Trwa ładowanie...

Terapia Bowena dla kobiet w ciąży. W jaki sposób pomaga?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 21.12.2023 23:54
Terapia Bowena pomaga zwalczać takie dolegliwości ciążowe jak m.in. zgaga czy refluks
Terapia Bowena pomaga zwalczać takie dolegliwości ciążowe jak m.in. zgaga czy refluks (Adobe Stock)

Terapia Bowena to manualna terapia holistyczna, która polega na wykonywaniu przez terapeutę delikatnych i charakterystycznych ruchów. Usuwa dolegliwości, leczy różne schorzenia, a w przypadku kobiet w ciąży może zmienić położenie dziecka przed porodem. W czym jeszcze może pomóc?

spis treści

1. Czym jest Terapia Bowena?

Terapia Bowena została stworzona przez australijskiego osteopatę, Thomasa Ambrose'a Bowena w latach 50. XX wieku. Człowiek ten nie miał medycznego wykształcenia, jednak bardzo chciał ulżyć swojej chorej na astmę żonie i w ten właśnie sposób wynalazł tę unikalną metodę terapeutyczną. Okazało się, że opracowana przez niego terapia jest skuteczna nie tylko w przypadku astmy, ale także wielu innych schorzeń i dolegliwości.

Korzystający z metody Bowena terapeuci wykonują ruchy, które są początkiem reakcji umożliwiającej samoleczenie się organizmu. Odbywa się ono wskutek pozbycia się z organizmu stresu, napięć i skumulowanych negatywnych emocji.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Terapia Bowena jest uznawana za sposób leczenia m.in.:

Jest ponadto metodą usuwania bólu, może być również stosowana u kobiet w ciąży w celu rozluźnienia, relaksacji, a także odwrócenia płodu, w przypadku pośladkowego ułożenia.

Warto mieć jednak na uwadze, że w 2015 roku Australijski Departament Zdrowia opublikował raport, w którym zamieszczono informację o braku wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność tej metody (nie przeprowadzono badań klinicznych, które spełniałyby wymagania EBM - medycyny opartej na faktach).

2. Na czym polega Terapia Bowena?

Terapia Bowena wykonywana jest za pomocą dłoni, bez użycia środków farmakologicznych czy dodatkowych sprzętów. Zabieg jest delikatny i bezinwazyjny i prowadzi do głębokiego odprężenia pacjenta, często nawet do snu.

Sesje przeprowadzane są w ciszy - terapeuta w gabinecie nie odtwarza muzyki, nie rozmawia (wyjątkiem mogą być sporadyczne zalecenia, np. wykonanie wdechu lub wydechu), pacjent powinien mieć wyłączone dźwięki w telefonie.

Terapia ta nie jest masażem. Jej zasadą jest wykonać sesję bez bólu, co w przypadku masażu często nie jest możliwe. Z uwagi na nieinwazyjność tego zabiegu nie ma przeciwskazań do jego wykonania.

3. Terapia Bowena pomocna w odwróceniu niewłaściwie ułożonego płodu

Jednym z zastosowań Terapii Bowena jest możliwość odwrócenia dziecka, które ułożyło się pod koniec ciąży w niewłaściwej pozycji. Jak to się dzieje?

Za pomocą delikatnych ruchów na miękkich tkankach (przeponie, mięśniach pleców, krzyża, miednicy) powodujemy nawilżenie powięzi, zwiększamy elastyczność wszystkich dotkniętych i połączonych z nimi struktur mięśniowych i powięziowych i w ten pośredni sposób wpływamy na bardzo głębokie tkanki.

W efekcie tego działania przestrzeń dziecka staje się przestronna i miękka, dzięki czemu może ono poruszać się nieco swobodniej. Ponieważ głowa dziecka pod koniec ciąży jest już dużo cięższa niż reszta ciała, po uzyskaniu większej swobody maluch, w czasie swoich naturalnych ruchów ląduje głową na dół i w tym ułożeniu już pozostaje aż do porodu.

4. Terapia Bowena w ciąży - na co pomaga?

Terapia Bowena jest przydatna przez cały okres ciąży, przed porodem, a nawet po nim, ponieważ można ją stosować również u noworodków i niemowląt.

Może być pomocna m.in. w usuwaniu:

Ciało wskutek Terapii Bowena dobrze przygotowuje się do porodu, który przebiega bardziej harmonijnie i z mniejszym bólem, bez powikłań i interwencji medycznych.

Warto zwrócić się do terapeuty Bowena także w przypadku problemów z laktacją po stronie mamy lub trudnościach ze ssaniem ze strony dziecka, w przypadku zastojów mlecznych lub dolegliwości brzuszka (kolkach).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze