Trwa ładowanie...

Coraz częściej trafiają do domów. W tych miejscach kleszcze składają jaja

Avatar placeholder
18.05.2024 18:19
Coraz częściej trafiają do domów. W tych miejscach kleszcze składają jaja
Coraz częściej trafiają do domów. W tych miejscach kleszcze składają jaja (Getty Images)

Kleszcze stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Najbardziej aktywne są w okresie od maja do końca czerwca. Uważać jednak należy także w lipcu, gdy trwa sezon jagodowy. Drugi szczyt ich aktywności w roku przypada na wrzesień. Dlatego istotne jest, by potrafić zidentyfikować miejsca, w których mogą się pojawić, kleszcze nie wchodzą do domu same, zazwyczaj trafiają tam przyniesione przez zwierzęta lub ludzi.

spis treści

1. Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są wektorami wielu chorób, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu są najbardziej znane, jednak lista jest dłuższa i obejmuje m.in. babeszjozę u zwierząt.

Choroby te mogą prowadzić do długotrwałych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów ochronnych oraz regularne sprawdzanie skóry po powrocie z terenów, gdzie mogą występować kleszcze.

2. Miejsca w domu, w których ukrywają się kleszcze

Choć większość ludzi kojarzy kleszcze z naturą, mogą one dostać się również do naszych mieszkań. Właściciele zwierząt, szczególnie tych wychodzących na zewnątrz, są narażeni na "przynoszenie" kleszczy do domu przez swoich pupili. Ważne jest, aby mimo stosowania środków ochronnych regularnie sprawdzać sierść zwierząt oraz potencjalne miejsca w domu, gdzie kleszcze mogłyby się ukryć, jak listwy przypodłogowe czy zasłony.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli znajdziemy gniazdo kleszczy w domu, należy jak najszybciej usunąć je, najlepiej z pomocą specjalistów. Dobre praktyki to regularne sprzątanie i używanie naturalnych środków odstraszających, jak olejki eteryczne z lawendy czy tymianku, które pomagają zapobiegać ponownemu pojawieniu się tych niebezpiecznych owadów.

3. Szczególnie narażone są dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na ugryzienia kleszczy, co wynika z ich naturalnej ciekawości i chęci eksplorowania otoczenia, w tym zarośniętych i trawiastych terenów, gdzie kleszcze najczęściej występują. Co więcej, system immunologiczny dzieci jest mniej doświadczony w walce z patogenami przenoszonymi przez te pajęczaki, co zwiększa ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Choroby takie jak borelioza mogą u dzieci mieć ostry przebieg i prowadzić do powikłań takich jak zapalenie stawów czy problemy neurologiczne, które mogą wpłynąć na dalsze życie.

Wobec tego kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków ochronnych, takich jak repelenty, kiedy dzieci bawią się na zewnątrz, a także dokładne badanie ich skóry po powrocie do domu. Dodatkowo, edukacja dzieci na temat zagrożeń i uczenie ich, jak unikać zarośniętych miejsc, jest równie ważne. Dzięki temu zwiększamy szanse na uniknięcie niechcianych i niebezpiecznych kontaktów z kleszczami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze