Tran dla dziecka
Alternatywą dla kar, korepetycji i wizyt u psychologa może być pigułka… z tranem. W świetle badań, w diecie większości dzieci brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają przy ADHD, problemach z nauką, astmie i depresji.
Kwasy omega-3 dla wielu z nas są jeszcze wciąż owiane mgiełką szarlatańskiej tajemnicy, bo przecież "za naszych czasów" dzieciom potrzebne było głównie mleko i witaminy. Pokolenie naszych rodziców jednak znało dodatkowo jeszcze okropny smak rybiego tłuszczu i do tej tradycji na pewno warto powrócić.
Organizm do funkcjonowania potrzebuje bowiem tłuszczów, które powinny stanowić 30 proc. kalorycznej wartości dziennego menu. Tłuszcz jednak tłuszczowi nierówny i niektóre kwasy tłuszczowe okazują się działać cuda, zwłaszcza w rozwijających się ciałach. I choć podstawowa rola DHA, kwasu dokozaheksaenowego zaliczanego do kwasów omega 3, wiązana jest z efektem przeciwzapalnym, zbawiennym dla reumatyzmu i chorób serca, dziecięce mózgi potrzebują go szczególnie.
1. Jeszcze w brzuchu
Ciężarna mama, która łyka kapsułki z tranem ma nie tylko mniejszą szansę na przedwczesny poród, ale jej dzieci mają znacznie mniejsze ryzyko rozwinięcia astmy. Co zaś najważniejsze, omega-3 w ciąży i pierwszych miesiącach karmienia to złota inwestycja w inteligencję potomstwa – czterolatki od etapu płodowego wyhodowane na tranie radzą sobie w testach IQ znacznie lepiej niż inne dzieci.
Gdy skończymy karmić piersią, warto szukać mleka w proszku, które magiczne omega-3 w swoim składzie zawiera – taki koktajl pomaga dalej stymulować rozwój małego mózgu, szczególnie istotny w sytuacji wcześniaków.
2. Zdrowy jak ryba
Dzienne menu, w którym znajduje się odpowiednia dawka kwasów omega-3 to niczym przysłowiowe jabłko z wieczora. Obniża u dzieci ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2, zmniejsza dolegliwości związane z astmą i wspomaga system odpornościowy ograniczając liczbę sezonowych przeziębień i chorób. Kwasy omega-3 oddziałują również na stawy i ścięgna zwiększając mobilność rosnących organizmów.
Jakby tego było mało, okazało się że membrany wewnątrz ludzkich oczu zbudowane są właśnie m.in. z cząsteczek DHA i przyjmowanie tranu doustnie pomaga maluchom rozwinąć lepszy wzrok i zapobiec komplikacjom na przyszłość.
Wreszcie, mali pacjenci dermatologów, którzy borykają się z suchą, łuszczącą się skórą, egzemą czy łuszczycą przy regularnym przyjmowaniu tranu doświadczają znacznego złagodzenia dolegliwości.
3. Rekin psycholog?
Większość z nas prycha z sarkazmem słysząc o lawinowej epidemii dziecięcych problemów, które kiedyś praktycznie nie istniały. ADHD lub dysleksja dotykają praktycznie co drugiego malucha, co brzmi trochę jak szkolna wymówka. A jednak, naukowcy badający dietę poszczególnych generacji zauważyli znaczący spadek poziomu konsumowanych kwasów tłuszczowych omega-3 wraz z dominacją przetworzonej żywności. Dziwny zbieg okoliczności zaś objawił, że dzieci zdiagnozowane jako hiperaktywne mają znacznie niższy poziom tych kwasów w organizmie.
Eksperymenty z podawaniem tranu maluchom w opałach dowiodły znacznego polepszenia zachowania u dzieci z ADHD, zredukowania problemów a także podniesienia poziomu hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny. Te ostatnie substancje odgrywają kluczową rolę w leczeniu depresji i są podawane dzieciom hospitalizowanym z tego powodu. Omega-3 pomagają wydostać się z czarnych myśli i znów być beztroskim dzieckiem.
4. Omega mózg
Najciekawszym aspektem dobroczynnego działania kwasów omega-3 jest jednak pomnażanie intelektualnego potencjału u dzieci. Aby zrozumieć ten wpływ, trzeba uświadomić sobie, że trzy czwarte ludzkiego mózgu stanowią tłuszcze, spośród których najważniejszą rolę odgrywa – tu niespodzianka - DHA. Jego działanie polega na poprawianiu przewodnictwa impulsów nerwowych a także ochronie i poprawianiu kondycji neuronów.
Dla sceptyków lubiących fakty ciekawe mogą być wyniki badania przeprowadzone na uczniach w hrabstwie Durham w Stanach Zjednoczonych. Otóż dzieci, które przyjmowały codziennie tran, miały średnią większą o dwie oceny niż pozostali. Największe różnice dało się zauważyć w zdolnościach czytania, ortografii oraz w zachowaniu.
Naukowcy sugerują, że lepsze osiągi w czytaniu zauważalne są już po trzech tygodniach suplementacji diety kwasami omega-3. Poprawia się znacznie pamięć dzieci, a także zdolność do koncentracji na danym problemie.
5. Dawkowanie
Tranu nie wystarczy łykać byle jak – tylko odpowiednie dawki gwarantują pojawienie się spodziewanych zmian:
- ciężarne i karmiące kobiety powinny przyjmować minimum 400 mg DHA dziennie,
- dzieci w wieku 6 miesięcy – 2 lata powinny przyjmować dziennie 100 mg produktów bogatych lub wzbogaconych w DHA (wzbogacane jogurty, płatki śniadaniowe, mleko, jajka a także łosoś i algi),
- dzieci w wieku 2-5 lat powinny przyjmować dziennie 200 mg produktów bogatych lub wzbogaconych w DHA.
Na rynku dostępne są też specjalne suplementy dla dzieci, które zapewniają odpowiedni poziom DHA bez legendarnego, nieprzyjemnego smaku rybiego tłuszczu.