czy alergie u ich dzieci zaostrzają się sezonowo.

Czy przebieg alergii zaostrza się sezonowo?
Czy przebieg alergii zaostrza się sezonowo? (Biostat)

Dr Dąbrowiecki podkreśla, że kluczowe w zmniejszaniu nasilenia objawów alergii jest przyjmowanie leków z wyprzedzeniem. Okazuje się, że rodzice, którzy opiekują się dziećmi z objawami alergii doskonale o tym wiedzą.

Aż 83,9 proc. opiekunów, którzy obserwują sezonowe zaostrzenie lub utrzymywanie się alergii u swoich dzieci, stosuje dodatkowe preparaty poprawiające komfort oddechu u dzieci z alergią wziewną.

Czy w sezonie alergicznym stosuje Pan/i u swoich dzieci dodatkowe preparaty poprawiające komfort oddechu?
Czy w sezonie alergicznym stosuje Pan/i u swoich dzieci dodatkowe preparaty poprawiające komfort oddechu? (Biostat)

- Objawy alergii sezonowej takie jak np.: katar, kichanie, łzawienie spojówek oczu, kaszel pojawiają się, jak sama nazwa wskazuje - w sezonie. Gdy mamy świadomość, jaki alergen uczula dziecko, to na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sezonu pylenia, powinniśmy podać maluchowi doustnie leki antyhistaminowe. A w momencie wystąpienia objawów należy zastosować leki, które możemy podać miejscowo np. krople do oka czy do nosa - mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

5. Jak rodzice leczą alergię u swoich dzieci?

Z badania BioStatu wynika, że najczęściej rodzice podają swoim pociechom preparaty poprawiające komfort oddechu w jednej dawce na dzień. Robi tak 61,2 proc. respondentów. Doktor Dąbrowiecki uważa, że to dobra praktyka.

Jak często stosuje Pan/i te preparaty?
Jak często stosuje Pan/i te preparaty? (Biostat)

- Większość nowoczesnych doustnych leków antyhistaminowych to preparaty, które działają całą dobę. Jednak jeżeli taka forma terapii nie jest efektywna, to możemy zastosować leki działające miejscowo - bezpośrednio na błonę śluzową oka lub też sterydy donosowe. Jest to bardzo skuteczna metoda i w 90 proc. przypadków przynosi pełne ustąpienie objawów - zaznacza ekspert.

Aż 52,6 proc ankietowanych przyznało, że przy wyborze preparatów poprawiających komfort oddechu zwraca uwagę w równym stopniu na szybkie i skuteczne działanie oraz na nawilżanie i łagodzenie dyskomfortu związanego z alergią. 34,3 proc. rodziców bierze pod uwagę przede wszystkim szybkie i skuteczne działanie, a dla 12,8 proc. najważniejsze jest nawilżanie i łagodzenie dyskomfortu.

Co jest dla Pani/Pana najważniejsze przy wyborze preparatów poprawiających komfort oddechu w sezonie alergicznym?
Co jest dla Pani/Pana najważniejsze przy wyborze preparatów poprawiających komfort oddechu w sezonie alergicznym? (Biostat)

- Te dane mnie nie zaskakują. Szczególnie w przypadku dzieci pożądane jest szybkie łagodzenie objawów alergii. Rodzice również powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo preparatów. Zaznaczam, że większość nowoczesnych leków antyhistaminowych jest bezpieczna i nie musimy się martwić, jeśli stosujemy takie preparaty przez dłuższy czas - wyjaśnia dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

- W dyskusji o preparatach poprawiających komfort oddechu powinniśmy doprecyzować czy mówimy o komforcie oddechu przez nos. Jeśli tak, to wybory rodziców przedstawione w badaniu są jak najbardziej prawidłowe. Natomiast jeśli chcielibyśmy poprawić komfort oddychania, czyli zmniejszyć ilość objawów takich jak kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności to do tych leków powinniśmy dołączyć sterydy wziewne wraz z lekami rozszerzającymi oskrzela, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawiły się objawy astmy - dodaje alergolog.

6. Lekarz apeluje do rodziców

W jaki sposób rodzice małych alergików radzą sobie z alergicznym nieżytem nosa, który występuje u ich dziecka?

Większość respondentów, bo aż 52,1 proc. wskazała, że stosuje wziewne środki przeciwhistaminowe oraz inhalacje. 46,5 proc. unika alergenów i zanieczyszczeń. 44,9 proc. oczyszcza nos dziecka roztworami wody morskiej, 38,2 proc. stosuje dodatkowe preparaty do higieny nosa, a 25,3 proc. - płukanie nosa. Natomiast 2 proc. rodziców z tej grupy walczy z nieżytem nosa u swoich pociech, stosując ponadto syropy i inne leki antyhistaminowe.

W jaki sposób radzi sobie Pan/i z alergicznym nieżytem nosa u dziecka?
W jaki sposób radzi sobie Pan/i z alergicznym nieżytem nosa u dziecka? (Biostat)

- Podstawową terapią alergicznego nieżytu nosa jest zastosowanie doustnych leków antyhistaminowych. Jeżeli te leki nie działają lub ich działanie nie satysfakcjonuje pacjenta, to wtedy podajemy leki działające miejscowo - do nosa lub do oka. Połączenie tych dwóch metod - doustnych leków antyhistaminowych i preparatów miejscowych często zapewnia pełną kontrolę nad objawami - wyjaśnia alergolog.

Dr Dąbrowiecki zachęca rodziców do tego, aby w momencie, kiedy podejrzewają, że ich pociechy są alergikami - wykonali testy. Jeśli testy potwierdzą alergię, warto zaplanować immunoterapię, czyli odczulanie. Alergolog dodaje, że bagatelizowanie objawów sprawi, że co roku alergia będzie intensywniejsza. Każdy kolejny kontakt z alergenem będzie nasilał objawy poprzez wzrost poziomu swoistych przeciwciał.

- Apeluję do rodziców maluchów - jeżeli u swoich pociech zauważacie regularnie, co roku o określonej porze takie objawy jak: katar, kaszel, łzawienie oczu, to udajcie się z dziećmi do alergologa. Ważne jest, żeby możliwie jak najwcześniej zdiagnozować alergię i optymalnie leczyć jej objawy. W ten sposób zapobiegamy progresji choroby do cięższych postaci np. astmy oskrzelowej - podsumowuje ekspert.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze