Trwa ładowanie...

Kleszcze unikają jak ognia. Zapach, który wydziela ich śmiertelny wróg

Avatar placeholder
13.05.2024 14:22
Kleszcze boję się go jak ognia. Zapach, który wydziela ich śmiertelny wróg
Kleszcze boję się go jak ognia. Zapach, który wydziela ich śmiertelny wróg (Getty Images / mat. własne)

Wiosna i lato to idealne pory roku na aktywności na świeżym powietrzu. Jednak ciepłe miesiące przynoszą także pewne zagrożenia, a jednym z nich są kleszcze, które coraz częściej można spotkać nie tylko w lasach, ale również w parkach czy nawet w domowym ogródku. Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie się przed tymi małymi pasożytami.

spis treści

Sezon na kleszcze – jak się chronić?

1. Jak się ochronić przed kleszczami?

Z uwagi na wzrost temperatur i odpowiednią wilgotność, kleszcze są coraz bardziej aktywne. Nie ograniczają się one wyłącznie do zacisznych lasów, ale są obecne również w miejskich parkach i na łąkach. W związku z tym każdy spacer czy praca w ogrodzie może zakończyć się nieprzyjemnym spotkaniem. Aby zminimalizować ryzyko, warto ubierać się odpowiednio.

Zobacz film: "Pytanie mamy - Kiedy maluszka boli brzuch. Porozmawiajmy o probiotykach"

Długie spodnie, skarpetki, zabudowane obuwie oraz koszule z długimi rękawami to podstawa. Preferowane są jasne kolory, które ułatwiają dostrzeżenie kleszcza.

2. Poznaj wroga swojego wroga, kwas mrówczany jako naturalny repelent

Znajomość naturalnych wrogów kleszczy, takich jak mrówki, może okazać się kluczowa w walce z tymi pasożytami. Mrówki, które żywią się kleszczami, wydzielają kwas mrówkowy, mający odstraszający, a nawet zabójczy wpływ na te owady. Stosując wiedzę o naturalnych zachowaniach mrówek, można spróbować ochronić się przed kleszczami, wykorzystując właśnie kwas mrówkowy.

Dostępny w aptekach jako spirytus mrówczany, kwas mrówkowy można rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przelać do butelki ze sprayem. Tak przygotowany roztwór można stosować, spryskując nim ubranie przed wyjściem na spacer czy do ogrodu. Ważne, by nie aplikować spirytusu mrówczanego bezpośrednio na skórę, gdyż może on wywołać reakcję alergiczną.

3. Bezpieczeństwo przede wszystkim – zastosuj odpowiednie środki ostrożności

Chociaż kwas mrówkowy jest skutecznym sposobem na odstraszenie kleszczy, warto pamiętać o dodatkowych środkach ostrożności. Sprawdzaj ciało po każdym powrocie z terenów, gdzie mogą występować kleszcze, szczególnie zwracając uwagę na takie miejsca jak pachy, za uszami, w pachwinach oraz na skórze głowy. W przypadku znalezienia kleszcza należy jak najszybciej usunąć go, używając pęsety i zachowując ostrożność, aby nie przycisnąć ciała kleszcza, co może przyspieszyć transmisję patogenów.

Stosowanie odpowiedniego ubioru, sprawdzanie skóry po powrocie do domu oraz użycie naturalnych repelentów, takich jak kwas mrówkowy, to kluczowe elementy strategii ochrony przed kleszczami. Dbając o te proste zasady, możesz cieszyć się wiosennymi i letnimi aktywnościami na świeżym powietrzu bez obaw przed tymi niebezpiecznymi pasożytami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze