Trwa ładowanie...

Spryskaj się tym przed wyjściem z domu. Komary nie podlecą!

 Agnieszka Gotówka
29.05.2024 06:44
Spryskaj się tym przed wyjściem z domu. Komary nie podlecą!
Spryskaj się tym przed wyjściem z domu. Komary nie podlecą! (https://stock.adobe.com/)

Komary są bardzo uciążliwe: bzyczą nad uchem tak długo, aż nie znajdą kawałka odkrytej skóry, by móc napić się naszej krwi. Można użyć co prawda repelentów, ale nie trzeba sięgać po tak drastyczne środki, jeśli wie się, czego komary nie lubią. A lista domowych środków, które je odstrasza, jest dość długa. Sprawdź, co zatem użyć, by te męczące owady dały nam spokój.

Komary mają to do siebie, że nikt ich nie lubi. I same sobie na to zasłużyły! Trzeba jednak przyznać, że to nie ich wrodzona złośliwość, a fizologiczna potrzeba. Samice (bo tylko one nas kłują), potrzebują naszej krwi, by móc wytworzyć jaja.

Dla nas to marna pociecha: miejsce po "ugryzieniu" komara bywa obrzęknięte, zaczerwienione, boli i swędzi. To prawidłowa reakcja organizmu, który w ten sposób broni się przed alergenami obecnymi w ślinie owada (białka i substancje o działaniu toksycznym). Cierpią szczególnie dzieci, zwłaszcza że w ich przypadku dojść może do dużych lokalnych reakcji skórnych (zespół skeeter).

Jedynym sposobem, by się przed tym ochronić, jest odstarszenie komarów. Można to zrobić na kilka sposobów.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
  • Spryskaj ubranie płynem do płukania ust. Obecna w nich mięta, którego zapachu komary nie znoszą, skutecznie odstraszy owady.
  • Przygotuj domowy środek na komary. Do wody (ok. 100 ml) dodaj po 15 kropli olejku z trawy cytrynowej i olejku lawendowego.Taką mieszanką spryskuj ubrania, zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany. Komary nie podlecą, ale jest jeden warunek: spryskiwanie trzeba powtarzać co 20-30 min.
  • Takie samo działanie mają olejki eteryczne, zwłaszcza waniliowy, lawendowy i eukaliptusowy. Dodaj ich kilka kropel do butelki z atomizerem i postępuj podobnie jak z domowym środkiem na komary (spryskaj nimi ubrania oraz meble ogrodowe i firany). Uwaga: nigdy się nimi nie smaruj i nie stosuj bez rozcieńczenia.
  • Nasącz gąbkę octem i połóż na parapecie. To jednak nie jest porada dla wszystkich: co z tego, że komary uciekną, jak my nie będziemy mogli znieść zapachu octu.
  • Nieco łagodniejszą metodą jest położenie w pobliżu okien plastrów cebuli. Jej też komary nie lubią.
  • W ogrodzie w pobliżu miejsca, w których najczęściej przesiadujecie, lub na balkonie, posadź rośliny, które odstarszają komary. Są wśród nich komarzyca, pelargonia, lawenda i zioła, np. bazylia i mięta. W ten sposób korzystasz podwójnie: Ty cieszysz oko pięknymi roślinami, komar nie siada.

By ochronić się przed komarami, warto też wiedzieć, że:

  • Najwięcej komarów jest przy zbiornikach wodnych (tam rozwijają się larwy), unikaj więc spacerów przy stawach i jeziorach.
  • Komary przyciąga kwas mlekowy obecny w naszym pocie. Latem należy więc szczególnie dbać o higienę.
  • Nie przesadzaj z perfumami, zwłaszcza o zapachu owocowym, bo nie odgonisz się od chcących Cię zaatakować owadów.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze