Trwa ładowanie...

Domowy płyn, który odstrasza kleszcze. Wystarczą trzy składniki

Avatar placeholder
24.03.2021 13:59
Domowe mikstury na kleszcze bywają bardziej skuteczne niż środki chemiczne
Domowe mikstury na kleszcze bywają bardziej skuteczne niż środki chemiczne (123rf.com)

Kleszcze to postrach ze względu na ryzyko roznoszonych przez nie chorób. Podpowiadamy przepis na prosty płyn domowej roboty. Skutecznie chroni ludzi oraz psy przed kleszczami. Sprawdź, jak przygotować miksturę.

spis treści

1. Prosty przepis na skuteczny środek na kleszcze

Kleszcze mają świetny węch. To dlatego trafiają bezbłędnie na ludzką skórę. Kontakt z nimi może skutkować m.in. boreliozą. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Żeby je odstraszyć nie potrzeba drogich chemicznych środków. Oprócz wysokiej ceny wiele osób zauważa ich niską skuteczność. To szczególnie niebezpieczne dla czworonogów, które trudniej powstrzymać przed hasaniem w krzakach.

Zobacz film: "Jak pozbyć się domowych pluskiew?"

Żeby stworzyć preparat prosty i skuteczny w starciu z kleszczami, wystarczy woda destylowana, wódka i olejek eteryczny z geranium.

Mieszamy te składniki w następujących proporcjach: 1/3 szklanki wody destylowanej, do tego łyżka stołowa wódki i 40 kropli olejku. To wszystko należy razem umieścić w butelce z atomizerem.

Płynem można spryskiwać siebie oraz psa. Jednak warto zwrócić uwagę na zachowanie czworonoga. Jeśli będzie się nerwowo lizać, chcąc pozbyć się preparatu z sierści, lepiej zaprzestać stosowania.

Przed wyprawą na grzyby zabezpiecz się przed kleszczami. Sprawdź, co je odstrasza
Przed wyprawą na grzyby zabezpiecz się przed kleszczami. Sprawdź, co je odstrasza [6 zdjęć]

Sezon największej aktywności kleszczy przypada zwykle na dwa okresy. Pierwszy trwa od maja do czerwca,

zobacz galerię

Należy mieć też na uwadze, że olejek z geranium może uczulać. Przed użyciem wskazana jest próba alergiczna. Wykonujemy ją podobnie jak w przypadku większości preparatów, smarując za uchem na 12 godzin przed użyciem.

Brak negatywnych reakcji organizmu wskazuje, że możemy korzystać z tego środka bez obaw. Jednak należy zachować ostrożność wobec niektórych czworonogów. Uważa się, że preparat źle działa na koty.

Zapach działa na nie odstraszająco, może powodować też objawy chorobowe i wymiotowanie. Dlatego w przypadku kotów nie powinno się sięgać po tę substancję.

Natomiast u ludzi i psów zauważa się wysoką skuteczność tego środka, bez negatywnych środków ubocznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze