Stres, niewyspanie, nieporozumienia, podział obowiązków, zazdrość, seks i wsparcie, czyli jak pielęgnować relacje z partnerem po pojawieniu się Maluszka?
Z chwilą, gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, jej świat diametralnie się zmienia. Zaczyna skrzętnie przygotowywać się do nowej roli. Sięga więc po czasopisma dla młodych rodziców, czyta poradniki i na forach w Internecie, rozmawia z bliskimi, koleżankami. Wszystko po to, by zostać mamą idealną. Czy to jednak w ogóle możliwe?
Gdy rodzi się dziecko, nagle zaczyna się zupełnie inaczej spoglądać na świat. Znika beztroska, a w jej miejsce pojawia się poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i lęk o jego zdrowie oraz życie. Zmiany zachodzą również w funkcjonowaniu samej rodziny. Pojawiają się nowe obowiązki, wyzwania. Należy dostosować się do potrzeb noworodka. Niezwykle trudno udźwignąć to wszystko jednej osobie. Potrzeba więc zrozumienia i pomocy ze strony bliskich oraz przyjaciół.
– Młodzi rodzice potrzebują konkretnego wsparcia i powinni nauczyć się o nie prosić. To wsparcie to nie obdarowywanie rzeczami (choć oczywiście przekazanie nieużywanego wózka czy łóżeczka jest często mile widziane), ale przede wszystkim pomoc, m.in. w ogarnięciu domu, zrobieniu zakupów, zaopiekowanie się dzieckiem na czas umożliwiający matce np. spokojną kąpiel, wizytę u fryzjera czy wspólne wyjście rodziców do kina – podpowiada dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”.
1. Budowanie relacji na nowo
Kiedy mężczyzna i kobieta stają się rodzicami, ich życie niemal w całości koncentruje się na dziecku. Muszą wiec na nowo odnaleźć się w swoich dotychczasowych rolach. Na początku jest to bardzo trudne zadanie.
Mężczyzna może mieć poczucie odrzucenia. W pierwszych tygodniach życia malucha uwaga kobiety najczęściej koncentruje się wyłącznie na nim. Zupełnie nieświadomie będzie więc spychać swojego partnera na drugi plan. Dodajmy do tego zmęczenie, niewyspanie, burzę hormonów, jaka jeszcze przechodzi przez organizm młodej mamy po okresie ciąży, a wówczas o konflikt między partnerami niezwykle łatwo.
– Najważniejsze jest to, by mówić otwarcie i bez lęku o swoich obawach i oczekiwaniach oraz szukać wsparcia u siebie nawzajem. Bycie mamą i tatą to zupełnie nowa bajka. Ona, on i ono to przecież piękna, bogatsza forma – mówi Agata Grabowska, socjolog, ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”.
Związek umacnia choćby wspólna opieka nad dzieckiem. Nie tylko równomiernie rozkłada obowiązki na oboje rodziców, ale też pozwala od samego początku budować dobre relacje. Współczesne rodzicielstwo właśnie tym się wyróżnia: byciem razem, dzieleniem się troskami i przeżyciami. Już nie tylko mama zajmuje się dzieckiem, ale niektóre obowiązki przejmuje tata. Jego zaangażowanie w tym zakresie nierzadko jest godne podziwu.
– Po narodzinach dziecka mężczyźni coraz częściej uczestniczą we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych niemowlaka i nie wstydzą się mówić o tym, jak ważne jest dla nich to doświadczenie, ale również, jak bardzo są czasami w tym wszystkim zagubieni. Niezwykle często ojcowie także nie czują się kompetentni, żeby przejąć utrwalone przez stulecia obowiązki mam, a mamy boją się tymi obowiązkami podzielić – mówi dr Agata Grabowska.
Wiele kobiet jest bowiem przekonanych, że tylko one są w stanie prawidłowo zająć się dzieckiem. Nic w tym dziwnego, skoro do tej roli są przygotowywane od lat. Czują przy tym, że są ze wszystkich stron obserwowane i poddawane ocenie.
Na szczęście mamy coraz głośniej mówią o swoich potrzebach i potrafią przyznać, że potrzebują pomocy. Życie jest dzisiaj zupełnie inne niż wówczas, gdy sami byliśmy dziećmi. Współcześnie ważne są relacje oparte na partnerstwie oraz wzajemnym zrozumieniu swoich potrzeb. Zaciera się powoli patriarchalny model rodziny. Kobiety zdecydowanie częściej są aktywne zawodowo, chcą się uczyć i rozwijać.
Wiele prawdy jest w powiedzeniu „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. Warto więc zadbać o to, by każdego dnia znaleźć choć chwilę tylko dla siebie. Dziecko w tym czasie dobrze jest oddać pod opiekę tacie. Dobrym rozwiązaniem jest również wyznaczenie tych obszarów pielęgnacji niemowlaka, które w całości będą należeć do partnera. Kąpiel malucha to moment dla mamy na oddanie sterów i złapanie przysłowiowego oddechu. Relacje taty i dziecka są przecież równie ważne, a czas spędzony tylko we dwoje bardzo sprzyja ich budowaniu.
SAPL.EMO.17.04.0829