Trening interwałowy dla mam, które nie mają czasu na siłownię
Trening interwałowy jest idealną propozycją dla osób, które nie mają dużo czasu na utratę dodatkowych kilogramów. Dzięki treningom interwałowym możemy bardzo szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Trening interwałowy jest bardzo intensywny, a jego cechą charakterystyczną jest zmienne tempo wykonywania ćwiczeń.
1. Trening interwałowy - definicja
Trening interwałowy został opracowany dla zawodowych sportowców. Celem treningu interwałowego było zwiększenie wytrzymałości i prędkości zawodowców. Jednak jak się okazało, efektem ubocznym treningu interwałowego była szybka utrata wagi. Według ekspertów trening interwałowy spala nawet trzy razy więcej kalorii niż tradycyjny trening aerobowy.
Trening interwałowy jest treningiem o zmiennej intensywności. Wykonując trening interwałowy, koniecznie musimy wykonać rozgrzewkę. Następnie wykonujemy na zmianę ćwiczenia o niskiej i wysokiej intensywności. Dodatkową zaletą treningu interwałowego jest fakt, że nie musi on trwać bardzo długo. Eksperci uważają, że już 4 minuty treningu interwałowego wystarczą, aby poprawić nasze wyniki.
2. Trening interwałowy - zalety
Podstawową zaletą treningu interwałowego jest bardzo wysoka skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dla młodej mamy równie ważne jest to, że trening interwałowy nie jest bardzo czasochłonny. Dlatego będzie ona w stanie bez problemu znaleźć czas w ciągu dnia na wykonanie treningu interwałowego. Ponadto wykonując trening interwałowy, poprawiamy nie tylko naszą sylwetkę po ciąży, ale też sprawiamy, że będziemy w ogólnej lepszej kondycji i to w krótkim czasie.
Dla mam zaraz po porodzie dużą zaletą treningu interwałowego jest to, że można go wykonywać w domu bez konieczności wychodzenia na siłownię. Do wykonania treningu interwałowego nie potrzebujemy również żadnego sprzętu. Kobiety opiekujące się niemowlakiem, często nie mają możliwości, aby wyjść z domu na dłużej. Natomiast trening interwałowy można wykonać w domu, w czasie np. drzemki dziecka. Trening interwałowy można przeprowadzić, wykonując np. zwykłe przysiady.
Jeśli jednocześnie wykonujemy ćwiczenia na siłowni, nie musimy się martwić o spadek masy mięśniowej. Trening interwałowy pozwoli nam zachować mięśnie i spalić tłuszczyk po ciąży.
ZOBACZ TAKŻE:
- Sposoby na odzyskanie dobrej formy po ciąży
- Marsze z wózkiem – prosty sposób na powrót do formy po ciąży
- Odchudzanie w ciąży - sposób na szybki powrót do formy po porodzie czy brak odpowiedzialności?
3. Trening interwałowy - działanie
Efekty treningu interwałowego są bardzo długotrwałe. Oznacza to, że po jego zakończeniu spalanie kalorii może trwać nawet do 24 godzin po jego zakończeniu. Jest to spowodowane tym, że w czasie treningu interwałowego dochodzi do trwałego pobudzenia metabolizmu oraz aktywowania procesu spalania tłuszczu zwanego lipolizą. To stawia trening interwałowy nad treningiem aerobowym.
Od strony technicznej trening interwałowy jest bardzo prosty. Trening interwałowy możemy wykonać w formie biegu lub jazdy na rowerze. Ważne jest, aby wykonywać jedno ćwiczenia w różnym tempie. Trening interwałowy wykonujemy, ćwicząc np. 20 sekund intensywnie, a następnie odpoczywamy 10 sekund, ćwicząc w umiarkowanym tempie. Warunkiem koniecznym jest również robienie przynajmniej 24 godzin przerwy, aby organizm miał czas na regenerację.