Trwa ładowanie...

Tran dla dziecka

Alternatywą dla kar, korepetycji i wizyt u psychologa może być pigułka… z tranem. W świetle badań, w diecie większości dzieci brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają przy ADHD, problemach z nauką, astmie i depresji.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Kwasy omega-3 dla wielu z nas są jeszcze wciąż owiane mgiełką szarlatańskiej tajemnicy, bo przecież "za naszych czasów" dzieciom potrzebne było głównie mleko i witaminy. Pokolenie naszych rodziców jednak znało dodatkowo jeszcze okropny smak rybiego tłuszczu i do tej tradycji na pewno warto powrócić.

Organizm do funkcjonowania potrzebuje bowiem tłuszczów, które powinny stanowić 30 proc. kalorycznej wartości dziennego menu. Tłuszcz jednak tłuszczowi nierówny i niektóre kwasy tłuszczowe okazują się działać cuda, zwłaszcza w rozwijających się ciałach. I choć podstawowa rola DHA, kwasu dokozaheksaenowego zaliczanego do kwasów omega 3, wiązana jest z efektem przeciwzapalnym, zbawiennym dla reumatyzmu i chorób serca, dziecięce mózgi potrzebują go szczególnie.

1. Jeszcze w brzuchu

Ciężarna mama, która łyka kapsułki z tranem ma nie tylko mniejszą szansę na przedwczesny poród, ale jej dzieci mają znacznie mniejsze ryzyko rozwinięcia astmy. Co zaś najważniejsze, omega-3 w ciąży i pierwszych miesiącach karmienia to złota inwestycja w inteligencję potomstwa – czterolatki od etapu płodowego wyhodowane na tranie radzą sobie w testach IQ znacznie lepiej niż inne dzieci.

Gdy skończymy karmić piersią, warto szukać mleka w proszku, które magiczne omega-3 w swoim składzie zawiera – taki koktajl pomaga dalej stymulować rozwój małego mózgu, szczególnie istotny w sytuacji wcześniaków.

2. Zdrowy jak ryba

Dzienne menu, w którym znajduje się odpowiednia dawka kwasów omega-3 to niczym przysłowiowe jabłko z wieczora. Obniża u dzieci ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2, zmniejsza dolegliwości związane z astmą i wspomaga system odpornościowy ograniczając liczbę sezonowych przeziębień i chorób. Kwasy omega-3 oddziałują również na stawy i ścięgna zwiększając mobilność rosnących organizmów.

Jakby tego było mało, okazało się że membrany wewnątrz ludzkich oczu zbudowane są właśnie m.in. z cząsteczek DHA i przyjmowanie tranu doustnie pomaga maluchom rozwinąć lepszy wzrok i zapobiec komplikacjom na przyszłość.

Wreszcie, mali pacjenci dermatologów, którzy borykają się z suchą, łuszczącą się skórą, egzemą czy łuszczycą przy regularnym przyjmowaniu tranu doświadczają znacznego złagodzenia dolegliwości.

3. Rekin psycholog?

Większość z nas prycha z sarkazmem słysząc o lawinowej epidemii dziecięcych problemów, które kiedyś praktycznie nie istniały. ADHD lub dysleksja dotykają praktycznie co drugiego malucha, co brzmi trochę jak szkolna wymówka. A jednak, naukowcy badający dietę poszczególnych generacji zauważyli znaczący spadek poziomu konsumowanych kwasów tłuszczowych omega-3 wraz z dominacją przetworzonej żywności. Dziwny zbieg okoliczności zaś objawił, że dzieci zdiagnozowane jako hiperaktywne mają znacznie niższy poziom tych kwasów w organizmie.

Eksperymenty z podawaniem tranu maluchom w opałach dowiodły znacznego polepszenia zachowania u dzieci z ADHD, zredukowania problemów a także podniesienia poziomu hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny. Te ostatnie substancje odgrywają kluczową rolę w leczeniu depresji i są podawane dzieciom hospitalizowanym z tego powodu. Omega-3 pomagają wydostać się z czarnych myśli i znów być beztroskim dzieckiem.

4. Omega mózg

Najciekawszym aspektem dobroczynnego działania kwasów omega-3 jest jednak pomnażanie intelektualnego potencjału u dzieci. Aby zrozumieć ten wpływ, trzeba uświadomić sobie, że trzy czwarte ludzkiego mózgu stanowią tłuszcze, spośród których najważniejszą rolę odgrywa – tu niespodzianka - DHA. Jego działanie polega na poprawianiu przewodnictwa impulsów nerwowych a także ochronie i poprawianiu kondycji neuronów.

Dla sceptyków lubiących fakty ciekawe mogą być wyniki badania przeprowadzone na uczniach w hrabstwie Durham w Stanach Zjednoczonych. Otóż dzieci, które przyjmowały codziennie tran, miały średnią większą o dwie oceny niż pozostali. Największe różnice dało się zauważyć w zdolnościach czytania, ortografii oraz w zachowaniu.

Naukowcy sugerują, że lepsze osiągi w czytaniu zauważalne są już po trzech tygodniach suplementacji diety kwasami omega-3. Poprawia się znacznie pamięć dzieci, a także zdolność do koncentracji na danym problemie.

5. Dawkowanie

Tranu nie wystarczy łykać byle jak – tylko odpowiednie dawki gwarantują pojawienie się spodziewanych zmian:

  • ciężarne i karmiące kobiety powinny przyjmować minimum 400 mg DHA dziennie,
  • dzieci w wieku 6 miesięcy – 2 lata powinny przyjmować dziennie 100 mg produktów bogatych lub wzbogaconych w DHA (wzbogacane jogurty, płatki śniadaniowe, mleko, jajka a także łosoś i algi),
  • dzieci w wieku 2-5 lat powinny przyjmować dziennie 200 mg produktów bogatych lub wzbogaconych w DHA.

Na rynku dostępne są też specjalne suplementy dla dzieci, które zapewniają odpowiedni poziom DHA bez legendarnego, nieprzyjemnego smaku rybiego tłuszczu.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.